Anasayfa Rehber Güvenli Ödemelerin Yeni Adresi PayPal USD (PYUSD) Nedir?

Güvenli Ödemelerin Yeni Adresi PayPal USD (PYUSD) Nedir?

Rehber

PayPal tarafından piyasaya sürülen PayPal USD'nin özellikleri nelerdir? Stablecoin'in avantajları, dezavantajları ve daha fazlası burada...

Güvenli Ödemelerin Yeni Adresi PayPal USD (PYUSD) Nedir?

Küresel ödeme devi PayPal, 7 Ağustos 2023 tarihinde ABD dolarına sabitlenmiş olan kendi stablecoin'i PayPal USD'yi (PYUSD) piyasaya sürdüğünü duyurdu. 

İlk kez büyük bir finans şirketinin kendi düzenlenmiş stablecoin'ini kullanıma sunması; kripto para dünyasına yeni adım atan birçok kişinin, stablecoin'in ne olduğunu merak etmesine yol açtı. 

Stablecoin, değeri itibari para birimi ya da altın gibi başka bir varlık sınıfına sabitlenen ve bu şekilde fiyatına istikrar kazandıran bir kripto para türüdür. 

Bu rehberimizde PYUSD ile ilgili merak edilen tüm ayrıntılara yer vereceğiz.

Stablecoin Piyasasının Yeni Gözdesi: PayPal USD (PYUSD) Nedir?

PayPal USD; tamamen ABD doları mevduatları, ABD hazineleri ve benzer nakit eşdeğerleri tarafından desteklenen bir stablecoin'dir. PayPal'da 1 USD karşılığında 1 PYUSD alıp satabilirsiniz.

Stablecoin'ler, örneğin ABD doları gibi bir referans varlığa göre zaman içerisinde sabit bir değere sahip olacak şekilde tasarlanmış bir kripto para türünü ifade ediyor. Finansal sisteme yönelik kapsayıcı ve geniş bir erişim imkânı sağlayabilen stablecoin'ler, hızlı ve etkili para hareketini de mümkün kılabiliyor.

Stablecoin'ler programlanabilir olup, geliştiricilere halka açık blockchain'lere yerleştirilebilen ve geleneksel ekonomi ile Web3 arasında bağlantı kurulmasına katkıda bulunabilecek kullanışlı bir dijital para birimi sunuyor.

PayPal USD'nin birincil amacı, "özellikle blockchain ekosistemlerinde sanal ödemeleri sürtünmesiz hale getirmek" olarak açıklanmıştır. Söz konusu stablecoin, birkaç ayırt edici özelliğe sahiptir. Bu özelliklerden biri de PYUSD'nin, basit bir dönüştürme işlemi aracılığıyla PayPal platformunda itibari para birimi ile değiştirilebilir olmasıdır.

PayPal USD; New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı'nın (NYDFS) gözetimine tabi olan, düzenlenmiş bir blockchain altyapı firması Paxos Trust Company tarafından ihraç edilip yönetiliyor. Bu da PYUSD'nin, düzenlenmiş bir ürün olduğu anlamına geliyor.

Güvenli Ödemelerin Yeni Adresi PayPal USD (PYUSD) Nedir?

PayPal USD Nasıl Satın Alınır?

PayPal, şirketin uygulaması veya resmî web sitesi üzerinden PayPal USD alınıp satılabileceğini belirtiyor. İşte bunun için takip edilmesi gereken adımlar:

 1. PayPal hesabınıza giriş yapın.
 2. Menüden "Crypto" (Kripto) seçeneğine tıklayın.
 3. "Buy" (Satın Al) seçeneğine tıklayın ve satın almak istediğiniz kripto para birimi olarak PayPal USD'yi seçin.
 4. Kimliğinizin doğrulandığından emin olun. Yardıma ihtiyacınız varsa konuya ilişkin adımları PayPal'ın destek sayfasında bulabilirsiniz.
 5. İstediğiniz dolar miktarını girin ve "Next" (İleri) butonuna tıklayın. (Ne kadar PayPal USD satın aldığınızı ve eklenecek ücretleri iki kez kontrol etme şansınız olacak.)
 6. İşlemi onaylayın ve satın alma işlemini tamamlayın. Satın alma işlemini tamamladıktan sonra coin'leri, Coinbase Wallet ve MetaMask gibi PYUSD'yi destekleyen kripto para cüzdanlarına transfer etmek mümkündür.

PayPal USD Nereden Satın Alınır?

PayPal USD'yi aşağıdakiler de dâhil olmak üzere çeşitli kaynaklardan satın alabilirsiniz:

 • PayPal

PayPal'ın dijital cüzdan platformunda PYUSD alabilir ve satabilirsiniz. PayPal müşterisi olarak bu stablecoin'i, küresel ödeme devinin desteklediği Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH), Ether (ETH) ve Litecoin (LTC) gibi diğer kripto para birimlerini satın almak için kullanabilirsiniz. 

 • OKChanger

OKChanger, otomatik para birimi dönüştürücüsünü kullanarak en iyi oranlarda PYUSD satın almanızı sağlayan bir ödeme sistemidir.

 • Paxos

Paxos'u kullanarak PayPal'da PYUSD alabilir, satabilir, tutabilir veya transfer edebilirsiniz. Desteklenen kripto para birimlerini satın almak için ücret karşılığında dönüştürme özelliğini de kullanabilirsiniz.

ByBit, Changelly, Huobi ve Kraken gibi çeşitli kripto para borsaları, PYUSD'yi platformlarında listeleme planlarını duyurmuştur. PayPal USD'nin nispeten yeni bir stablecoin olduğunu ve henüz tüm kripto para borsalarının veya platformların bu varlığı desteklemeyebileceğini unutmamak önemlidir.

CoinMarketCap veya CoinGecko gibi platformlardan birine giderek arama çubuğuna "PYUSD" yazabilir ve "Piyasalar" sekmesine tıklayarak stablecoin'in güncel olarak listelenmiş olduğu kripto para borsalarını görebilirsiniz. Araştırma yapmak ve itibarlı bir kripto para borsası seçmek her zaman iyi bir fikirdir.

Güvenli Ödemelerin Yeni Adresi PayPal USD (PYUSD) Nedir?

PayPal USD'nin Avantajları Nelerdir?

PayPal USD'nin sunduğu avantajlardan bazıları şu şekildedir:

 • İstikrar

PYUSD, 1 USD'lik istikrarlı bir değeri korumak için tasarlanmıştır. Bu istikrar, güvenilir bir değer deposu sağlayabilir ve genellikle geleneksel kripto para birimleri ile ilişkilendirilen volatiliteyi azaltabilir.

 • Erişilebilirlik

PayPal'ın milyonlarca kişi tarafından yaygın olarak kullanılan ve güvenilen dijital cüzdanı aracılığıyla PYUSD'ye kolay bir şekilde erişilebilir. Bu, PayPal'ın platformuna zaten aşina olan kişilerin dijital varlıklarla etkileşime geçmelerini kolaylaştırır.

 • Sorunsuz Ödemeler

Kripto para kullanıcıları, PYUSD işlemlerini destekleyen çevrim içi mağazalarda stablecoin'i kullanarak çevrim içi alışverişler için ödeme yapabilirler. Bu, kullanıcıların günlük işlemler için stablecoin varlıklarını kullanmalarına olanak sağlayarak sorunsuz ve etkili bir ödeme deneyimi sağlar.

 • Hız ve Verimlilik

PYUSD ile işlemler hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Böylece neredeyse anında para transferi imkânı ortaya çıkar. Bu, hızlı ve verimli işlemlere ihtiyaç duyan kişiler için avantajlı olabilir.

 • Şeffaflık

Bir stablecoin olarak PYUSD, blockchain teknolojisi üzerinde çalışır. Bu da işlemlere şeffaflık ve değişmezlik getirir. Sonuç olarak finansal işlemlerde güven ve hesap verebilirlik artar.

 • Düşük İşlem Maliyetleri:

İşlemler için PYUSD kullanmak, özellikle sınır ötesi işlemlerde geleneksel ödeme yöntemlerine kıyasla daha düşük işlem ücretleri ile sonuçlanabilir. Bu, maliyetleri düşürmek isteyen bireyler ve işletmeler için faydalı olabilir.

PYUSD'yi piyasaya süren PayPal, genellikle para transferi ve çevrim içi alışveriş için güvenli bir yol olarak kabul ediliyor. Küresel ödeme devi PayPal, şifreleme ve satın alma koruması gibi güvenlik özelliklerine sahiptir. Siber güvenlik risk yönetimi şirketi UpGuard tarafından yapılan bir değerlendirme, PayPal'a güvenlik uygulamaları için "A" derecesi vermiştir.

Güvenli Ödemelerin Yeni Adresi PayPal USD (PYUSD) Nedir?

PayPal USD'nin Dezavantajları Nelerdir?

PayPal USD, avantajlarının yanı sıra aşağıdaki bazı dezavantajları da beraberinde getirebilir:

 • Dolandırıcılık ve bilgisayar korsanlığı

Tüm ödeme uygulamalarında olduğu gibi PayPal da kimlik hırsızlığı veya dolandırıcılık yapmak isteyen hacker'lar ve dolandırıcılar için ortak bir hedef haline gelebilir. 2020 yılında Federal Ticaret Komisyonu'na yapılan dolandırıcılık bildirimlerinin yüzde 16,6'sı, PayPal gibi bir ödeme uygulaması veya hizmeti ile ilgili olmuştur.

 • Volatilite

PYUSD, yazının başında da ifade ettiğimiz üzere ABD doları mevduatları, ABD hazineleri ve benzer nakit eşdeğerleri tarafından desteklenen bir stablecoin olsa bile kripto para birimlerinin değeri değişken olabilir ve piyasa dalgalanmalarına maruz kalabilir.

 • Sınırlı benimsenme

PYUSD, nispeten yeni piyasaya sürülmüş bir stablecoin olması nedeniyle az sayıda kripto para borsası veya platform tarafından desteklenebilir. Bu durum PYUSD'nin kullanışlılığını ve benimsenmesini sınırlayabilir.

Güvenli Ödemelerin Yeni Adresi PayPal USD (PYUSD) Nedir?

PayPal USD'yi Kimler Satın Alabilir?

PayPal USD, her şeyden önce PayPal ödeme uygulamasının tüm müşterileri tarafından kullanılabilir.

Müşteriler; bir hesap oluşturabilir, KYC prosedürlerini geçebilir, hesaplarını ABD doları veya desteklenen kripto para birimleri ile doldurabilir ve birkaç tıklamayla PYUSD satın alabilirler.

PYUSD alımı, stablecoin'i işlem çiftlerine dâhil edecek olan tüm borsalarda mümkün olacaktır. PYUSD, temel olarak Tether (USDT) ile işlem çiftleri halinde eklenecektir. Bu nedenle merkezi borsa kullanıcılarının, Tether (USDT) satın almaları ve bunu PYUSD ile takas etmeleri gerekecektir.

Ayrıca, Ethereum tabanlı bir token olarak PYUSD, büyük olasılıkla EVM ekosistemindeki bazı merkeziyetsiz borsalara eklenecektir.

Stablecoinler ve TradFi kurumları tarafından giderek artan bir şekilde stablecoin'lerin piyasaya sürülmesi, kripto gelişiminin bir sonraki aşaması gibi görünüyor. Benzersiz bir yeniliği ya da stablecoin'lerin mükemmel bir yinelemesini temsil etmese bile PYUSD'nin, gelecekteki gelişim ve yenilikler için zemin hazırladığını söyleyebiliriz. Düzenleyiciler ve yatırımcılar, bu durumu dikkate almalıdır.

Güvenli Ödemelerin Yeni Adresi PayPal USD (PYUSD) Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)