Anasayfa Bitcoin Halving, Bitcoin Yatırımcılarının Davranışlarını Nasıl Belirliyor?

Halving, Bitcoin Yatırımcılarının Davranışlarını Nasıl Belirliyor?

Bitcoin

Merakla beklenen halving olayları, Bitcoin (BTC) yatırımcılarının davranışlarını nasıl belirliyor? Ayrıntılar burada...

Halving, Bitcoin Yatırımcılarının Davranışlarını Nasıl Belirliyor?

Bitcoin (BTC) sahipleri, halving'in boğa koşusunu başlatacağı ve en büyük dijital varlığın fiyatını daha önce görülenden daha da yüksek seviyelere çıkaracağı umuduyla 2024'te gerçekleşecek olan etkinliği iple çekiyorlardı.

Eğer tarihe bakılacak olursa bu olaylar, aslında yüksek getiri dönemlerinden önce gerçekleşmiştir. Dolayısıyla ayı piyasasında portföylerinde önemli bir düşüşe tanık olan yatırımcıların kaybedecekleri çok şey vardı.

Yatırımcılar Halving'e Nasıl Hazırlanıyorlar?

Etkinliğin önemi göz önüne alındığında yatırımcı davranışında ve arzında belirgin bir değişim ortaya çıkmaya başladı. Kullanıcılar, zulalarını bırakma konusunda isteksiz hale geldiler ve HODLing stratejisini benimsediler.

Bunun sonucunda yatırımcıların alım satım yapabileceği BTC arzında keskin bir düşüş yaşandı. Zincir üstü analiz firması Glassnode'un yakın tarihli bir raporuna göre; aktif olarak işlem gören arz, dolaşımdaki toplam arzın yalnızca yüzde 5-10'unu temsil ediyordu.

Likit cüzdanlara, yani coin alan ve bunları harcama konusunda güçlü bir geçmişe sahip olan cüzdanlara taşınan coin arzı, çok yıllı bir düşüş yaşadı.

Bunun yerine borsalardan çekilen coin'lerin çoğu, yatırım geçmişi çok az olan ya da hiç olmayan "likit olmayan" cüzdanlara doğru yol alıyordu.

Halving, Bitcoin Yatırımcılarının Davranışlarını Nasıl Belirliyor?

Likit olmayan arzdaki artışın ilginç bir yönü de Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) gibi kurumsal saklama ürünlerinin büyümesiydi.

Yukarıda vurgulanan Mart 2020 dönüm noktasının GBTC'ye yönelik talepte önemli bir artışla nasıl aynı zamana denk geldiğine dikkat edin.

BTC'nin aktif olarak işlem gören arzındaki düşüşün aksine uzun vadeli sahip (LTH) arzı son iki yılda önemli bir artış gösterdi. Aşağıda da görüleceği üzere, ikisi arasında göze çarpan bir farklılık gözlemlenmiştir.

Halving, Bitcoin Yatırımcılarının Davranışlarını Nasıl Belirliyor?

Bu farklılık, giderek daha fazla coin'in borsa gözetiminden çıkıp soğuk cüzdanlara ve uzun vadeli sahiplerin kendi gözetimine geçtiğini göstermektedir.

Peki likit olmayan arzdaki sıçrama, yaklaşan halving ve halving sonrası senaryolarına nasıl uyuyor?

Likit Olmayan Arz, İhraçtan Daha Hızlı Büyüyor

Rapora göre, her çeyrekte yaklaşık 81.000 BTC çıkarılıyordu. Bu sayı, halving sonrası yaklaşık 40.000'e düşecekti. Buna karşılık likit olmayan arz, her çeyrekte 180.000 BTC oranında artıyordu. Bu, ihraç oranlarından yaklaşık 2,2 kat daha fazlaydı. Aslında önceki tüm halving'ler, etkinliğe giden yolda sürekli birikime tanık oldu. 

Halving öncesi ortamda depolanan arzın yeni ihraçları aşması, yatırımcıların Bitcoin'e yönelik hissiyatını yansıtıyordu. 

Uzun vadeli sahipler, konsolide bir piyasa sırasında coin biriktirirler ve varlıklarını dağıtmak için bir boğa koşusu beklerler. Bu, 2021 boğa koşusu sırasında ortaya çıkan ve tarihsel olarak kanıtlanmış bir hikâyedir.

Yukarıda bahsedilen trendler bir araya getirildiğinde halving olaylarının, BTC'nin boğa döngüsünün başlıca itici güçlerinden biri olarak nasıl hareket ettiği görülebilir.

Kaynak: AMBCrypto

Halving, Bitcoin Yatırımcılarının Davranışlarını Nasıl Belirliyor? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar