Anasayfa Sektörel Hack'lenen DeFi Protokolü, Varlıkların Yüzde 90'ını Geri Aldı!

Hack'lenen DeFi Protokolü, Varlıkların Yüzde 90'ını Geri Aldı!

Sektörel

Hack'lenen DeFi protokolü Platypus Finance, çalınan varlıkların yüzde 90'ını geri aldı.

Hack'lenen DeFi Protokolü, Varlıkların Yüzde 90'ını Geri Aldı!

Merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü olan Platypus Finance, önceki hafta yaşanan bir güvenlik ihlâli sırasında çalınan varlıkların yüzde 90'ını geri aldı. Platform, net kaybını bu duyuru sırasında 167.400 dolara eşdeğer olan 18.000 Avalanche (AVAX) token ile sınırlamayı başardı.

Bu etkileyici geri kazanım, bilgisayar korsanının çalınan varlıkları gönüllü olarak iade etmesiyle mümkün oldu. Platypus Finance, kayda değer bir hareketle, bilgisayar korsanına karşı herhangi bir yasal işlem yapmama kararını açıkladı.

Bu durum, iade edilen fonlar ışığında yorumlanabilir. Protokol, ayrıca kullanıcılara varlıklarının durumu hakkında güvence vererek gelecek para çekme bilgilerinin de ipucunu verdi.

Güvenlik ihlâli, 12 Ekim'de ortaya çıktı. Bu ihlâl, Avalanche blockchain'inde faaliyet gösteren otomatik piyasa yapıcının üç ayrı flash loan saldırısına maruz kalmasıyla başladı. Bu kötü niyetli saldırılar, protokolden 2,23 milyon dolar gibi önemli bir meblağı hortumlayarak önemli bir kayba işaret etti.

İlginç bir şekilde proje, 2021'de kripto para koruma fonu Three Arrows Capital tarafından yönetilen bir tur aracılığıyla 3,3 milyon dolarlık fon sağlamıştı.

Platypus Finance, Kapsamlı Bir Güvenlik Denetimi Başlattı

Hack'lenen DeFi Protokolü, Varlıkların Yüzde 90'ını Geri Aldı!

Bu son saldırının ardından Platypus Finance, tüm likidite havuzlarını askıya alarak ve kapsamlı bir güvenlik denetimi başlatarak hızla harekete geçti.

Flash loan saldırıları, tipik olarak bilgisayar korsanlarının genellikle gerekli teminatı sağlamadan anında kripto para ödünç almalarını sağlayan güvenlik açıklarından yararlanır. Bilgisayar korsanı, ödünç aldığı varlıklarla kaçar ve kötü borcun yükünü kullanıcılara ya da protokolün hazinesine bırakır.

Bu olayın münferit bir vaka olmaması ve bu yıl Platypus'a yönelik üçüncü saldırı olması dikkat çekicidir. Temmuz ayında protokol, 157.000 doları tüketen bir başka flash loan saldırısına maruz kaldı.

Şubat ayındaki bir önceki saldırı çok daha zarar vericiydi ve DeFi protokolü 8,5 milyon dolarlık bir istismarın kurbanı oldu.

Şubat ayındaki saldırının ardından Platypus Finance, kurtarma planı hazırladı ve kaybedilen varlıkların en az yüzde 63'ünü kullanıcılara iade etme sözü verdi.

Kaynak: AMBCrypto

Hack'lenen DeFi Protokolü, Varlıkların Yüzde 90'ını Geri Aldı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
En İyi ve Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?
Rehber Hüseyin Özlan
Ayı Piyasası (Bear Market) Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan
Gate.io Nedir? Gate.io Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik