Anasayfa Sektörel Hamas'la İlişkili 100'den Fazla Binance Hesabı Askıya Alındı!

Hamas'la İlişkili 100'den Fazla Binance Hesabı Askıya Alındı!

Sektörel

Kripto para borsası Binance'de Hamas'la ilişkili 100'den fazla hesabın bloke edildiği öğrenildi.

Hamas'la İlişkili 100'den Fazla Binance Hesabı Askıya Alındı!

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, geçtiğimiz günlerde Hamas ile ilişkili hesapları dondurmak için İsrail'in siber birimi ile iş birliği yaptığını duyurdu.

Benzer bir hareketle İsrail kolluk kuvvetleri, Binance'de 100'den fazla hesabı bloke etti. Buna ek olarak yetkililerin, 200 kripto para hesabı ile ilgili ayrıntılar istediği bildirildi. Bunların çoğunluğunun, Binance üzerinde barındırıldığına dikkat edilmelidir.

Kripto para birimleri, tarihsel olarak çatışma dönemlerinde önemli bir rol oynadı. Hamas'ın on gün önce İsrail'e saldırmasının ve İsrail'in resmen savaş ilan etmesinin ardından İsrail kolluk kuvvetleri, bu gruba fon akışını engellemek için halk ve kripto para şirketleri ile iş birliği yapmaya başladı.

Hamas, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve dünya genelindeki diğer birçok yargı mercii tarafından terör örgütü olarak sınıflandırılmaktadır.

Haberlere göre; Binance, Hamas'ın 7 Ekim saldırılarına yanıt olarak mali desteği sınırlamak amacıyla hesapları askıya aldı. Binance, platformundaki "az sayıda" hesabı bloke ettiğini kabul etti ancak tam sayıyı açıklamadı.

Önde gelen stablecoin ihraççısı Tether ise İsrail ve Ukrayna'da terörizmle ilişkili 873.000 dolar değerindeki kripto varlığı dondurduğunu açıkladı.

Hamas Ne Kadar Kripto Bağışı Aldı?

Hamas'la İlişkili 100'den Fazla Binance Hesabı Askıya Alındı!

Elliptic ve Tel Aviv'deki yazılım şirketi BitOK'tan alınan veriler; Hamas ve bağlı grupların, milyonları bulan önemli miktarda kripto para bağışı aldığını gösteriyor.

Ağustos 2021 ile Haziran 2023 arasında Filistin İslami Cihat'ın yaklaşık 93 milyon dolar kripto para aldığı bildiriliyor. Aynı dönemde Hamas'ın da yaklaşık 41 milyon dolar kripto para bağışı aldığı söyleniyor. Bir Binance çalışanı, şunları söyledi:

Hamas bağışlar için her adres yayınladığında, şirket geri dönüp bu adrese maruz kalan tüm Binance müşterilerini bulmak zorunda.

Fakat buna rağmen kripto paranın, Hamas ve ona bağlı gruplar için birincil ya da tek finansman kaynağı olmadığını belirtmek gerekir. Blockchain istihbarat firması TRM Labs'in hukuk ve hükûmet işleri müdürü Ari Redbord, şu ifadeleri kullandı:

Kripto, Hamas'ın bağış toplama stratejisinin çok küçük bir parçası. Daha çok devlet destekli. Buna odaklanılıyor çünkü finansmanı herhangi bir yolla kesmeye çalışıyorsunuz. Fakat bu, resmin nispeten küçük bir parçası.

Hamas'la İlişkili 100'den Fazla Binance Hesabı Askıya Alındı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?
Rehber Burak Atik
Binance Nedir? Binance Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Paribu Nedir? Paribu Güvenilir mi?
Rehber Hüseyin Özlan