Anasayfa Altcoin FTX'in Yaklaşan Tasfiyesi, Solana'yı Tehdit Ediyor! İşte Nedeni...

FTX'in Yaklaşan Tasfiyesi, Solana'yı Tehdit Ediyor! İşte Nedeni...

Altcoin

İflas eden kripto para borsası FTX'in yaklaşan tasfiyeleri, Solana üzerinde aşağı yönlü baskı yaratma tehdidinde bulundu.

FTX'in Yaklaşan Tasfiyesi, Solana'yı Tehdit Ediyor! İşte Nedeni...

Solana'nın yerel tokeninin pek de heyecan verici olmayan fiyat gidişatına rağmen, SOL'un ekosistemi son zamanlarda olumlu gelişmelerle yankılandı.

Ayı piyasasının göreceli sakinliğinin ortasında, proof-of-stake (PoS) ağı yüksek profilli ortaklıklar kurmaya odaklandı. Böylece geliştirme faaliyetlerini artırdı ve zinciri merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolleri için cazip bir merkez haline getirdi.

Popüler zincir üstü araştırmacı Emperor Osmo, ekosistemin son aylardaki bazı önemli ilerlemelerine ve bunların Solana'yı uzun vadeli piyasa değeri artışı için nasıl konumlandırdığına dikkat çekti.

FTX'in Yaklaşan Tasfiyesi, Solana'yı Tehdit Ediyor! İşte Nedeni...

Stablecoin Ödemeleri için Solana Tercih Edildi

Muhtemelen bunlar arasında en önemlisi, ödeme devi Visa ile yapılan ortaklıktı. Ortaklık, stabilcoin ödeme yeteneklerinin Solana zincirine genişletilmesini içeriyordu. Solana topluluğu, bu duyuruyu genel olarak memnuniyetle karşıladı. Bunun nedeni, büyük bir TradFi oyuncusunun ilk kez ödemeler için ağı değerlendirmiş olmasıdır.

Visa, pilot projesi için halihazırda Ethereum (ETH) kullanırken Solana için destek ekleme kararı, yüksek işlem hacmi ve düşük maliyetlerle motive edildi. Visa, ortaklığı duyururken Solana'nın stratejik avantajlarını kabul etti.

Solana blockchain 400 milisaniyelik blok süreleri görüyor, saniyede ortalama 400 işlem (TPS) gerçekleştiriyor ve talebin en yoğun olduğu dönemlerde çeşitli kullanım durumlarında tipik olarak 2 bin TPS1'in üzerine çıkıyor.

Bu kabul, Solana'nın uzun zamandır sürdürdüğü yüksek performanslı blockchain söyleminin bir kanıtı niteliğindeydi. Yüksek işlem hızları nedeniyle Solana, sıklıkla "Ethereum Katili" olarak anılıyor. Artemis tarafından yapılan karşılaştırmalı bir veri analizi, Solana'nın zincir üzerindeki işlemleri kolaylaştırmada rakiplerinden kilometrelerce önde olduğunu ortaya koydu. Visa'nın ortaklığı ile rakamların daha da yükselmesi bekleniyor.

FTX'in Yaklaşan Tasfiyesi, Solana'yı Tehdit Ediyor! İşte Nedeni...

MakerDAO Solana'yı tercih ediyor

Visa'nın ortaklığının yanı sıra Solana ekosistemi, aynı zamanda önde gelen stablecoin ihraç protokolü MakerDAO'nun tercih ettiği ağdı. Ayın başlarında Maker'ın kurucu ortağı Rune Christensen, Solana'nın kod tabanını çatallayarak protokolün yaklaşan bağımsız blockchain'ini oluşturmayı önerdi.

Solana'nın teknik yeteneklerini öven Christensen; PoS ağının, Maker'ın özel ihtiyaçlarını karşılamak için en uygun ağ olmaya devam edeceğini belirtti. Christensen, ayrıca Solana'yı seçmelerinin ardındaki önemli nedenlerden biri olarak güçlü geliştirici ekosistemini gösterdi.

Bu, önemli bir lindy etkisine sahip olduğu ve uzun vadede kalıcı olacağı anlamına geliyor ve geliştirme ve bakım maliyetlerinin çok daha düşük olacağı ve Maker'ın erişebileceği ve katkıda bulunabileceği yüksek kaliteli bir yetenek havuzunun her zaman mevcut olacağı anlamına geliyor.

Yatırımcıları cezbetmede yüksek geliştirme faaliyetlerinin önemi sürekli tekrarlandı. Ancak, yukarıdaki senaryo bir başka büyük hatırlatma işlevi gördü.

Özellikle FTX fiyaskosuna atıfta bulunan Christensen, ekosistemin geliştirici tabanını oluşturma yolunda karşılaştığı engelleri aşma biçimine övgüler yağdırdı. İddiaları, Token Terminal'den gelen verilerle desteklendi. Solana'nın geliştirici sayısının, 2023'ün başından beri sağlam kaldığı ortaya çıktı.

FTX'in Yaklaşan Tasfiyesi, Solana'yı Tehdit Ediyor! İşte Nedeni...

Solana'nın DeFi Cephesindeki Gelişmeler

Emperor Osmo, ayrıca Solana'nın DeFi kimlik bilgilerini geliştirme konusunda kaydettiği önemli ilerlemeyi de vurguladı. Gerçek dünya varlıkları (RWA) sektörünün önde gelen oyuncularından biri olan Maple Finance, FTX'in çöküşünün ardından blockchain ağından ayrıldıktan aylar sonra Solana'ya geri dönüyordu.

Maple'ın Solana'nın likiditesine daha önceki katkıları göz önüne alındığında, bu geri dönüşün her iki taraf için de bir kazan-kazan durumu olduğuna inanılıyordu.

RWA'nın yanı sıra büyük ölçüde kullanılmayan likit staking token (LST) sektöründe de geniş fırsatlar bulunmaktadır. Solana, en büyük staking piyasa değerlerinden birine sahip olsa da, arzın yalnızca yüzde 5'i LST olarak mevcuttu.

Yeni ortaya çıkan likit staking protokolü Jito, kendi pazarının bir kısmını ele geçirmeye çalışıyordu. Temmuz ayından bu yana stake edilmiş SOL'da belirgin bir artış kaydetti.

FTX'in Yaklaşan Tasfiyesi, Solana'yı Tehdit Ediyor! İşte Nedeni...

FTX'in Yaklaşan Tasfiye Planı Her Şeyi Mahvedebilir

Genel olarak Solana, FTX'in çöküşünün basamaklı etkisinden bu yana uzun bir yol kat etti. DeFiLlama'ya göre; Solana'nın kilitli toplam değeri yılbaşından bugüne (YTD) bazında iki kattan fazla artarak yaklaşık 790 milyon dolara ulaştı. 

Solana topluluğunun destekleyeceği çok şey olduğu açıktı. Bununla birlikte FTX'in yaklaşan tasfiye planının, piyasayı ek SOL tokenlarıyla doldurabileceğine dair endişeler artıyordu.

Aslında gerginlik içindeki SOL sahipleri, önümüzdeki günlerde büyük bir çöküş yaşanacağından korkarak varlıklarını elden çıkarmaya başladılar. Token, geçtiğimiz hafta boyunca yüzde 9,4'lük bir düşüş yaşarken yazının hazırlandığı sırada 17,68 dolar seviyesine geriledi.

Kaynak: AMBCrypto

FTX'in Yaklaşan Tasfiyesi, Solana'yı Tehdit Ediyor! İşte Nedeni... içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar