Anasayfa Sektörel FTX Sahalara Geri mi Dönüyor? Bu Kadar Fon Kurtarıldı!

FTX Sahalara Geri mi Dönüyor? Bu Kadar Fon Kurtarıldı!

Sektörel

İflas etmiş kripto para borsası FTX'in 7,3 milyarlık fonu kurtardığı bildirildi. Borsa, 2024'te yeniden hizmet vermeye başlayabilir.

FTX Sahalara Geri mi Dönüyor? Bu Kadar Fon Kurtarıldı!

İflas etmiş kripto para borsası FTX, müşterilerine borçlu olduğu varlıklarının çoğunu geri almayı başardı. Söz konusu kripto para borsası, gelecek yıl yeniden hizmet vermeye başlayabilir.

Toparlanma, kısmen son birkaç ay içerisinde kripto varlık fiyatlarında yaşanan değerlenmeyle desteklendi. Bu, FTX'in bilançosunu güçlendirmeye yardımcı oldu.

FTX Yeniden Hizmet Verebilir mi?

FTX Sahalara Geri mi Dönüyor? Bu Kadar Fon Kurtarıldı!

Çarşamba günkü bir iflas duruşmasında FTX'i temsil eden hukuk şirketi Sullivan&Cromwell'den avukatlar, borsanın şu anda 7,3 milyar dolarlık dağıtılabilir varlığa sahip olduğunu söyledi. Buna nakit ve kripto dâhildir. 

Borsanın Kasım 2022'de iflas etmesinden bu yana olağanüstü "yoğun ve üretken" geçen birkaç ayın ardından FTX'in avukatı Andy Dietderich, "Durum stabilize edildi ve felaket sona erdi." dedi. 

Avukat, dava süresince kripto varlık fiyatlarının yükselip düşmesinin bekleneceğini kaydetti. Dietderich, "Dağıtılabilir varlıkları dava ilerledikçe önemli ölçüde artıracağız ancak şu anda sahip olduklarımızı kaybetmemek de önemli." ifadelerini kullandı. 

FTX'in avukatları, Ocak ayında şirketin likit varlıklarda 5,5 milyar dolar tespit ettiğini bildirdi. Bu varlıklar, o zamanki fiyatlara göre 1,7 milyar dolar değerinde nakit, 0,3 milyar dolar değerinde menkul kıymet ve 3,5 dolar değerinde kripto para içeriyor.

FTX'in toparlanma ile ilgili bir basın açıklaması yayınladığı gün Bitcoin'in fiyatı az farkla 21.000 doların üzerindeydi ancak o zamandan beri 30.000 doların üzerine çıktı.

Senaryo, 2014'ün başlarında çöken Tokyo merkezli Mt. Gox borsası ile ilgili iflas davasına benzerlik gösteriyor. Şirkette kaybedilen Bitcoin'in yalnızca bir kısmı alacaklılar için geri kazanılmış olsa da o zamandan bu yana kripto para biriminin değerinin artması, alacaklıların USD cinsinden kayıplarının fazlasıyla tazmin edileceği anlamına geliyor.

FTX'in avukatı, hukuk ekibinin Temmuz ayında mahkemeye bir "yeniden yapılanma ön planı" sunmayı hedeflediğini ve borsanın "potansiyel olarak yeniden hizmet vermeye başlaması veya yeniden sermayelendirilmesi" için sonraki adımları tartışmaya başlayacağını da sözlerine ekledi.

Bu planın onaylanması ideal olarak 2024 yılının ikinci çeyreğine kadar gerçekleşecektir.

Sam Bankman-Fried'in Yalanları

FTX Sahalara Geri mi Dönüyor? Bu Kadar Fon Kurtarıldı!

FTX'in avukatları, Sam Bankman-Fried tarafından yürütülen kötü yönetim ve dolandırıcılık konusunda açık açık konuştu.

FTX'in kontrol başarısızlıkları hakkında bu hafta başlarında yayınlanan bir raporu özetleyen Dietderich, Bankman-Fried'in "dijital dolandırıcılığı sürdürmek" için alacaklılara sık sık yalan söylediğini dile getirdi.

FTX uygulamasında kullanıcılara gösterilen bakiyeler ile gerçek dünyadaki temel konumları arasında güvenilir bir ilişki olmadığını da aktaran Dietderich, "FTX borsaları kullanıcıya meşru göründü ancak gerçekte bu aldatıcı bir görünümdü." dedi.

Sam Bankman-Fried, Adalet Bakanlığı tarafından çeşitli dolandırıcılık, rüşvet ve kampanya finansmanı ihlâlleri iddiasıyla 13 suçlamayla karşı karşıya. Söz konusu isim, tüm suçlamaları reddediyor. 

FTX Sahalara Geri mi Dönüyor? Bu Kadar Fon Kurtarıldı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik