G20’de kripto paralar gündeme gelebilir

2 Dakikada Okunabilir


Finansal İstikrar Kurulu (FSB) ve diğer uluslararası finansal standart belirleyicileri, gelecek haftalarda planlanan G20 zirvesinde kripto para konulu bir tartışma veya raporu kontrol edebilirler. Devlet başkanları tarafından G20 zirvesinde birçok konu gündeme gelecek ve bu konular arasında en önemlilerini ABD belirleyecek. G20’nin en büyük 1. ülkesi olan ABD tüm üyeler üzerinde baskın bir kontrole ve güce sahip olduğunun farkında.

İsviçre merkezli FSB, “Kripto varlıkları” çalışması devam ediyor, düzenleyici yaklaşımlar ve potansiyel boşluklar olarak adlandırılan çalışmayı G20’den önce bitirip İsviçre hükümetine sunmayı ve daha sonrasında büyük ve önemli olan bu konunun G20 zirvesinde masaya yatırılmasını istiyor. ABD yönetiminin bu konuda en bilgi sahibi ülke olarak Finansal İstikrar Kurulu (FSB) tarafından hazırlanacak olan raporu incelemesi ve G20’den kripto paralar ile ilgili yeni kararlar çıkması mümkün.

ABD yönetimi ve diğer G20 üyesi ülkeler arasında birçok ülkede kripto paraları anlayacak uzmanlar var. Türkiye’de ise kripto para uzmanları konusunda ABD kadar olmasa da kripto paraları bilen devlet yetkilileri var.

ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasındaki ticari görüşmelerdeki bozulmanın Osaka Japonya’da G20’ye egemen olacağından emin olmakla birlikte, tüm uluslararası finansal standart kurumlarının yeni bir çığır açmak ve kripto para birimi mevzuatını, tüm G20 üyeleri ile tartışması da beklentiler arasında yerini almakta.

FSB raporu ayrıca, SEC’in hala sonuçlandırmak için uğraştığı birkaç konuya da bir yol gösterici olabilir.

Finansal İstikrar Kurulu (FSB) hazırlanan raporda kripto paralar hakkında ABD yönetimi ile de yakından çalışıyor olabilir. Bu ve buna benzer konular asla basınla paylaşılmadığı için Finansal İstikrar Kurulu (FSB) raporunda neler olacağı veya G20 üyelerinin bu raporu nasıl karşılayacağı konusunda bilgi yok. İsviçre söz konusu olduğunda G20 ülkelerinin raporu daha fazla kayda değer görmesi mümkün.

Japonya’da yapılacak olan 28 Haziran’daki zirve sonrasında devlet başkanı olan isimler bu konuda basına bazı önemli açıklamalarda bulunabilir veya sözcüler bu açıklamayı yapabilir.


error: Kopyalama Engellendi!