Anasayfa Sektörel Hack'e Maruz Kalan Borsa Doğruladı: Çalınan Fonlar İade Edildi!

Hack'e Maruz Kalan Borsa Doğruladı: Çalınan Fonlar İade Edildi!

Sektörel

Kripto para borsası HTX, hack sırasında çalınan 8 milyon dolarlık ETH'yi geri aldı.

Hack'e Maruz Kalan Borsa Doğruladı: Çalınan Fonlar İade Edildi!
Hızlı İçerik

Huobi Global'in HTX kripto borsası, Eylül ayında çalınan fonların iade edildiğini doğruladı. Geri ödemenin toplam tutarı, 4.999 Ethereum (ETH) değerinde 8,2 milyon dolar oldu.

Görünüşe göre şirket, hacker ile müzakere etti. Görüşmeler sonucunda hacker, çalınan fonları geri vermeyi kabul ederek "doğru seçimi" yaptı. HTX, fonları geri almak için bilgisayar korsanına yüzde 5 beyaz şapka teşviki veya 250 ETH'lik bir ücret teklif etti.

HTX danışmanı Justin Sun, haberi paylaşmak için X platformuna gitti.

Beyaz şapka teşvikinin yanı sıra hacker'a hızlı ve gönüllü bir geri dönüş karşılığında beyaz şapka güvenlik danışmanı olarak bir iş fırsatı da teklif edildi.

Sun, şunları söyledi:

Blockchain güvenliğini artırmak ve kullanıcı varlıklarını korumak asla kolay bir iş değildir ve biz yorulmadan çalışıyoruz! Kullanıcı varlıkları için tam güvenlik sağlamak her zaman için hedefimizdir! Kullanıcılarımızın ve topluluğumuzun sürekli desteği için minnettarız!

24 Eylül'de bir kripto güvenlik kuruluşu olan CyversAlerts, HTX'in sıcak cüzdanlarından birindeki güvenlik açığına atıfta bulunarak siber saldırıyı bildirdi. CyversAlerts'e göre; fonlar, daha önce hiçbir geçmişi olmayan bir adrese gönderildi. Saldırgan derhal tespit edildi ve Huobi'ye ait ayrı bir cüzdan tarafından kendilerine cazip bir teklif gönderildi.

Borsa, kalan yüzde 95'i iade etmeyi ve saldırganın kimliğini ifşa etmemeyi seçmeleri halinde bilgisayar korsanının, çalınan fonların yüzde 5'ini "beyaz şapka bonusu" olarak tutmasına izin vermeyi teklif etti. Teklifin son geçerlilik tarihinin 2 Ekim'e kadar olması ve bilgisayar korsanının fonları iade etmesinin istenmesi dikkat çekiciydi. Mesaj Çince olarak yazılmıştı. Borsa, fonları çoktan geri aldı.

Hack'e Maruz Kalan Borsa Doğruladı: Çalınan Fonlar İade Edildi!

Hack'lerde Artış Yaşandı

Modern teknolojilerin hızla gelişmesi sadece birçok fayda sağlamakla ve hayatımızı kolaylaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda bilgisayar korsanlarının birilerinin verilerine yasa dışı yollardan erişmesi için fırsatlar yaratıyor. 2020 yılında siber saldırılar, beşinci en yüksek risk olarak değerlendirildi ve kamu ve özel sektörde yeni norm haline geldi. Bundan sonra da söz konusu eğilim devam edecek ve saldırıların sayısı artacaktır. Bu yıl şu ana kadar 838 siber saldırı kaydedildi ve bunların 71'i yalnızca Eylül ayında gerçekleşti.

Geçen ay bildirilen en büyük hack saldırısı, merkeziyetsiz finans (DeFi) projesi Mixin Network'ün kripto varlıklarında 200 milyon dolarlık bir kayba yol açtı. Saldırı sırasında Mixin'de 94,48 milyon dolar değerinde Ether (ETH), 23,55 milyon dolar değerinde Dai (DAI) ve 23,3 milyon dolar değerinde Bitcoin (BTC) bulunuyordu. Böylece bu portföyün toplam değeri 141,32 milyon dolara ulaştı. Huobi'ye benzer şekilde Mixin Network, bilgisayar korsanlarının fonları iade etmesi halinde 20 milyon dolarlık bir hata ödülü teklif etti ancak geri ödeme alma şansı düşük.

Ethereum'un kurucu ortağı Vitalik Buterin de bir veri ihlâline maruz kaldı. Kötü niyetli kişiler, Buterin'in X (eski adıyla Twitter) hesabının kontrolünü ele geçirdi ve bu hesabı kullanarak "Proto-Danksharding'in Ethereum'a gelişini" kutladığını iddia eden bir gönderi yayınladı. Ayrıca, ücretsiz NFT'leri yanlış bir şekilde tanıtan kötü amaçlı bir bağlantı da yayınladılar.

Hack'e Maruz Kalan Borsa Doğruladı: Çalınan Fonlar İade Edildi! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar