Anasayfa Sektörel Hack'le Sarsılan Ledger'dan Açıklama! Mağdurlara Söz Verdi

Hack'le Sarsılan Ledger'dan Açıklama! Mağdurlara Söz Verdi

Sektörel

Ledger, geçen hafta gerçekleşen hack olayının ardından mağdurlara varlıklarının tazmin edileceğine dair söz verdi.

Hack'le Sarsılan Ledger'dan Açıklama! Mağdurlara Söz Verdi

Tanınmış kripto para cüzdanı sağlayıcısı Ledger'daki önemli bir ihlal, kripto topluluğunda şok dalgaları yarattı. 14 Aralık'ta bir bilgisayar korsanı, eski bir Ledger çalışanını hedef alan aldatıcı bir plan yürüterek şirketin veri yönetim sistemine erişim sağladı.

Bu yetkisiz erişim; failin, DApp'lerini Ledger Extension veya Ledger Live aracılığıyla Ledger donanım cüzdanlarına bağlayan geliştiriciler için çok önemli bir depo olan Ledger ConnectKit'e kötü amaçlı kod yüklemesinin yolunu açtı.

Bu ihlalin geniş bir etkisi oldu. Söz konusu ihlal, Sushi ve diğerleri gibi önemli protokolleri etkiledi ve acil uyarılara yol açtı. Etkilenen taraflar, Ledger'in Web3 veri kitaplığına bağlı herhangi bir DApp'in potansiyel olarak tehlikeye girebileceği konusunda uyardı ve kullanıcılara güvenliklerini sağlamak için DApp'lerle etkileşimde bulunmaktan kaçınmalarını tavsiye etti.

Ledger'e göre; saldırgan, ihlalden 600.000 dolar kâr elde etti. Şirket, tüm mağdurlara varlıklarının hızlı bir şekilde tazmin edileceğine dair söz verdi ve bilgisayar korsanını takip etmek ve fonları geri almak için kolluk kuvvetleriyle iş birliği başlattı. Buna karşılık Tether, hackerın Chainalytics aracılığıyla kamuya açıklanan adresini dondurdu.

Hack'le Sarsılan Ledger'dan Açıklama! Mağdurlara Söz Verdi

Blind Sign Özelliğinin Kaldırılması Planlanıyor

Ledger, kısa bir süre önce Twitter'da yaptığı bir açıklamada, kullanıcılara Şubat 2024'ün sonuna kadar mağdurlara tazminat ödemeye kararlı olduklarına dair güvence verdi. Etkilenen kullanıcılarla aktif iletişimi vurgulayan Ledger, bireysel vakaları ele almak için özenle çalıştı. Şirket, ayrıca ayrıntıları göstermeden işlem imzalamaya imkân tanıyan "Blind Sign" özelliğini Haziran 2024'e kadar hizmetlerinden kaldırmayı planladığını açıkladı.

Ledger cihazlarındaki daha küçük ekranlar, genellikle işlem ayrıntılarının birden fazla ekrana yayılmasını gerektirir ve bu da kullanıcıların "Blind Sign"ı tercih etmelerine yol açar. Fakat son zamanlardaki ihlalin ışığında Ledger, kullanıcıları imzalamadan önce Ledger cihazlarındaki tüm işlem ayrıntılarını doğrulamalarını sağlayan bir yöntem olan "Clear Sign"a geçmeye aktif olarak teşvik ediyor.

Ledger, ihlalin ardından bir dizi Twitter gönderisinde, şu ifadeleri kullandı:

Taahhüdümüz, Clear Sign'ı etkinleştirmek için topluluk ve DApp ekosistemiyle iş birliği yaparak kullanıcıların imzalamadan önce Ledger cihazlarındaki tüm işlemleri doğrulamalarına olanak sağlamaktır. Kullanıcıları korumak ve DApp'lerde Clear Sign'ı teşvik etmek için yeni standartlar oluşturacağız.

Ledger'in tazminat planları ve özelliklerin kaldırılması da dahil olmak üzere proaktif önlemleri, kripto para alanında güveni yeniden tesis etme ve güvenliği artırma konusunda güçlü bir kararlılığa işaret ediyor.

Bununla birlikte olay, dijital varlıkların korunmasındaki kalıcı zorlukların altını çiziyor ve hem şirketleri hem de kullanıcıları kripto dünyasında gelişen tehditlere karşı tetikte olmaya çağırıyor.

Hack'le Sarsılan Ledger'dan Açıklama! Mağdurlara Söz Verdi içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
En İyi ve Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?
Rehber Hüseyin Özlan
Gate.io Nedir? Gate.io Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
En İyi 12 Türk Bitcoin Borsası
Rehber Burak Atik
Icrypex Nedir? Icrypex Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik