Anasayfa Sektörel Gözler Bu Bankaya Çevrildi: Yeni Bir Kripto Platformu Başlatıldı...

Gözler Bu Bankaya Çevrildi: Yeni Bir Kripto Platformu Başlatıldı...

Sektörel

Almanya'nın büyük bankalarından DZ Bank, kurumsal bir kripto varlık saklama platformunu başlattı.

Gözler Bu Bankaya Çevrildi: Yeni Bir Kripto Platformu Başlatıldı...

Almanya'nın üçüncü büyük bankası DZ Bank, kripto varlıkların işlenmesi ve saklanması için blockchain tabanlı bir platform başlattı. Platform, kurumsal müşterilere hitap edecek ve onlara Siemens'in "DZ Bank'ın altı ay önce abone olduğu ve artık self-custody'ye aktarılabilecek olan" kripto tahvilini sunacak.

DZ Bank Menkul Kıymet Hizmetleri ve Dijital Saklama Başkanı Dr. Holger Meffer, konu ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

Önümüzdeki on yıl içerisinde sermaye piyasası işlerinin önemli bir kısmının dağıtık defter teknolojisi (DLT) tabanlı altyapılar aracılığıyla işleneceğini varsayıyoruz. Orta vadede DLT'yi, mevcut sermaye piyasası süreçlerindeki yerleşik altyapıları tamamlayıcı bir teknoloji olarak görüyoruz.

DZ Bank, platformu 2022 yılında oluşturmaya başladı. Banka, daha önce Bankhaus Metzler'den kripto fon hisselerinin ilk harici işleminde işlemci ve saklama görevlisi olarak hizmet vermişti. Hem saklamanın hem de işlemenin Elektronik Menkul Kıymetler Yasası (eWpG) kapsamında olması dolayısıyla banka, mevcut lisanslarıyla bu yeni rolü üstlenebilir.

Haziran ayında banka, kurumsal müşterilerinin gelecekte Bitcoin gibi kripto para birimlerine yatırım yapmalarını sağlamak için Federal Finansal Denetleme Kurumu'ndan (BaFin) bir kripto saklama lisansı başvurusunda bulundu.

Banka, ayrıca özel müşterilerin doğrudan kriptoya yatırım yapmalarını sağlayacak bir teklif üzerinde de çalışıyor. DZ Bank'ın mevcut altyapısı; bankanın, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) büyük hacimli sermaye piyasası işlemlerinin merkez bankası parasıyla yapılmasını test eden projesinin keşif aşamasında yer almasını mümkün kılıyor.

Ripple Labs iştiraki Metaco, kapsamlı bir kavram kanıtlama ve inceleme sürecinin ardından altyapı desteği sağlamak üzere görevlendirildi. Ortaklık, ilk olarak Şubat 2023'te duyuruldu. Metaco'dan yapılan açıklamaya göre; Harmonize™ platformu, bankanın "güvenlik, ölçeklenebilirlik ve gelecekteki herhangi bir değişikliğe hızlı bir şekilde uyum sağlama opsiyonelliği ile ilgili gereksinimleri" ile tam uyum sağlaması nedeniyle seçildi.

Alman Bankaları, Kripto Alanında Önemli Adımlar Atıyor

Gözler Bu Bankaya Çevrildi: Yeni Bir Kripto Platformu Başlatıldı...

Alman bankaları, son aylarda kripto para birimlerini müşterileri için daha erişilebilir hale getiriyor. Mart ayında Deutsche WertpapierService Bank (Dwpbank), wpNex kripto ticaret platformunu hayata geçirerek Almanya'daki 1.200 banka ve tasarruf bankasına dijital varlık sektörü için erişim imkânı sağladı.

Nisan ayında büyük ölçüde Deutsche Bank'a ait olan varlık yönetimi grubu DWS, "Avrupa'daki belirli dijital varlıklar üzerinde kapsamlı bir borsada işlem gören ürünler (ETP'ler) paketi geliştirmek" amacıyla Galaxy Digital ile bir ortaklık kurduğunu açıkladı. Commerzbank ve DekaBank da dâhil olmak üzere diğer bankalar, BaFin'e kripto saklama lisansları için başvuruda bulundu.

Gözler Bu Bankaya Çevrildi: Yeni Bir Kripto Platformu Başlatıldı... içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar