Kripto Para Borsaları

Hangi Yerli Kripto Para Borsası Daha Güvenli?

Ekonomist Barış Soydan, önde gelen 20 Türk para kripto borsasının web sitesini inceledi ve güvenilirlik araştırması yaptı. Barış Soydan, yerli kripto para borsaları için “Hiçbirini güvenli kategorisine koymak mümkün değil” diyerek uyarı yaptı.

Türkiye, yerli kripto para borsası Thodex’in 2 milyon dolarlık vurgunuyla sarsılırken, kripto paralarla ilgili bir yasa ya da düzenlemenin olmaması akıllara “Kripto para borsaları güvenli mi?” sorusunu getirdi. Başarılı ekonomist Barış Soydan, “Hangi yerli kripto para borsası güvenli?” başlıklı yazısında önde gelen 20 yerli kripto borsasının web sitesini inceledi.

Türkiye’de kripto para borsalarıyla ilgili bir yasa ya da düzenlemenin olmadığını hatırlatan Soydan, “Bakkal dükkânı açar gibi kripto para borsası açabilir ve kasadaki paraları alıp bakkal dükkanını kapatır gibi kapatabilirsiniz. Kripto para borsası Thodex’de yaşanan vurgun alarm zilini çaldı” uyarısında bulundu. Thodex’in ardından Vebitcoin, Goldexcoin ve Sistemkoin adlı kripto para borsalarının da kapandığı hatırlatan Soydan, şöyle devam etti:

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Paribu Hesap Açma İşlemi Nasıl Yapılır? Detaylı Anlatım Rehberi

Türkiye’de 40’a yakın kripto para borsası olduğu söyleniyor. Daha yüksek sayılardan söz edenler de var. Hiçbir yerde tam bir liste bulamadım. Hafta sonu, uzun sokağa çıkma yasağından da yararlanarak oturdum, önde gelen 20 yerli kripto borsasının internet sitesini inceledim, ne kadar güvenilir olduklarını çıkarmaya çalıştım.

Söz konusu şirketlere, “Sermaye büyüklüğünüz ne kadar?”, “Sizi biraz tanıyalım, borsanın kurucusu veya kurucuları hakkında bilgi verir misiniz?” sorularını soran Soydan, “Birkaçı cevap verdi, diğerlerinden cevap gelmedi. Yanıt vermeyenlerin sitelerinde kendi haklarında verdikleri (veriyorlarsa) bilgileri okudum” ifadesini kullandı, araştırmasının sonuçlarını şöyle aktardı:

Güvenilir kripto para borsaları

Barış Soydan:

Yerli borsaların hiçbirini bu kategoriye koymak mümkün değil. Bunun nedeni, hiçbirinin sermaye yapısı, bilançosu, kullandığı teknoloji, siber güvenlik sistemi, çağrı merkezi, müşterilere yönelik hizmet kalitesi (mesela müşteri şikayetlerinin çözüm süresi) gibi kritik konularda tatminkâr bilgi vermemesi. Bu bilgiler olmadan, hatta bu bilgiler bağımsız ve güvenilir denetim kuruluşları tarafından denetlenmeden, “Paranızı gönül rahatlığıyla buraya yatırabilirsiniz” demek mümkün değil.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin piyasa hakimiyet oranı yüzde 51'e geriledi

Kripto Para Borsası Nedir ve En İyisi Nasıl Seçilir?

Bir bakıma güvenilebilecek kripto para borsaları

Barış Soydan; gönül rahatlığıyla değil ama belirli bir uyanıklık seviyesiyle güvenilebilecek borsalar… Bu gruba a) sahipleri belli, b) sermaye yapıları görece güçlü, c) kripto para aracılığı işini bu konuda deneyim sahibi olacak kadar uzun süredir yapan, d) sorularımı yanıtlayan, e) olumsuz yorumların baskın olmadığı borsaları aldım. Bu kategoriye 4 yerli kripto para borsası giriyor gibi:

  • BtcTurk
  • Paribu
  • Icrypex
  • Bitci

Güven eşiğinin üzerinde olmaları, onlara kefil olduğumu değil, yukarıda saydığım koşulları sağladıklarını gösteriyor. Bununla birlikte bu kategorideki şirketlerde dahi ciddi bir kurumun yapmayacağı türden garip uygulamalarla karşılaşılabildiğini belirtmem gerek. Küçük bir örnek: BtcTurk geçtiğimiz cuma günü basın toplantısı yapacağını duyurdu ama ne bana ne de tanıdığım ekonomi yazarları/gazetecilerine toplantı daveti göndermedi. Daha sonra toplantının yapıldığını öğrendik. Kim katıldı? Üç-beş tanıdık mı? Amaç zor sorulardan kaçmak mıydı? Kimsenin günahını almak istemem ama bu olay, en ciddi görünen kripto para borsalarının bile yeri geldiğinde ciddiyetsiz davranışlar sergilediğini göstermesi açısından anlamlı.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  BAKKT Nedir? Ne İşe Yarar?

Aynı şekilde büyük bir işlem hacmine sahip olan Paribu’nun müşteri destek hizmetlerinin yetersiz olduğuna dair şikayetler var.

Güven eşiğine yakın kripto para borsaları

Bitexen
İTÜ ARI Teknokent’te faaliyet göstermesi olumlu puan. Kısa süre önce bakım gerekçesiyle alım-satım işlemlerine iki gün ara vermesi olumsuz puan. Sorularıma yanıt alamadım.

Narkasa
Şirket hakkında temel bilgiler halka açık. Sorularıma tatmin edici denebilecek yanıtlar geldi. Ekşi Sözlük yorumları genel olarak olumlu. Bununla birlikte yeni oldukları için (Haziran 2020’de faaliyete geçti) bu kategoride yer verdim.

Güvenilir olmayan kripto para borsaları

Bu kategorideki yerli borsalar arasında Felixo gibi ciddi görünen ama kurucuları hakkında en ufak bilgi vermeyen “gizemli” şirketler, çelişkili bilgi verenler, henüz çok yeni olanlar, hakkındaki olumsuz yorumlarla dikkat çekenler ve bu arada Sistemkoin, Ovis gibi kapanmış olanlar vardı. Bunlar için bir görüş belirtmek zor, uzak durmakta yarar var…”

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu