Anasayfa Sektörel FTX Hacker'ı Hakkında İddia: Dikkat Dağıtmak için Kullanıyor!

FTX Hacker'ı Hakkında İddia: Dikkat Dağıtmak için Kullanıyor!

Sektörel

Analiz firması, FTX hacker'ının SBF davasını dikkat dağıtmak için kullandığını öne sürüyor.

FTX Hacker'ı Hakkında İddia: Dikkat Dağıtmak için Kullanıyor!
Hızlı İçerik

Kripto analiz grubu CertiK'in güvenlik operasyonları direktörü Hugh Brooks'a göre; 2022 yılının Kasım ayında yaklaşık 400 milyon dolar çalan FTX hackerı, Sam Bankman-Fried davasını dikkat dağıtma aracı olarak kullanıyor olabilir. Brooks'a göre hacker; SBF etrafındaki hype'ı, fonları daha da gizlemek için kullanıyor.

SBF davasının başlamasından sadece günler önce "FTX Drainer" olarak bilinen bilgisayar korsanı, milyonlarca değerinde Ethereum (ETH) taşımaya başladı. Bilgisayar korsanı, önceki üç gün içinde neredeyse 24 milyon dolar değerinde ETH'yi üç yeni cüzdana taşıdı.

Brooks'a göre, "FTX davasının başlaması, söz konusu davanın kamuoyunun büyük ilgisini çekmesi ve medyada yer alması ile birlikte fonları boşaltmaktan sorumlu kişi, varlıkları gizlemek için artan bir aciliyet hissediyor olabilir."

Brooks, ayrıca bilgisayar korsanının, davanın çok fazla ilgi çekeceğini düşünmüş olma ihtimalinin de bulunduğunu sözlerine ekledi. Bu nedenle "çalınan tüm fonların izini sürerken aynı anda davayı da takip etmek için yeterli bant genişliği olmayacaktır."

FTX Hacker'ı Hakkında İddia: Dikkat Dağıtmak için Kullanıyor!

FTX Nasıl Hack'lendi?

Bir zamanlar yaklaşık 32 milyar dolar değerinde olan FTX, 11 Kasım 2022'de iflas ettiğini açıkladı. Aynı gün borsa, cüzdanlarından büyük miktarda para çekildiğini gördü. Borsa çalışanları, kalan fonları çekmeye ve bunları özel bir Ledger soğuk cüzdanına koymaya karar verdi. Bu hareket; bilgisayar korsanının, borsanın kasasındaki 1 milyar doların tamamına erişmesini engelledi.

Brooks, bilgisayar korsanının fonları aklama yöntemlerini değiştirdiğini söyledi. Geçtiğimiz Kasım ayında bilgisayar korsanı "peel chain" yöntemini kullanmıştı. Bu yöntemde bilgisayar korsanı; azalan miktarları yeni cüzdanlara gönderirken, daha küçük miktarları yeni cüzdanlardan uzaklaştırıyordu. Fakat yasa dışı aktör şimdi taktik değiştirdi. Yeni yöntemler, fonların izini sürme süresini önemli ölçüde uzatıyor. Brooks'a göre, saldırının arkasındaki kişi ya da kişiler henüz tespit edilemedi. 

FTX Hacker'ı Hakkında İddia: Dikkat Dağıtmak için Kullanıyor! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar