Anasayfa Rehber GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?

GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?

Rehber

GateToken nedir? Gate.io platformunun utility tokeni ile ilgili merak ettiğiniz tüm ayrıntılar burada!

GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?

Gate.io Borsası Nedir?

Gate.io, 2013 yılında kurulan bir kripto para borsası olarak karşımıza çıkıyor. Dünya genelinde milyonlarca kullanıcıyı kapsayan tam hizmet bir dijital varlık değişim platformu olarak nitelendirilen Gate.io borsası, yüzde 100 rezerv kanıtını gösterecek şekilde denetlenmiş olmasının yanı sıra sektöründe öncü bir güvenlik sağladığını bildiriyor. Söz konusu borsa, dünyanın birçok ülkesinde faaliyet gösterirken bu ülkelerde geçerli yasalara uyum sağlamayı daima taahhüt ediyor.  

Baş döndürücü bir ürün yelpazesine sahip bir kripto para borsası olan Gate.io borsası, kullanıcıların hem çok sayıda kripto para birimi alıp satmalarına hem de varlıklardan faiz kazanmalarına imkân tanıyor. Bunun dışında işlem hacmi bakımından kayda değer bir yere sahip olan platformun sunduğu özelliklerden bazıları şu şekilde:

  • Kripto Verileri: Piyasa duyarlılığını ve iyimserlik seviyelerini gösteren korku ve panik endeksi dâhil olmak üzere piyasa bilgileri sunuluyor. 
  • Kripto Ticareti: Gate.io; spot ticaret, eşler arası ticaret ve gelişmiş alım satım araçları sunuyor. ABD dışı kullanıcılar, aynı zamanda kaldıraçlı token ve marj ticaretine erişim sağlayabiliyorlar.
  • Faiz Kazanma: Kullanıcılar, likidite ekleyerek ve hem kripto varlıklarını hem de diğer ürünleri ödünç vererek faiz kazanabiliyorlar. Bunlar, geleneksel bir tasarruf hesabına kıyasla daha yüksek APY (yıllık faiz getirisi) sağlıyor ancak daha fazla risk taşıyor.
  • NFT Ticareti: Gate.io, kullanıcıların NFT'ler oluşturabilecekleri ve alıp satabilecekleri bir NFT pazarı sağlıyor. NFT'ler; sanat, spor koleksiyonu, müzik ve oyun içi varlıklar gibi çeşitli öğelerin dijital sahiplik sertifikalarıdır.  

GateToken Nedir?

GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?

GateToken, GateChain ekosisteminin yerel varlığı ve Gate.io'nun utility tokenidir. Varlığın değeri, Gate.io ve GateChain ekosisteminin gelişimi ile yakından ilişkilidir. Kripto para birimi, aynı zamanda Ethereum blok zinciri ve Solana blok zinciri üzerinde de mevcuttur.  

GateToken, ekosistemde işlem ücretlerinin ödenmesi ve hisse kanıtı (PoS) denilen konsensüs mekanizmasını desteklemeleri karşılığında doğrulayıcıların ödüllendirilmesi için kullanılıyor.

Gate.io borsası web sitesinde şu ifadeler yer alıyor:

GT, GateChain ana ağının yerel varlığıdır ve bütün GateChain ekosisteminde dolaşabilir. Ekosistem, erken aşamada 1 milyar GT piyasaya sürerken kullanıcıların Gate.io puanları alarak ücretsiz GT elde etmelerini sağladı. 

700 milyon GT yaktıktan sonra ekosistem, fiyat istikrarını korumak amacıyla GT'lerin dolaşım hesabını şu anda 300 milyon ile sınırlandırıyor.

GT sahipleri; VIP ayrıcalıklarına hak kazanmanın yanı sıra platform etkinliklerine katılabiliyor ve alım satım ücretlerini ödemek için GT'leri kullanabiliyorlar.  

CoinMarketCap verilerine göre; GateToken için toplam arz 300 milyon GT'dir. Kripto para birimi, yazının hazırlandığı sırada piyasa değeri bakımından ilk 100'de yer alıyor. GateToken nedir? sorusuna yanıt ararken kripto para biriminin kullanım alanları ile yazımıza devam ediyoruz.

GT Coin Kullanım Alanları Nelerdir?

GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?

Gate Token kullanım alanları şu şekildedir:

  • Farklı para birimleri arasında likiditeyi kolaylaştırma  

GateToken, Gate.io borsası için utility token olmasından dolayı çeşitli amaçlar için kullanılabiliyor. Bunlardan biri, zincirler arası atomik swap protokolü hizmetleri vasıtasıyla çeşitli kripto para birimleri arasındaki likiditeyi kolaylaştırmak için kullanılmasıdır.  

  • Güç sağlama  

Gate Token, bütün GateChain'i harekete geçirmek için itici güç işlevi görme kabiliyetine sahiptir. Bu, Gate.io ve GT'ye özel bir şey değil yani günümüzde çok sayıda borsa bunu gerçekleştiriyor. Yine de söz konusu kabiliyetin, ağın düzgün çalışmasını sağlayan bir şey olduğunu belirtmekte fayda var. GateToken, böylece ağ kullanıldığı sürece daima olduğu gibi kalacak değerli bir kullanım alanına sahip oluyor.

  • Geri alımlar ve yakımlar

Bir diğer kullanım alanı geri alımlar ve yakımlar ile ilgilidir. Gate.io borsası, aslında yavaş ama emin adımlarla dolaşımdan kendi tokenlerini alıyor. Bu tokenler, sadece fonları alabilen ve bu fonların geri çekilmesine izin vermeyen bir akıllı sözleşmeye gönderiliyor. Borsa, bunu gerçekleştirirken kendi varlığının arzını aktif bir şekilde azaltmış oluyor. Böylece varlığın değeri artırılıyor.  

Platform, işletim kârının yüzde 20'sini GT geri alımları ve yakımları için tahsis etmiştir. GT'lerin yüzde 75'i açık piyasalardan satın alınırken yüzde 25'i ise pazarlama ve ekosistem büyümesi rezervinden geliyor. Yakım işlemleri, şeffaflık için 3 ayda bir olmak üzere yayınlanıyor.  

  • Gas ücreti indirimi

Herhangi bir borsada işlem gerçekleştirdiğiniz zaman sizden gas ücreti ödemeniz bekliyor. Gas ücreti; borsanın kripto para birimlerini listeleme, bu varlıklar için likidite sağlama, kullanıcıların alım satım işlemlerinin güvenli ve hızlı bir şekilde tamamlanmasına imkân tanıma ve alış ve satış emirlerini eşleştirme gibi hizmetleri için talep ettiği ücret anlamına geliyor.  

Çok sayıda borsa, müşterilerinin ödemeleri gereken ücret miktarını azaltmayı ve hatta kendi tokenlerini tutanlar için söz konusu ücretlere tümüyle son vermeyi hedefliyor. GateToken sahibi olmanız halinde siz de Gate.io platformunda bu işlem ücreti indirimlerine sahip olabiliyor ve bunları spot ticaret, vadeli işlemler ticareti ve kripto ödünç verme için kullanabiliyorsunuz.

  • Oylama

GateToken ile ilgili bir başka kullanım alanı da oylamadır. Merkeziyetsiz finansta (DeFi) oylama, DAO'lar içerisinde projelerin geleceğine yönelik karar verilmesine ve değişiklik teklif edilmesine vb. yardımcı olmak amacıyla kullanılıyor.  

Merkezi platformlarda tam olarak bu şekilde çalışmıyor fakat platform yine de token sahiplerinin oylama programına dâhil olmalarına ve borsada hangi kripto para birimlerinin listeleme için göz önünde bulundurulması gerektiği ile ilgili oy kullanmalarına olanak sağlıyor.

Kullanıcılar, tüm aktif tokenlere erişim sağlayabiliyorlar. Kullanıcılar tarafından sunulan her GateToken, bir oya eşit oluyor. Ne kadar fazla GT sunarsanız oyunuzun ağırlığı da o kadar artış gösteriyor.

  • HODL&Earn

Gate.io, aynı zamanda GateToken sahiplerinin çeşitli yöntemlerle pasif gelir elde etmelerini sağlıyor. Burada kullanıcının cüzdanında token tutması ve aylık olarak faiz kazanabilmesi önem arz ediyor. Platform, yüksek getiri oranları sunan kilitleme programlarına sahip görünüyor.  

Erken para çekme ücreti ya da cezası bulunmuyor. Bu, varlıklarınızı dilediğiniz zaman herhangi bir sebepten dolayı geri çekebileceğiniz ve bunun için asla cezalandırılmayacağınız manasına geliyor. Kazandığınız bütün ödüller de size ait oluyor.

GT Coin Hangi Ülkenin?

GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?

Gate.io, Gate.io platformunun utility tokeni olduğu için bu platformun hangi ülkede hayata geçirildiğini açıklayabiliriz. Gate.io, 2013 yılından beri Çin'de faaliyet gösteren en eski "kriptodan kriptoya" borsalardan biri olmuştur.  

Gate.io; önde gelen ilk IEO (İlk Borsa Arzı) platformu, çok sayıda kripto para birimi, kaldıraçlı marj ticareti, marj ödünç verme ya da ödünç alma gibi diğer gelişmiş finansal hizmetler ile en hızlı büyüyen kripto platformlarından biri haline gelmiştir.

Güçlü bir ticaret motoruna sahip olan Gate.io, ara yüzünün biraz karışık görünmesinden dolayı tecrübesiz yatırımcılar için genel olarak ideal bir başlangıç yeri olarak görülmüyor.

GT Coin Kimin?

Gate.io platformunun kurucusu Lin Han olarak biliniyor. Borsa, 2015 yılında 7,000 Bitcoin'in çalındığı bir saldırıya maruz kalmıştır. Bu varlıklar, platformun soğuk cüzdanlarından çalınmıştır.

Borsa, 2017'ye kadar Bter.com olarak faaliyet göstermiş fakat Çin hükûmeti tarafından itibari paradan kripto paraya ticaret yasaklanınca yeniden markalaşma kapsamında Gate.io adını almıştır.  

GT Coin Nasıl ve Nereden Alınır?

GateToken satın almak için Gate.io platformunu kullanabilirsiniz. Bunun için ilk olarak borsada hesap oluşturmanız ve Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) veya Tether (USDT) sahibi olmanız gerekiyor.

Bu kripto para birimlerinden biriyle hesabınızı finanse ederek GateToken satın alabilirsiniz. Bunun dışında GateToken satın almak için Bitfinex ve Huobi gibi popüler kripto para borsalarını da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

GT Coin Geleceği

GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?

GateToken geleceği de yatırım yapanlar tarafından merak edilen bir konudur. Bunun için farklı platformlarda yer alan tahminlere bir göz gezdirelim.

DigitalCoinPrice, GateToken fiyatının 2023 yılında ortalama 9,32 dolardan el değiştireceğini tahmin ederken söz konusu fiyatın 2025 yılında 15,98 dolara tırmanabileceğini ve 2030 yılında ise 45,27 dolara ulaşabileceğini öngörüyor.  

PricePrediction, GateToken fiyatının 2023 yılında ortalama 6,25 dolardan el değiştirmesini beklerken bu fiyatın 2025 yılında 15,29 dolara ulaşabileceğini ve 2030 yılında ise 112,41 dolara kadar yükselebileceğini tahmin ediyor.  

TechNewsLeader, ağ geliştiricilerinin ve yatırım yapan kişilerin çabalarından dolayı GateToken değerinin artabileceğine dikkat çekiyor. 2025 yılı için hesaplanan GateToken fiyatının yükselme eğiliminde olduğunu kaydeden platform, söz konusu yıl içerisinde GT ortalama fiyatının 13,23 ila 13,71 dolar civarında olabileceğini dile getiriyor. Platform, belirli iş birlikleri ve yenilikler aracılığıyla kullanıcı sayısının ve benimsenmenin artmasıyla beraber 2030 yılında GT ortalama fiyatının 95,01 olabileceğini aktarıyor.  

GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)