Ethereum Haberleri

Hackerlar Ethereum ile Bir Borsaya Şantaj Yapıyor Olabilir

Son iki gün içinde bir kullanıcı sadece iki Ethereum işlemi için 5,2 milyon dolar ücreti harcamayı başardı. Başka bir kullanıcı tarafından olsa da 500.000 dolarlık bir ücretli üçüncü bir işlem gerçekleşti.

Tüm bu yüksek ücretli işlemler bir sürü teoriyi ortaya çıkarıyor.

NEO Kurucu Ortağı Da Hongfei:

“2000’den fazla Ethereum ücreti ile 3. anormal ticari işlem yapıldı. Bazı kişiler bunların bir hacker’ın bir borsaya şantaj yaptığını düşünüyor.”

Primitive Crypto kurucu ortağı Dovey Wan:

“Vahşi bir tahminde bulunmak gerekirse belirli bir borsa, cüzdanın ETH hizmetleri hackerlar tarafından kullanılıyor.”

Ancak, Çin merkezli blockchain analitik şirketi PeckShield’a göre, bu teoriler çok da büyük bir ihtimal değil. PeckShield milyon dolarlık ticari işlemlerin muhtemelen “işlem ücreti (gas) fiyatı fidye yazılımı saldırıları” olduğunu açıkladı.

Kısacası, araştırmacılar bilgisayar korsanlarının borsa fonlarına eriştiklerini iddia ediyorlar. Borsalar veri tabanlarında güvenilir olarak işaretlenen, ancak kendilerine ait olmayan ve beyaz listeye eklenmiş belirli hesaplara para gönderebilirler. Bu nedenle, aşırı yüksek işlem ücretli ETH’yi göndererek borsaların kaynaklarını tüketiyorlar.

Bu araştırma, ücretler için toplamda 5,2 milyon dolar harcayan ilk iki işlemi hedeflemektedir, ancak üçüncü işlem için de şantaja dahil olabilir.

TradingView ETH fiyatı: https://www.tradingview.com/symbols/ETHUSD/

Hackerlar Ethereum ile Borsalara Şantaj Yapıyor

Saldırganlar, rapora göre borsaya erişim sağlamak için kimlik avı saldırısı (kimlik bilgilerini almak için sahte bir web sitesi veya e-posta) ile başladı. Bu saldırı işe yaradı ve işlem gönderme izinlerine erişim sağladırlar. Ama tabi ki başka bir sorun ortaya çıktı.

Borsada çoklu imza güvenlik ayarı vardı. Bu, kripto para göndermek için birden fazla anahtarın (şifreler gibi) gerektiği anlamına gelir. Yani neredeyse yapabildikleri hiçbir şey yoktu.

Ancak daha sonra bu çoklu imza güvenliğini bir hile ile atlatabileceklerini fark ettiler: Onaylanmış beyaz adreslere gönderebilirler, çünkü bu adresler bir işlem göndermek için yalnızca tek bir yetkilendirme siter.

Fakat bu şekilde hackerlar kendi hesaplarına para gönderemediler. Bunun yerine, beyaz listeye alınan adreslerden birine büyük işlem ücretleri karşılığında az miktarda Ethereum gönderdiler. Herhangi bir kripto parayı çalamasalar da bu işlemlerde borsaya pahalıya mal oldu ve böylece hackerlar şantaj yapmaya başladı.

PeckShield’ın analiz iddialarına göre, tüm oyun budur: Hackerlar, borsa taleplerini yerine getirinceye kadar Ethereum’u borsadan göndermeye devam edecekler.

“Başka Bir Yüksek Ücretli Ethereum İşlemi Yapıldı” adlı haberimizi okumak için: https://www.koinbox.net/yuksek-ucretli-ethereum-islemi-2/

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu