Anasayfa Sektörel FTX Kurucu Ortağından Flaş İtiraf: Bakiyede Sahtecilik Yaptık!

FTX Kurucu Ortağından Flaş İtiraf: Bakiyede Sahtecilik Yaptık!

Sektörel

FTX kurucu ortağı Gary Wang, sigorta fonu bakiyesinde sahtecilik yaptıklarını kabul etti.

FTX Kurucu Ortağından Flaş İtiraf: Bakiyede Sahtecilik Yaptık!

FTX, sigorta fonunun kapsamını tahrif ettiği iddialarıyla karşı karşıya. Fon, müşterileri platformdaki olumsuz olaylardan kaynaklanan potansiyel kayıplara karşı korumayı amaçlıyordu. BitMEX Research'e göre; FTX kurucu ortağı Gary Wang, sigorta fonunun yayınlanan bakiyesinin yanlış olduğunu ve rastgele bir sayı üreteci kullanılarak oluşturulduğunu kabul etti.

Wang'ın Sam Bankman-Fried Aleyhindeki İfadesi

Wang, FTX'in kurucusu Sam Bankman-Fried'e karşı verdiği ifade sırasında FTX'in çöküşünü çevreleyen dolandırıcılık faaliyetlerine ve komplo suçlamalarına karıştığını kabul etti. Birden fazla suçlamayı kabul eden ve savcılarla iş birliği yapan Wang, sahte sigorta fonu rakamlarını oluşturan kodu bizzat kendisinin yazdığını açıkladı.

Wang, ayrıca FTX'in, Bankman-Fried tarafından kurulan bir koruma fonu olan Alameda Research ile olan özel bağlantısını açıklamadığını belirtti. FTX'in Alameda'ya müşteri fonlarına sınırsız erişim imkânı sağladığını ve sınırsız kredi ile işlem yapmalarına olanak sağlayarak diğer traderlara göre haksız bir avantaj sunduğunu iddia etti. 2022 sonbaharında Alameda'nın, FTX'e 14 milyar dolar gibi şaşırtıcı bir borcu vardı.

Wang, "Para, müşterilere aitti. Müşteriler, bize bu parayı başka şeyler için kullanma izni vermedi." diyerek yapılan yanlışları kabul etti.

FTX Kurucu Ortağından Flaş İtiraf: Bakiyede Sahtecilik Yaptık!

Sahte Sigorta Fonunun Sonuçları

Sigorta fonunun yanıltıcı bakiyesi, FTX'in piyasa çöküşleri veya hack'lenmeler gibi kritik senaryolarda müşterilerinin kayıplarını koruma kabiliyetine ilişkin ciddi endişelere yol açmaktadır. Çok sayıda kripto ticaret platformu, bu tür olaylar sırasında müşterileri tazmin etmek için sigorta fonlarını kullanma sözü verirken, uzmanlar bunların etkinliği ve şeffaflığı konusunda şüpheci olmaya devam ediyor.

FTX'in sahte sigorta fonu bakiyesi, milyonlarca küresel kullanıcısı olan ve bir zamanlar 20 milyar doların üzerinde değere sahip olan bir şirketin güvenilirliği ve inandırıcılığı konusunda şüphe uyandırıyor. FTX; tokenize hisse senetleri, vadeli işlem sözleşmeleri ve kaldıraçlı ticaret gibi çığır açan ürün ve hizmetleri sunmasıyla tanındı.

Bununla birlikte düzenlenmemiş yetki alanlarını içeren ve 101x'e kadar kaldıraç oranına izin veren riskli operasyonları nedeniyle eleştiri ve incelemeyle de karşı karşıya kaldı.

Bankman-Fried ve FTX'in Kaderi

Bankman-Fried, bir zamanlar kripto milyarderi olarak ünlenmişti. Bununla birlikte söz konusu isim, herhangi bir kabahati kesinlikle reddetmekte ve FTX'in başarısızlığını piyasa oynaklığı ve düzenleyici baskı gibi dış faktörlere bağlamaktadır. Savunma ekibi, eylemlerinin başkalarını dolandırma niyeti olmaksızın iyi niyetle yapıldığını iddia ediyor.

Bankman-Fried ile ilgili yargılama sürecinin birkaç haftaya yayılması ve kripto sektörünü önemli ölçüde etkilemesi bekleniyor. Suçlu bulunması halinde Bankman-Fried, 20 yıla kadar uzun bir hapis cezasının yanı sıra milyarlarca doları bulan önemli para cezaları ve tazminatlarla karşı karşıya kalabilir.

Kaynak: CoinGape

FTX Kurucu Ortağından Flaş İtiraf: Bakiyede Sahtecilik Yaptık! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Shit Coin Nedir? Dikkat Çeken Shit Coin’ler!
Rehber Banu Fırıncılar
Kripto Dünyasının Maymun Hükümdarı: ApeCoin (APE) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Pepe Coin Güvenlik Rehberi: Yatırımlarınızı Koruma Altına Alın!
Rehber Banu Fırıncılar
Solana Ecosystem: Çok Yönlü Blok Zinciri Çözümleri
Rehber Banu Fırıncılar