Gavin Brown: Orta vadede kurumsallar kendi kripto parasını üretmeli

2 Dakikada Okunabilir


Blockchain Capital’in kurucu ortağı ve direktörü  Gavin Brown, CNBC’ye çok uluslu işletmelerin, en azından orta vadede, işlemler için kendi kripto para birimlerini üretmeyi değerlendirmek ve işleme almasının mantıksız bir karar olmadığını vurguladı. Kripto paraların kurumsal şirketler adına gelecekte çok gerekli olabileceğini, kısa vadede olmasa da orta vadede bunun şirketler için büyük bir imkan yaratma potansiyelinde olduğu açıklandı.

Kripto paraların henüz kurumsal yatırımcılarca kullanılmıyor olması ve kripto para sahibi olan kurumsal şirket sayısında büyük bir azlık olması, kripto para pazarında da bazı problemlere sebep oluyor. Bitcoin sahipleri, yakın zamana kadar kripto para sahibi olması beklenen kurumsal firmaların bile yeterince iyi adımlar atmadıklarını ve kripto para mevduatlarını artırmadıkları düşüncesinde hareket ediyorlar.

McDonald’s’ı örnek gösterdi

Brown, mevcut bağlamda, McDonald’s gibi son derece başarılı çok uluslu şirketlerin bazı ülkelerden daha iyi bir kredi notuna sahip olduklarını, kendi kripto paralarını ihraç etme ve müşterilerin onlarla alışveriş yapmalarını isteme kavramının “tuhaf olmadığını” söyledi.

Singapur’da düzenlenen Credit Suisse Global Supertrends Konferansı sırasında, bir şirketin kripto paraların bir müşteri tarafından kullanılabilecek güvenilir bir sistemi sadece 3 saat kadar kısa bir süre içerisinde kurabileceği iddia edilerek bunun basit bir konu olduğu açıklandı.

GERÇEKTEN GÖRDÜĞÜMÜZ ŞEY PARANIN DEMOKRATİKLEŞMESİ, BİLİRSİN, EĞER SEN VE BEN İSTERSEK, BİR CNBC MADENİ PARASI YARATABİLİRİZ.

Yatırım uzmanı, böyle bir madalyonun başarısının elbette müşterilerin markasına olan güven düzeyine bağlı olacağını kabul etti: “Markanıza güveniyorsa ve ürününüze güveniyorsa, buna güvenecekler” diye konuştu.
Manchester Metropolitan Üniversitesi’nde bir Finansal Ekonomi öğretim görevlisi olan Brown, Starbucks tarafından yayınlanan, bazı ücretli kahve kartlarını örnek gösterdi ve dünyanın en büyük kurumsal firmalarının atacak oldukları bu adımla beraber başarılı olmamasının çok düşük bir ihtimal olduğunu açıkladı. Burger King ve benzer kurumsal firmaların kendi kripto paralarını üretmesi durumunda milyonlarca insan bu kripto paralara sahip olmak isteyebilir.
Apple gibi bir dünya devinin kripto para üretmesi durumunda milyarlarca insan Apple kripto para birimine sahip olmak isteyecektir. Kendi ekosisteminde bile kripto para kullanması Apple için 800 milyondan daha fazla Apple kripto parası kullanan kişi ile eşdeğer olacaktır.
Ayrıca, Facebook ve JP Morgan’ın kendi kripto para birimleri oluşturma çabalarını olumlu olarak yorumlayan Brown bu sektörün daha fazla büyüyecek olduğunu, insanların kripto paralara olan bakış açısı ve isteklerinin gelişmesine bağlı olarak daha fazla insanın kripto para birimlerine sahip olmak isteyeceğini açıkladı. İnsanların büyük kurumsal firmaların kripto paralarına olan ilgisinin henüz olmasa da orta vadede artması ile belki hiç kripto para birimi üretmeyecek olduğunu iddia eden kurumsallar bile kendi kripto para birimini üretmeyi veya ürettiğini açıklayabilir. Kripto paraların geleceği konusunda henüz kurumsal firmalar bu zamanda çok önemli değiller.

error: Kopyalama Engellendi!