Kripto Para Haberleri

Globalde token satışına giden ilk borsa olan Bitay, CeDeFi konumlaması ile fark yaratacak

AB’de kripto alım-satım ve saklama lisansı ve ABD’de kripto para platformu olarak FinCEN’den onay alan Bitay, global çapta başlattığı Bitay Coin satışı ile Türkiye’den globale açılan ilk kripto para borsası oldu. 1 Haziran’dan itibaren kurumsal yatırımcılara satışa sunulan BTY’nin halka açık satışına kurumsal turlarından ardından başlanacak. Bitay, CeDeFi, NFT pazaryeri, Staking, Margin Trading gibi ürünleri ile dünya devleriyle yarışacak.

Yurt dışında büyümenin en önemli gündem maddeleri olduğunu belirten Bitay CEO’su Niyazi Yılmaz; kripto para piyasasını reel ekonomiyle entegre edecek iş modelleri geliştirdiklerini ve bunun en güzel örneklerini de Bitay+ dünyasında sunacaklarını belirtti. Kripto ile ödeme çözümü, Temmuz ayından itibaren global müşterilerine sunacağı Visa kart ve cüzdanlar arası ücretsiz para transferi gibi özellikler sayesinde farklı pazarlarda finansal kapsama alanının genişlemesine de katkıda bulunacak.

Türkiye’nin uluslararası ilk kripto para borsası Bitay, yurt dışında büyüme hedeflerini, bu nedenle yaptığı yatırımları ve çok yakında halka da arz edilecek olan Bitay Coin ile açacağı yeni ürünler dünyasını anlatmak üzere kripto dünyasının önde gelen medyaları ile bir araya geldi. Toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan ve sektördeki gelişmelere ilişkin görüşlerini aktaran Bitay CEO’su Niyazi Yılmaz, pek yakında globalde halka açık satışa sunulacak olan Bitay Coin’i ve işlevlerini anlattı.

Globalde token satışına giden ilk borsa olan Bitay, CeDeFi konumlaması ile fark yaratacak - Koinbox.Net

Avrupa Birliği’nde (AB) kripto alım-satım ve saklama lisansı ve ABD’de kripto para platformu olarak 11 eyalette faaliyet göstermek üzere FinCEN’den onay alan Bitay, bunların yanı sıra global çapta başlattığı Bitay Coin satışı ile Türkiye’den globale açılan ilk kripto para borsası oldu. 1 Haziran’dan itibaren kurumsal yatırımcılara satışa sunulan Bitay Coin’in halka açık satışına ise kurumsal yatırım turlarının hemen ardından başlanacak.

Yurt dışında büyümenin Bitay’ın en önemli gündem maddesi olduğunu belirten Niyazi Yılmaz, “Bitay olarak, Türkiye’de yabancı şirketlerle rekabet edebilmek için hizmet tarafında hep bir adım önde gitmemiz gerekti. Şimdi de bu tecrübemizle yurtdışına açılmaya yönelik çalışmalarımıza hız verdik. Estonya’daki lisanslı şirketimizi Ocak 2021’de kurduk. Bir ay arayla ABD’de FinCEN’den iznimizi aldık. Doğu Avrupa, Bağımsız Devletler Topluluğu, Ortadoğu yani ülkemizi çevreleyen bölgede ve Hindistan’da yeni işbirliklerine imza atmak üzere görüşmelerimizi sürdürmekteyiz. Hedefimiz öncelikle bölgede büyümek, itibari para gateway’i haline gelmek, ardından da globalde ilk 20 arasına girmek” dedi.

“Yapacaklarımızdan çok yaptıklarımızı anlatmayı seviyoruz”

“Bitay olarak yeterince hazırlık yapmadan hızlı aksiyon alma gibi bir yaklaşım benimsemiyoruz. Yapacaklarımızdan çok yaptıklarımızı anlatmayı seviyoruz” diyen Yılmaz, “Yüzde yüz yerli ve kendi bünyemizde olan yazılım ekibimizle kendi teknolojimizi, platformumuzu bu alandaki uzmanlığımız ve bilgi birikimimiz ile ürettik ve kullanıyoruz. Teknoparkta 4691 sayılı kanun kapsamında yazılım faaliyeti olarak yürütmemiz uygun görülmüş ve bu kapsamda da KDV muafiyetine hak kazanmış iki büyük projemiz bulunmaktadır. Bu projelerden birisi olan ‘Blockchain’ isimli projemiz 51529 proje kodu ve 2020-2976 numarası ile T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından onay alındıktan sonra Bitay Teknoloji A.Ş. unvanıyla ticari faaliyetine başlamıştır. Diğer büyük projemiz ise Türkiye’deki ‘ilk’ kripto paralarla ödeme sistemi olan ‘BitayPay’ isimli projemizdir. Aynı kanun uyarınca vergi teşviki almış, 57033 proje kodu ve 2020-2975 numarası ile T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. Teknolojimizde 3.parti yazılım kullanılmadı. Yurtdışında da yine kendi imkânlarımızla büyümeyi hedefliyoruz. Hacimsel olarak Türkiye’nin en büyük ilk beş kripto para borsası arasında yer alıyoruz. Toplamda kayıtlı 670.000’den fazla, günlük ortalama 50.000 aktif işlem yapan kullanıcımız bulunuyor. Bugünlere organik bir büyüme ile müşteri odaklı bir yaklaşımla geldik” şeklinde konuştu.

Bitay Launchpad’i ile yeni projelerin token satışına da aracılık edecek

Bitay Coin ve işlevlerine ilişkin açıklamalarda bulunan Niyazi Yılmaz şunları söyledi: “BTY adını verdiğimiz koinimizin halka açık satışını yakın zamanda başlatacağız. Şu an kurumsal yatırımcılara satış dönemindeyiz. Koinimiz BTY, Bitay’da borsanın içinde ve anlaşmalı olduğumuz şirketlerde müşterilerimize fayda sağlayacak. Koin tutanlara indirim ve öncelik vererek avantaj sağlamamızın yanında, gelir kazanma imkânı da sunacağız. Çıkaracağımız ürünler için yurtdışında uzun süren araştırma ve detaylı analizler yapıyoruz. Fayda sağlayacağına inandığımız ürün ve uygulamaları borsamızda işleme alıyoruz. Bitay olarak firmaların token çıkarmasına ve satışına da aracılık edeceğiz. ‘Launchpad’imizde şimdiden görüşmelerini gerçekleştirmeye başladığımız çok özel projelere yer vererek fon toplamalarını sağlayacağız.”

Globalde token satışına giden ilk borsa olan Bitay, CeDeFi konumlaması ile fark yaratacak - Koinbox.Net

Bitay+ Dünyası: BitayPay, Bitay Visa kart ve para transferleri…

Masrafsız ve anlık para transferi ile anlaşmalı üye işyerlerinde kripto para ile ödeme sistemini geliştiren ilk borsa olduklarını belirten Yılmaz, “Ödemeler alanında Türkiye’de bir ilk olan BitayPay ürünümüz ile kripto parayla satış/alışveriş yapabilme imkânı sunabiliyoruz. BitayPay’de yarattığımız en önemli fark ödeme esnasında kriptodan fiyat paralara anında dönüştürmemiz. Bu sayede satıcı firmalar dilerlerse muhasebeleştirirken kripto işlemleri göstermek zorunda kalmıyorlar. Bu alanda ülkemizde de yakın zamanda düzenlemenin geleceğini öngörüyoruz. O zamana kadar da global pazarda BitayPay ürünümüzü yaygınlaştıracağız. Ödemeler ekseninde ayrıca, kripto parayla ödeme yapılabilen kartlar çıkarmaya başlayan Visa’yla bir anlaşma yaptık. Bitay Global cüzdanlarına bağlı bu kartları müşterilerimiz, Visa’nın dünyada geçerli olduğu her yerde kullanabilecekler. Türkiye’de bu kapsamda bir anlaşma yapmış ilk borsa olma özelliğini taşıyoruz.

Görüleceği üzere, kripto para piyasasını reel ekonomiyle nasıl entegre edebileceğimize yönelik iş modelleri geliştiriyoruz. Türkiye’nin en büyük holdingleri ve bu holdinglerin en iyi projeleriyle BitayPay kapsamında imza aşamasına geldik. Bu alanda düzenleme gelmesiyle birlikte ilerleyeceğiz” değerlendirmesini yaptı.

KYC Türkiye’de e-devlet üzerinden, globalde FaceID

Globalde token satışına giden ilk borsa olan Bitay, CeDeFi konumlaması ile fark yaratacak - Koinbox.Net

Bitay’ın Müşteri Tanıma (Know Your Customer) sürecinden geçen 670.000’in üzerinde kayıtlı kullanıcısı bulunduğu söyleyen Yılmaz, bu süreci yaptıkları bir entegrasyon ile e-devlet üzerinden yürüttüklerini, müşteri tanımlamalarını e-devlet üzerinden gerçekleştiren ilk borsa olduklarını da belirtti. Niyazi Yılmaz, “Faaliyetlerimizin temelinde kripto para borsalarına yönelik ihtiyacı, bu piyasanın çıkış nedenlerini ve işin felsefesini doğru anlatmak; adil ve şeffaf bir organizasyon olmak yatıyor” dedi. Bitay Global’de ise müşteri tanıma süreçleri yeni bir teknoloji olan FaceID ile sağlanacak.

Bitay Game ile kripto yatırım dünyasını öğrenmeyi kolaylaştırıyor

“Bitay, alım-satım tahtasının yanı sıra nasıl çalıştığının da görülebileceği şeffaf bir platform. Bitay Game ile herkesin aynı anda belli bir portföy ile başlayıp alım-satım yapabildiği ve ardından da ödül kazanabildiği bir ‘sanal portföy’ sistemimiz var” diyen Yılmaz, “Bitay’ın sektördeki rekabet gücü hizmet temeline dayanıyor. Trading platformumuzun sadeliği ve kullanım kolaylığı sunması, müşteri deneyiminde yarattığımız fark ve komisyon oranlarımızın uygunluğu ile sektörde pozitif ayrışıyoruz. Türkiye’deki en fazla ürün çeşitliliğine sahip borsayız. Müşteri temsilcilerimiz 7/24 çağrı karşılayarak müşterilerimizin talep ve isteklerini yanıtlıyorlar. Türkiye’de 7/24 yanıt veren çağrı merkezine sahip ilk borsayız” ifadelerini kullandı.

Bitay Hakkında

Bitay; kripto paralar alanında ileri düzey alım-satım işlemlerinin yapılmasını sağlayan ve bu hizmeti hem Web’de hem de mobil uygulama olarak sunan bir borsadır. Türkiye’deki en yüksek ürün çeşitliliğine ve piyasa hacim derinliğine sahip olan Bitay’ın altyapısı; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Desteği ile teknoparkta araştırma-geliştirme projesi olarak geliştirilmiştir.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: 6 Puan: 4.8]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu