Anasayfa Sektörel FTX'ten İştirakine Karşı Dikkat Çeken Hareket: Dava Açıldı...

FTX'ten İştirakine Karşı Dikkat Çeken Hareket: Dava Açıldı...

Sektörel

FTX, Hong Kong merkezli iştiraki Salameda'nın eski çalışanlarına dava açtı.

FTX'ten İştirakine Karşı Dikkat Çeken Hareket: Dava Açıldı...

İflas eden kripto para borsası FTX, eski CEO'su Sam Bankman-Fried'in doğrudan kontrolü altında olduğuna inanılan ve Hong-Kong merkezli iştiraki olan Salameda'nın eski çalışanlarına karşı dava açtı.

İlgili iki şirketle birlikte adı geçen kişilerin - Michael Burgess, Matthew Burgess, Lesley Burgess, Kevin Nguyen ve Darren Wong - borsanın geleceği şüpheli hale geldiğinde FTX'ten varlıklarını çekmeye öncelik vermek için kişisel bağlarını kullandıkları iddia ediliyor.

Bu para çekme işlemleri, FTX'in 11 Kasım'daki iflas başvurusundan önceki ve 'Tercih Dönemi' olarak bilinen 90 günlük kritik dönemde gerçekleşti.

ABD yasalarına göre, FTX'in iflas başvurusunda bulunmasından önceki 90 gün içinde kripto varlıklarını çeken müşteriler, parayı geri almak için şirketin alacaklıları tarafından dava edilebilir. Buna iflas kanunu kapsamında "geri alma" deniyor.

Bu şüpheli yasa dışı transferlerin toplam değerinin 157,3 milyon dolar olduğu ve 123 milyon doların üzerinde önemli bir miktarın 7 Kasım 2022'den sonra çekildiği tahmin ediliyor. Bunun yaklaşık 73 milyon dolarlık önemli bir kısmının Michael Burgess'e fayda sağladığı iddia ediliyor.

Dosyada, "FTX Group personeliyle olan bağlantılarını kullanarak diğer müşterilere göre kendilerine öncelik verilmesini sağladılar." deniyor. 

FTX'ten İştirakine Karşı Dikkat Çeken Hareket: Dava Açıldı...

Matthew Burgess, FTX Group'tan çoktan ayrılmış olduğu için kendi FTX.US borsası hesaplarından "bekleyen belirli para çekme taleplerini dışarı itmek için diğer FTX Group çalışanlarını görevlendirmek" ve "hesabı kendisine aitmiş gibi yanlış tanıtmak" ile suçlanıyor.

Davaya göre; son para çekme işlemleri, FTX.com borsasının 8 Kasım 2022'de para çekme işlemlerini durdurmasından sadece saatler önce tamamlandı.

Sanıklar, FTX Group'tan Ayrıldıktan Sonra Ne Yaptılar?

Ocak-Kasım 2022 arasında FTX Group'tan ayrıldıkları bildirildikten sonra sanıklar, 3Twelve ve BDK dâhil olmak üzere sahip oldukları kuruluşlar aracılığıyla aktif olarak ticaret yaptılar. Aylık işlem hacimleri 100 milyon dolardan 400 milyon dolara kadar değişiyordu. Görünüşe göre ticari sermayelerinin önemli bir kısmı FTX Group'tan geliyor.

Mahkeme dosyasında, "Sanıklar, Darren Wong'a gönderilen yaklaşık 13,1 milyon FTT, Michael Burgess'e gönderilen 1 milyondan fazla SOL ve Michael Burgess, Nguyen ve Wong arasındaki 'bonuslar' için yaklaşık 4 milyon USD dâhil olmak üzere FTX Group kuruluşlarıyla ilişkili borsa hesaplarından önemli miktarda dijital varlık ve itibari para transferi aldılar." deniyor.

Başvuruda, ayrıca sanıkların bu varlıkların ticaretinden önemli miktarda kâr elde ettikleri de iddia ediliyor. Örneğin; Darren Wong'un, FTX.com'daki FTT işlemlerinden 70 milyon dolardan fazla kazandığı ve FTX'in iflas dilekçesinden kısa süre önce yaklaşık 30 milyon dolar kazandığı söyleniyor.

Sam Bankman-Fried, şu anda tutuklu durumda ve 3 Ekim'de başlaması planlanan duruşmayı bekliyor. Temyiz mahkemesi, Perşembe günkü duruşma öncesinde serbest bırakılma teklifini reddetti.

Kaynak: Decrypt

FTX'ten İştirakine Karşı Dikkat Çeken Hareket: Dava Açıldı... içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Solana Ecosystem: Çok Yönlü Blok Zinciri Çözümleri
Rehber Banu Fırıncılar
Rug Pull Vakasıyla Gündemde Yer Alan BALD Coin Nedir?
Rehber Dilara Avcıoğlu
SEC'in Gönderdiği Wells Bildirimi (Wells Notice) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Serum (SRM) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar