Kripto Para Haberleri

Hash Oranı ve Madencilik Zorluğu Nedir?

Bitcoin madenciliğinin nasıl çalıştığını anlamak hem madenciliğe başlamak isteyenler hem de diğer kripto para meraklılarını için çok önemlidir.

İster Bitcoin’de yeni olun ister deneyimli bir Bitcoin kullanıcısı olun ilk madencilik donanımınızı kurmak istiyorsanız, madenciliğin nasıl yapıldığını ve bunu yapmak için gereksinimlerin neler olduğunu bilmeniz gerekir.

Madencilik sürecinin tanımlanmasında kullanılan terminoloji bazıları için kafa karıştırıcı olabilir. Bu nedenle, özellikle deneyimsiz kullanıcılar söz konusu olduğunda bu süreç ile ilgili birçok yanlış anlama vardır. Madenciliğin arkasındaki basit mantık nedir ve yeni Bitcoinlerin ağa girmesinin tek yolu nedir?

İş Kanıtları

Hash Oranı ve Madencilik Zorluğu Nedir? –

Bitcoin’in kullandığı teknolojilerin çoğu, piyasaya sürüldüğü sırada yeni veya devrim niteliğinde değildi. 2008’den önce Flooz.com ve E-gold gibi internet parası yaratma girişimleri vardı. Bununla birlikte, ya süreci kontrol etmek için merkezi bir otoriteye ihtiyaç duyuyorlardı ya da çifte harcama saldırılarına karşı savunmasızdılar. Sonuç olarak, internette merkezi olmayan bir şekilde para aktarmanın bir yolu yoktu.

Bitcoin’in ise çifte harcamayı imkânsız hale getirmek için Zaman Damgası mekanizmasını uygulayan bir mekanizma sundu. Son olarak, hesap defterindeki tüm işlemleri kronolojik sıraya koyan otomatik bir sistem olarak çıktı. Böylece ağda ilk yapılan işlem geçerli kabul ediliyor ve aynı fonlar için diğer tüm işlemler atılıyor. İşlemler listesinin saldırganlar tarafından değiştirilmesini önlemek için İş Kanıtları (PoW) mekanizması getirildi. PoW ile kullanıcılar ağa yeni bloklar eklediğinden dolayı ağa saldıracak kişilerin orijinal blockchainden daha uzun bir blockchain yaratmaları için hem çok fazla zaman harcaması hem de çok fazla işlem gücüne sahip olmaları gerekir. Ağ tarafından yalnızca en uzun blockhain kabul edildiğinden dolayı kullanıcılar paralarının güvenli olduğundan emin olabilirler.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  6 Yeni Binance Ticaret Çifti

İş Kanıtları ve Madencilik

Basit bir ifadeyle İş Kanıtları (PoW), her yeni bloğun oluşturulması için biraz zaman ve çaba (hesaplama gücü) harcamaktır. Bu, insanların istedikleri kadar blok oluşturmasını önler. Sonuç olarak, en hızlı en büyük ve bu nedenle geçerli blockchain, en fazla işlem gücüne sahip blockhaindir.

PoW, Bitcoin’in hashini temel alır. Hash, bir girdiyi sabit sayıda sembol içeren bir dizeye dönüştüren tek yönlü bir şifreleme işlevidir ve bu sonucu tersine çevirmek son derece zordur. Bitcoin durumunda, SHA-256 hash algoritması kullanılır. Bir blok oluşturulduktan ve doldurulduktan sonra, oradaki tüm işlemler SHA-256 üzerinden yürütülür ve sonuç bir sonraki bloğun başına konulur. Bu blockhain mekanizması, tek bir işlemin değiştirilmesi ile bir bloğu geçersiz kılacağından ve tamamen farklı bir sembol dizisi üreteceğinden, blockchainde ki önceki blokların sağlam olmasını sağlar.

Madencilik ve Madencilik Zorluğu

Hash Oranı ve Madencilik Zorluğu Nedir? –

Bitcoin madenciliği, yeni bir blok oluşturmak ve bunun için bir ödül almaktır. Bu ödül şu anda her 10 dakikada bir çıkarılan her blok başına 12,5 BTC’dir. Herkes bu sürece katılabilir ve süreci bırakabilir. Sadece bir madenci tek bir blok oluşturabilir ve bloklar hakkında ki yanlış bilgilere rağmen blok oluşturma kullanıcıların sahip olduğu işlem gücünün miktarına değil, büyük ölçüde şansa bağlıdır.

Bir blok başlığı, madencilik sürecinin önemli bir parçasıdır. Bir Bitcoin çekirdeği sürümü, bir zaman damgası, bir önceki blokun hashi, bir Merkle kökü (bir önceki blok içindeki işlemlerin karması), bir zorluk hedefi ve bir tek seferlik anahtar içerir. Zorluk hedefi, SHA-256 hahsinin uzunluğuna uygun 256 bit biçiminde yazılmış bir sayıdır. Tek seferlik anahtar ile, madenciler tarafından yeni bloklar oluşturmak için kullanılır.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Sage: %39 maaşını kripto paralar ile almak istiyor

Bir bloğun madenciliği için, madenciler hash fonksiyonunu mevcut bir bloğun blok başlığından çalıştırır ve zorluk hedefiyle karşılaştırır. Hash, zorluk hedefinden düşük veya eşit olduğunda, blok oluşturulur ve uygun hashi üreten madenci ödülü alır. Hash deterministiktir, yani bir hash aynı veri kümesi içinde farklı olmaz. Tek seferlik anahtar burada devreye girer. Madenciler uygun hashi elde etmek için tek seferlik anahtarı artırmaya devam ediyor. Hedef sayı ne kadar düşük olursa, gereksinime uyan bir hash elde etmek de o kadar zor olur.

Madencilik Zorlukları ve Hash Oranı

Zorluk ayarlamasının arkasındaki nedenleri anlamak için önce hash oranı kavramını bilmemiz gerekir.

Bir blok oluşturmak için, bir madencinin hedef sayıdan daha düşük bir değer alana kadar en son bloğun başlığını hash ile denemesi gerekir. Bunu yapmak için, bir madencinin bunu yapabilen işlemci gücüne sahip bir makineye ihtiyacı vardır. Bilgisayarın bir saniyede yapabileceği hash işlemlerine hash oranı denir.

Madencilik bir yarıştan ziyade bir piyangodur ve bu nedenle daha yüksek hash, belirli bir madencinin her bloğu oluşturacağı anlamına gelmez. Bununla birlikte, bir madenci ne kadar çok işlem yapabilirse, uygun bir hash bulma şansı diğerlerinden daha fazladır. Hash oranı saniyede hash olarak adlandırılır. En yaygın olarak, madenci makinelerinin işlemci gücü Mega Hashes (MH, bir milyon hash), Giga Hashes (GH, bir milyar hash) ve Tera Hashes (TH, bir trilyon hash) olarak ölçülür.

Günümüzde madencilik, çok sayıda yüksek performanslı işlemci ve ucuz elektriğe sahip büyük şirketler için karlı bir iş haline gelmiştir. Bu tür devler her gün binlerce Tera hash kullanıyor, yeni bloklar yapma ve böylece yeni Bitcoin alma ayrıcalığı için mücadele ediyor. Buna rağmen diğer Bitcoin madencileri ev bilgisayarlarını ve dizüstü bilgisayarlarını kullanarak bir süre Bitcoin madenciliği yaptılar. Peki, bu nasıl mümkün oldu?

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Paribu 39. İstanbul Film Festivali Tema Sponsoru Oldu

Bitcoin, belirli madencilik zorluklarını korumak için tasarlanmıştır, böylece bir blok üretmek ortalama 10 dakika sürer. Madenciler çok düşük bir hedef zorluğu ile mücadele ediyorsa, ağ onu yükseltir ve bunun tam tersi de geçerlidir. Bunun protokolüne yeniden zorluk ayarlaması denilir. 2016 blok çıktıktan sonra (yaklaşık iki hafta), ağ zaman damgalarını analiz etmek için başlıkları kontrol eder. Ağ çok hızlı hareket ediyorsa, bir sonraki bloktaki zorluk hedef sayısı daha düşük olur, ağ beklenenden fazla zaman alırsa, sayı daha yüksek olacaktır. Bu nedenle Intel veya AMD birdenbire yüksek işlem hacmine sahip işlemciler üretmeye başlasa bile, Bitcoin’in hızına uyum sağlamak ve on dakikada bir blok üretmenin klasik formülüne geri dönmek çok fazla zaman almayacaktır. Yeni zorluk, eski zorluk ve 20160 dakika ve son 2016 blok oluşumunda geçirilen dakikanın çarpımı ile bulunur.

Madenciliğin En Önemli Özellikleri

Sonuç olarak, Bitcoin madenciliği çokta zor değildir, ancak bazı teknik terimler ilk bakışta göz korkutucu görünebilir. Madencilik zorluğunun ve Hash oranının ne olduğunu anlamak için sadece birkaç şeyi aklınızda tutmanız gerekir:

  • Madencilik ağın güvenli çalışması için gereklidir.
  • Bitcoin madenciliği, yeni bloklar oluşturarak Bitcoin ile ödüllendirilmek anlamına gelir.
  • Madencilik, bir zorluk hedefi bulunana kadar farklı anahtarlara sahip SHA-256 işlevi aracılığıyla bir çalışma bloğu başlığında CPU gücünü (hash oranını) kullanmaktır.
  • Zorluk hedefi 256 bit biçimindeki bir sayıdır ve bu sayının uzunluğunun SHA-256 hashi ile aynı olmasını sağlar.
İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu