Güney Kore kripto para dünyasında ne kadar etkili?

3 Dakikada Okunabilir


Güney Kore’nin kripto dünyasındaki etkisi ne kadar büyük?

ABD ve Japonya’dan sonra, Güney Kore’nin kripto para birimleri için dünyanın en büyük pazarı olduğuna inanılıyor. Güney Kore kripto para pazarı için büyük bir pazar ve insanlar kripto para birimi satın almaya devam ettiği sürece bu böyle kalmaya devam edecek. Kripto paraların geleceğinin ABD ve Japonya’dan geçtiği kadar Güney Kore’den de geçtiğini unutmamak gerek. 

İnsanların kripto paralara olan asıl ilgisi ABD’de başlayarak devam ederken, Asya’ya sonradan yayıldı.

Aslında Asya ülkelerinden hükümetlere güven çok yüksek değil. Bunun nedeni hükümetlerin vatandaşlarını kontrol altında tutmak istemesi ve Asya merkezli olarak yaşanan bazı ekonomik sebepler neden olarak gösteriliyor. Çin tüm Çinlileri izlemeye çalışan bir ülke olarak adından sürekli söz ettirirken, birçok insan Çin Pekin yönetiminin bu kararını eleştiriyor ancak Pekin yönetimi bir an olsun geri adım atmayı düşünmüyor.

Pekin kripto paralar konusunda aldığı kararlar ile yine bölgede diğer ülkelere örnek olabilecek bir yönetim olmadığını ve baskıcı, sıkıcı bir yönetim olduğunun farkında olsa da bunu asla kabul etmeyerek ülkede ve bölgede yaşayanlara kripto paralarını Güney Kore gibi ülkelerde tutması için bir zorluk ve sıkıntı çıkarmakta üzerine bulunmuyor.

Güney Kore nüfusu Kaliforniya ve Arizona kadardır. Ama bu, onların kripto para sektörünün lider pazarları arasında ilk 3’te oldukları gerçeğini asla değiştirmez ve bunu değiştirmeye hiçbir şekilde gücü yok. ABD’nin 2 eyaletinin Güney Kore’nin nüfusu olması ne kadar tuhaf? Bu tuhaf ancak önemli olan sayı bakımından çokluk değil, önemli olan niteliktir.

Bunu sadece kripto para pazarından değil, birçok farklı pazardan örnek vermek mümkün olabilir.

Kripto para biriminin spekülasyonları irrasyonel olarak abartılmış gibi görünüyor ve Güney Kore hükümeti şu anda ülkedeki kripto çılgınlığını engellemek için adımlar atmak istiyor.

Güney Kore kripto para birimini nasıl engelleyebilir?

Basitçe söylemek gerekirse, spekülasyonlarla. Güney Kore hükümeti de kripto para birimlerine sıcak bakmayan yönetimlerden birisidir. Kripto paraların yayılmasını engellemek için spekülasyonlar uygulayan ve bunun için yönetim organlarını çok iyi kullanan Güney Kore, bunu nispeten başarıyorda.

Blockchain Industry Association, Güney Kore’nin BithumbKorbit ve Coinone dahil olmak üzere bir düzineden fazla kripto para birimi borcuna sahip olduğunu tahmin etti. Bunun anlamı, 50 milyondan az insanın olduğu bir ülkede bile, kripto talebinin, kripto para birimlerinin diğer ülkelere göre yüzde 30’dan daha yüksek fiyatlarla işlem görmesidir.

Bir araştırmaya göre, Güney Koreli yatırımcıların yüzde 80’i kripto para birimindeki yatırımlardan gelir sağladı ve faydalandı. Maaşlı çalışan Korelilerin üçte birinden fazlası kriptoda ortalama 5.000 ABD Dolarına sahip ve 5.000 dolar seviyesi Türkiye için çok büyük bir para iken Güney Koreliler için çok büyük bir para değil. Test edilmemiş bir yatırım aracının sadece spekülasyona dayanan devasa bir kabulü ortada iken Güney Kore hükümeti ne kadar kripto para birimlerine yönelik olarak engel çıkartmaya çalışırsa çalışsın başarılı olamaz.

Evet hükümetin engel için bazı kararlar alarak ülkenin kripto paralar ile bağını ve ilişkilerini kökten engellemesi mümkün. Hindistan’a bakalım; Hindistan, kripto para birimlerinin çok sık kullanıldığı bir ülkeydi ve Modi hükümeti ani bir karar sonrasında kripto paraları yasaklayan bir kararname yayınladı. Bu kararname, ülkede kripto para borsalarının kapatılması ve bankaların kripto para sahiplerine hizmet sunmayarak bunları güvenlik güçlerine bildirmesi emrini de kapsıyordu. Bu nedenle ülkede birçok insanın banka hesapları aniden dondurulmaya başladı ve bu hesaplarda paralar bankada donuk bir şekilde kaldı. Hükümete kişisel finans gizliliği ihlal eden veriler gönderildi ve bankalar kripto para kullanıcısı olduğu için Hintlilere banka hesabı açmayı reddettiler.

Bu sayede ülkede kripto para birimleri hızla çöktü ve talep büyük oranda engeller nedeniyle neredeyse yok olmanın eşiğine gelmişe benziyor. Güney Kore’de buna benzer birçok adım atarak kripto paraları engelleyebilir veya çok yakın müttefiki ABD’den bu konuda yardım alarak kripto paralara karşı çok daha kalıcı yasaklara sahip bir ülke olabilir. Bunun önünde hiçbir engel bulunmuyor.

Peki Güney Kore kripto pazarında neler oldu?

Aslında pek çok şey oldu. Bunları saymakla bitmez ancak bazılarına bakalım.

Güney Kore’de kripto paraların yasaklanması beklenmiyor ancak yasaklanmaması için de hiçbir neden yok.


İçeriğe Nasıl Tepki Verdiniz?

Kızgın Kızgın
282
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
282
Şaşkın
Lol Lol
403
Lol
Harika Harika
282
Harika
Korkunç Korkunç
242
Korkunç
Ali Gülle
Hayatımın büyük bir kısmını geçirdiğim İstanbul'dan hemen sonra Avrupa'ya taşınmam ile kripto para sahibi olmam aynı zamana denk geliyor. Avrupa'da kripto paraların daha fazla insana ulaşması ve daha fazla insanın bilgi sahibi olması için buradayım.
error: Kopyalama Engellendi!