Kripto Para Haberleri

Güney Kore, Kripto Para İşlemlerinden Yüzde 20 Vergi Alacak

Güney Kore hükumeti Cuma günü yaptığı açıklamada yatırımcıların vergi planını erteleme çağrılarına rağmen, Güney Kore’nin planlandığı gibi gelecek yıldan başlayarak kripto para birimi işlemlerinden elde edilen sermaye kazançlarına yüzde 20’lik bir gelir vergisi uygulamayı planladığını duyurdu.

Güney Kore hükumeti kripto para vergileri konusunu Güney Kore Başbakanlık bünyesindeki hükumet politika koordinasyonu başkanı Koo Yoon-cheol’un başkanlık ettiği bakanlıklar arası bir toplantıda tartıştıktan sonra planı duyurdu.

Güney Kore’de kripto para işlemlerinden elde edilen kazançlar “çeşitli gelirler” olarak sınıflandırılacak ve gelecek yıldan itibaren yüzde 20 vergiye tabi olacak. Mayıs 2023’te genel gelir vergisi başvurusu yapılırken kripto para kazançları da rapor edilmek zorunda.

Güney Kore Kripto Para Sektörünü Denetleyecek Bakanlıkları Açıkladı

Güney Kore Kripto Para

Güney Kore finansal düzenleyicisi Finansal Hizmet Komisyonu, kripto para piyasasını denetlemek ve düzenlemekle görevli en üst düzey devlet dairesi olarak belirlendi. Güney Kore bilim bakanlığı da ilgili blok zinciri endüstrisinin tanıtımını ve büyümesini yönetmek için seçildi.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin SV, Monero ve ALGO Bitcoin’i Takip Ediyor

Güney Koreli yetkililer ayrıca hükumetin kripto para piyasasındaki yasa dışı faaliyetleri izleme ve kısıtlamaya yönelik özel kampanya süresini Eylül ayına kadar uzatmaya karar verdi.

Geçen ay Güney Kore Maliye Bakanı Hong Nam-ki, hükmet finansal otoritelerinin sanal para birimleri olarak değil “sanal varlıklar” olarak sınıflandırdığı kripto para birimi işlemlerinde vergilendirme çalışmalarına devam edeceğini söyledi.

İlgili İçerik: Kripto Paralara Yaptırım Uygulanırsa Ne Olur?

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: 1 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu