Coin Rehberi

FUD Nedir? Ne İşe Yarar?

FUD Nedir?

FUD, “Fear, Uncertainty, Doubt” (Korku, Belirsizlik, Şüphe) anlamına gelen bir kısaltmadır ve bir tür piyasa manipülasyonu ve dezenformasyon taktiğidir. Dolandırıcılığın bir gömlek aşağısı sayılabilecek bu taktik, sizi kandırarak elinizde yatırımınızı almaktansa sizi kandırarak karşıdaki kişinin yasal yollardan kâr edebileceği bir ortam oluşturmayı hedefler. Bunu en çok yapan kişiler ya kripto yatırımcısı influencerlar ya da sözde anti-kripto para çığırtkanlarıdır.

FUD Ne İşe Yarar?

FUD bir tür dezenformasyon taktiğidir. Bir kripto paranın geleceği hakkında korku, belirsizlik ve şüphe yaratmak adına kullanılan bu taktik genellikle ancak mevcut hisleri uyandıran kişinin işine yarar çünkü başarılı yapıldığında hedeflerindeki kripto paranın adının zedelenmesi ve sonrasında da müteakip olarak yatırımcıların şüphe sebebiyle çekilmesiyle fiyatı düşer. Kripto topluluğunun bir yatırım öğesi hakkındaki fikirlerinin sarkaç misali gidip geldiğini göz önünde bulundurursak, FUD kullanımı genellikle piyasa hareketlerinde oldukça katkısı olan bir taktiktir. Bir FUD kampanyası sizin yararınıza da kullanılabilir ve hiç bu tarz bir harekete katılmamış olsanız da FUD kaynaklı bir düşüşten istediğiniz yatırımı düşük maliyetli olarak elde edebilirsiniz. Ancak tabii ki, her halükarda, yatırım stratejilerinizin etik açıdan da uygun olması tüm sektörün dileğidir.

Kripto Para Birimleri için FUD’un Önemi

FUD yayan veya yaymaya çalışan bir kişi veya grup aksi takdirde herhangi bir şekilde düşme eğilimi göstermeyen veya gidişatında bu tarz bir düşüşe sebep olabilecek bir gelişme olmayan bir kripto para birimini dezenformasyon ve sansasyon yoluyla düşürebilir. FUD yayan kişilerin yaygın hedefleri kripto paralar hakkında bilgisiz yatırımcılardır. Bu kişiler kolay korkutulur çünkü neye neden inanmaları gerektiğine dair çok bir fikre sahip değillerdir. Bu kurbanlar genellikle yatırımlarının çökmesi korkusu ile pump-and-dump senaryoları yaratan FUD’cuların galeyanı ile ellerinde ne varsa satar, pazar batar ve FUD’cılar ucuzlayan ürünleri derhal satın alarak kâr eder ve tekrar yükselişini beklerler.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bancor (BNT) Yorum ve Tahminleri 2021

FUD

FUD’a Neden Dikkat Etmeliyiz?

FUD’a dikkat etmelisiniz çünkü FUD her şeyden önce bir psikolojik manipülasyonu temel alan bir taktiktir. Eğer aldanmazsanız, zarar görmezsiniz. Unutmayın, kripto paralar, kripto paralar dışındaki her şeyden bağımsızdır ve dünyanın kalanında gelişen ekonomik, politik, vs. olaylardan etkilenmezler. Eğer birisi feryat figan halde nasıl yatırımınızın değer kaybedeceğinden bahsediyorsa, önce kendinize şunları sorun; Acaba okuduğum haberin doğruluk payı var mı? Yatırım yaptığım piyasadaki kendi takibim bu kişinin söylediklerini doğruluyor mu?

Eğer kendi yaptığınız araştırma karşınızdaki kişinin söylediklerinin aksini iddia ediyorsa, bu kişi FUD yayıyor demektir. Paniğe kapılmayın, sosyal medyaya aldırış etmeyin ve kendi araştırmanızdan asla şaşmayın.

FUD Crypter Nedir?

FUD Crypter sadece ismi nedeniyle bu konuda oldukça sık karıştırılan bir anti-virüs yazılımı aşma konseptidir. Exe uzantılı dosyaların anti-virüs yazılımlarına karşı görünmez ve saptanamaz olmasından başka bir işe yaramaz ve kripto para piyasasıyla tek alakası isim benzerliğinden ibarettir. Fully Undetectable yani Tamamen Tespit Edilemez manasına gelir.

FUD Neden Yapılır?

FUD yapan kişiler (veya FUDster’lar) bilgisiz yatırımcıları korkutarak tüm yatırımlarını satmalarına, piyasanın çöküp fiyatların düşmesine sebep olmak ve fiyatı düşen yatırım öğelerini ucuz fiyatlardan satın almak ister. FUD bir tür psikolojik manipülasyon taktiğidir ve özündeki amaçta dolandırıcılıktan çok da bir fark yoktur.

FOMO Nedir?

FOMO

FOMO, yani Fear of Missing Out, fırsat kaçırma korkusudur. FOMO, genellikle deneyimsiz tüccarların ve kolayca paniğe kapılan kişilerin en büyük para kaybetme hatalarından bir tanesidir. Kripto paralar aslen yatırımcıların duyguları ile yakından ilişkilidir. Bu duygulardan en önemli olanları heyecan ve korkudur. Bir grafiğe baktığınızda ve büyük, yeşil bir yükseliş çizelgesi gördüğünüzde her şeyinizi satıp yükselişteki kripto parayı alma isteği ile doluyorsanız tebrikler, FOMO yaşıyorsunuz. Aynı şey ufak bir yükseliş gördüğünüzde hemen yatırımınızı paraya çevirmek istediğinizde de gerçekleşir. FOMO, spekülatif ticaretin yanında getirdiği negatif etkilerden bir tanesidir, sizi kaçırma korkusuna iter ve duygu yüklü yatırım hataları yaptırır. FOMO’dan kaçının ve planınıza bağlı kalın.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Matic Network (MATIC) fiyatı yüzde 60 yükseldi!

FOMO Ne İşe Yarar?

FOMO, FUD’un aksine sıklıkla doğal bir olay olarak gelişir. “Ne işe yarar”dan ziyade “Neye sebep olur?” diye sormak daha mantıklıdır. Cevap? Para kaybettirir. FOMO’dan kaçınmak için yapmanız gereken şey öncelikle sakin kalmayı öğrenebilmektir. Planınıza bağlı kalın, stratejinizden şaşmayın ve hiç bir zaman sermayenizin %5’inden fazlasını riske atmayın. FOMO’nun oluşumunun bir kısmında işin içine FUDster’lar dahil olacaktır. Eğer sosyal medyanızda bir anda “Çıktı! Satın kazanın!” diyen birini görüyorsanız, kaçırma korkunuza hakim olun ve sizi manipüle etmelerine izin vermeyin. Eğer zaten elinizde olmayan bir kârı kaybetme korkusuna düşerseniz, para kaybedersiniz. Eğer biri sizin içinizde bu korkuyu uyandırmaya çalışıyorsa, sizden fayda sağlamaya çalışıyordur. Güvenlik sadece soğuk cüzdanlar, güvenli borsalar veya diğer “fiziksel” sayılabilecek güvenlik önlemlerini sağlayarak elde edilmez.

Bir yatırımcı olarak spekülatif ticarette en çok rol oynayan şeyi, yani duygularınızı, kontrol altına alamamak kendinizi maruz bırakacağınız en büyük güvenlik açıklarından bir tanesidir. Tabii ki de bunun için alabileceğiniz önlemler de var. Aldığınız riskleri sadece kârınızın %5’i ile sınırlamayı bir disiplin haline getirmek bu tarz durumlarda başladığınız yere dönmemek için ideal bir yöntemdir. Doğal olarak her şart altında heyecanınızı kontrol edemezsiniz, özellikle de ardı ardına kâr ettiğiniz bir zamanda. Fakat bu tarz bir kısıtlayıcı disiplini kendinize öğretebilirseniz, riskli hamlelere giriştiğiniz zamanlarda yaptığınız tek bir acemi hatasının sizi başladığınız yere göndermesinden kurtulmuş olursunuz.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Yapay zekalar ve kripto para endişesi tavan yaptı

FOMO Formasyonu

Dijital çağda çoğu psikolojik fenomenin oluşumunu dijitalleşmenin kendisine bağlayabiliriz. FOMO sadece kripto para alanında gerçekleşen bir şey değil, hayatımızın her alanında var ve üzerinde bir çok çalışma yürütülen bir alan. FOMO, genel olarak “insanlar partiye gitti, ben gidemedim, kesin çok eğleniyorlar” şeklinde karakterize edilmiş bir sosyal anksiyete tipidir. Brezilya Psikiyatri Mecmuası’na göre, FOMO başta İnstagram olmak üzere sosyal medya kullanımı ile oldukça yakından ilgili. Şimdi, bu kaçırma korkusuna, “bir daha böyle şans gelmez” hissiyatına bir de para kazancı derdini ekleyince, FOMO’nun kripto para sektöründe nasıl bir tuzak olduğunu anlamak zor olmayacaktır.

FOMO

Mantıksal olarak, kripto para piyasası kadar karmaşık olmayan bir çok olguda bile her yere aynı anda yetişmek imkansızdır. Düşünün, kaç kere sosyal medyanızdaki bir arkadaşınızın gittiği ancak sizin gidemediğiniz bir konser, tatil veya herhangi başka bir şey için “millet geziyor, biz anca oturuyoruz” diye düşündünüz? Aslında önceden hazırlık ile sizin yapamayacağınız bir şey olmadığı halde sosyal anksiyete hali tetiklenerek sanki elinizden bir şey alınmış gibi hissedersiniz. FOMO oluşumu, özellikle de FUD ile desteklendiğinde, tam olarak bunu yüzeye çıkartır. Zaten elinizde var olmayan bir şeyi kaçırıyormuş gibi hissedersiniz, bunu yenmek için de kendinizi eğitmekten başka şansınız olmadığını hatırlatmalıyız. Heyecanlanmayın, strese yenik düşmeyin ve planınızdan şaşmayın ama en önemlisi de, asla sermayenizin %5’inden fazlasını tehlikeye atmayın. Eğer yapmaya kalktığınız yatırım bu sınırı aşıyor ise FOMO’dan muzdarip olabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken şey kendinizi durdurmak ve yapacağınız hareketin planınızla uyuşup uyuşmadığını gözden geçirmektir.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: 2 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu