Anasayfa Altcoin FTX Hacker'ı Aylar Sonra Ortaya Çıktı: Dev ETH Transferi Yaptı!

FTX Hacker'ı Aylar Sonra Ortaya Çıktı: Dev ETH Transferi Yaptı!

Altcoin

10 ay sonra yeniden ortaya çıkan FTX hacker'ı, 4.2 milyon dolar değerinde Ethereum (ETH) transfer etti.

FTX Hacker'ı Aylar Sonra Ortaya Çıktı: Dev ETH Transferi Yaptı!

FTX borsasının saldırıya uğramasından ve 600 milyon doların üstünde değere sahip Ethereum (ETH) kaybının ortaya çıkmasından bir yıl sonra, çalınan fonların bir kısmıyla ilgili yeni bir hareketlilik yaşandı.

Blockchain veri analiz platformu olan Spot On Chain, 4 milyon dolardan fazla değere sahip yaklaşık 2.500 ETH'nin 30 Eylül Cumartesi günü FTX hacker'ına bağlı bir cüzdandan aktarıldığını bildirdi.

FTX Hacker'larının Gizli Hamleleri

Fonlar, bilgisayar korsanları tarafından basitçe başka bir cüzdana aktarılmadı. Bunun yerine, eylemlerini gizlemek ve potansiyel olarak merkeziyetsiz finansal hizmetlerine (DeFi) erişim sağlamak için çeşitli gizlilik araçları kullandılar.

2.500 ETH, iki kısma bölündü ve daha sonra birden fazla işleme tabi tutuldu. Yaklaşık 700 ETH, kullanıcıların cüzdan anonimliğini korurken farklı blockchain'ler arasında token alışverişi yapmalarını sağlayan bir köprü işlevini gören Thorchain Router aracılığıyla aktarıldı. Diğer 1.200 ETH ise token depolamaya imkân tanıyan ve borç verme ve borç alma gibi DeFi faaliyetlerini kolaylaştıran bir platform olan Railgun gizlilik cüzdanından geçti.

Bu işlemler kamusal görüşten korunuyor ve bu da bu fonların tam olarak nasıl kullanıldığını belirlemeyi zorlaştırıyor. Bu arada kalan 550 ETH, bir aracı cüzdanda kalmaktadır. Mevcut fiyatlara göre yaklaşık 21 milyon dolar değerinde olan 12.500 ETH'lik önemli miktarda fonun, orijinal cüzdanda kalmaya devam ettiğini belirtmek önemlidir.

FTX Hacker'ı Aylar Sonra Ortaya Çıktı: Dev ETH Transferi Yaptı!

FTX Hack'i Nasıl Gerçekleşti?

11 Kasım 2022'de iflas başvurusu yapılmasından ve kurucu Sam Bankman-Fried'in istifa etmesinden kısa bir süre sonra FTX hack'i gerçekleşti. Bu olay sırasında bilinmeyen bir saldırgan(lar) 600 milyon doların üzerinde ETH elde etmeyi başardı.

O zamanki FTX genel danışmanı Ryne Miller, diğer FTX cüzdanlarından gelen fonları güvence altına almak için ihtiyati tedbirlerin alındığını belirtti. İhlâlin ardından yaklaşık 21.500 ETH (o sırada 27 milyon dolar değerinde), birkaç gün sonra stablecoin DAI'ye dönüştürüldü.

Özellikle saldırgan(lar) ile ilişkili adreslerde yaklaşık 288.000 ETH kaldı. Bu saldırı, şimdiye kadar kaydedilen en önemli kripto para hırsızlıkları arasında yer aldı ve kripto para borsalarında ve DeFi platformlarında güvenlik ve düzenleme ile ilgili endişeleri de artırdı.

Bilgisayar korsanlarının son zamanlardaki fon hareketleri, potansiyel olarak çalıntı varlıklarını nakde çevirmek veya kullanmak için yollar aradıklarından faaliyetlerinin devam ettiğini göstermektedir.

Kaynak: CoinGape

FTX Hacker'ı Aylar Sonra Ortaya Çıktı: Dev ETH Transferi Yaptı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar