Anasayfa Sektörel FTX'in Tasfiye Planı Onaylandı: İşte Satılacak Kriptolar...

FTX'in Tasfiye Planı Onaylandı: İşte Satılacak Kriptolar...

Sektörel

FTX'in tasfiye planına mahkeme tarafından onay verildi. Peki, FTX hangi kriptoları tasfiye edecek? Ayrıntılar burada...

FTX'in Tasfiye Planı Onaylandı: İşte Satılacak Kriptolar...

Yakın zamanda alınan bir mahkeme kararı, FTX'in 3,6 milyar dolarlık kripto para tasfiyesine yeşil ışık yakarak piyasada düşüşe yol açtı.

Bu kararın ardından Mike Novogratz liderliğindeki Galaxy Digital, FTX'in dramatik düşüşü ve ardından Kasım 2022'de iflas etmesinin ardından satışı denetlemeye hazırlanıyor. FTX tasfiyesi etrafındaki tartışmalar, ağırlıklı olarak aşırı doymuş bir piyasa konusunda endişeli yatırımcılar tarafından etkilenmektedir.

FTX'in Tasfiye Edeceği Kriptoların Tam Listesi

FTX, çok çeşitli kripto varlıklarını tasfiye etmeye hazırlanıyor. Nitekim, FTX'in tasfiye etmeyi planladığı kripto para birimlerinin tam listesi aşağıdadır:

  • 1,16 milyar dolarlık Solana (SOL)
  • 560 milyon dolarlık Bitcoin (BTC)
  • 192 milyon dolarlık Ethereum (ETH)
  • 137 milyon dolarlık Aptos (APT)
  • 120 milyon dolarlık Tether (USDT)
  • 119 milyon dolarlık XRP
  • 49 milyon dolarlık Biconomy Exchange Token (BIT) 
  • 46 milyon dolarlık Stargate Finance (STG)
  • 41 milyon dolarlık Wrapped Bitcoin (WBTC)
  • 37 milyon dolarlık Wrapped Ethereum (WETH)

Bu tasfiye süreci, haftalık 50 milyon dolarlık bloklarla başlatılacak ve kademeli olarak 100 milyon dolara yükseltilecektir. Yine de hem alacaklılara hem de ABD Mütevellisine 10 gün önceden bildirimde bulunulmasını zorunlu kılan "içeriden bağlantılı" tokenlerin satışına ilişkin daha katı kurallar bulunmaktadır. Ayrıca FTX, başlangıçta Bitcoin ve Ethereum'a odaklanarak kripto riskten korunma sözleşmelerine girmeyi planlıyor.

FTX'in Tasfiye Planı Onaylandı: İşte Satılacak Kriptolar...

Solana ve Diğer Altcoinler Üzerindeki Etkisi

FTX'in hatırı sayılır Solana varlığının ortaya çıkması, geçtiğimiz hafta SOL fiyatının yüzde 4 düşüşle 18,50 dolara gerilemesine yol açmış olabilir. Dahası, borsanın elinde bulunanlar toplam Solana dolaşım arzının yaklaşık yüzde 16'sını oluşturuyor.

FTX'in tasfiye yaklaşımı, her ay yalnızca 9,2 milyon dolarlık Solana tokeninin piyasaya sürülmesini içeriyor. Sonuç olarak amaç, varlığın anlık piyasa etkisini en aza indirmektir.

FTX'in ve Alameda Research'ün 353 milyon dolarlık birleşik Bitcoin varlıkları, Bitcoin'in haftalık işlem hacminin kabaca yüzde 1'ini oluştururken (piyasa tarafından kolayca absorbe edilebilecek bir miktar), endişe yaratan şey Dogecoin (DOGE), TRON (TRX) ve Polygon (MATIC) gibi daha az likit tokenlerdeki varlıklardır.

Sayıları 20 ila 30 milyon dolar arasında değişen bu varlıklar, bu kripto paraların haftalık işlem hacimlerinin yüzde 6 ila yüzde 12'sini temsil ediyor.

FTX Haberlerine Kripto Piyasası Tepkisi

Bitcoin, haberin yayınlanmasının ardından değerinin yüzde 0,9'unu kaybederek hafif bir düşüş yaşadı. Aynı şekilde Ethereum yüzde 1 düşerken, Solana yüzde 2,2'lik bir düşüşle daha belirgin bir şekilde zarar gördü. Bununla birlikte, hafta başındaki haberler bu etkinin çoğunu zaten hesaba katmıştı. 

Şirket, şu anda dijital formda 3,4 milyar doları aşan varlığa sahiptir. Ayrıca, Bahama lüks gayrimenkullerinde 200 milyon dolar ve menkul kıymetlerde 529 milyon dolar ile tamamlanan yaklaşık 4,5 milyar dolar değerinde bir girişim yatırım portföyüne sahiptir.

Kaynak: BeInCrypto

FTX'in Tasfiye Planı Onaylandı: İşte Satılacak Kriptolar... içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar