Coin Fiyatı

Helium (HNT) Fiyatı ve Grafiği – Helium (HNT) Kaç TL Kaç Dolar?

Helium (HNT) Nedir?

Helium ağı, hem dağıtılmış hem de global olan uzun menzilli bir kablosuz ağdır. Söz konusu ağ, LoRaWAN’ın etkin olduğu IoT (nesnelerin interneti) cihazları için bir kapsama alanı sağlıyor. Düşük güçlü kablosuz cihazların birbirleri arasında iletişim kurmalarına ve bu cihazların düğümler ağı üzerinden veri yollamalarına imkân tanıyan Helium ağı, genel ağ kapsamını sağlayan Hotspot’lardan meydana geliyor.

Hotspot’lar, blok zinciri madencilik cihazı ile kablosuz ağ geçidinin bir kombinasyonu olarak biliniyor. Helium ağı, yerel kripto para birimi olan HNT ile kompanse ediliyor. Düğümleri yöneten kullanıcılar, madencilik yapıp ödüllerini HNT olarak kazanıyorlar. Bu ağ, Hotspot’ların çalışmasını teşvik etmek için Helium blok zinciri ile entegre edilmiş halde bulunuyor.

Helium ağı ve blok zinciri, iki yıldan az bir süre içerisinde 25 bini aşkın global Hotspot’a sahip oldu. Böylece dünyanın en büyük LoRaWan ağına dönüştü. Peki LoRaWan nedir? LoRaWan, “tek noktadan çok noktaya” bir ağ protokolü olarak tanımlanıyor. Bu, yalnızca radyo dalgalarıyla alakalı değildir. Bu, tanımlama ve şifreleme gibi bir şeyler yapmak için radyo dalgalarının LoRaWan ağ geçitleri ile nasıl iletişim kurduğuyla alakalıdır. Öte yandan, birden fazla ağ geçidinin bağlandığı bir bulut bileşenini de içerir.

Helium blok zinciri, kapsam kanıtı (proof-of-coverage) denilen bir konsensüs mekanizmasını kullanıyor. Blok zincirin ana ağı, 29 Temmuz 2019 tarihinde faaliyete geçmesinin ardından özellikle Batı Avrupa ve Kuzey Amerika’da önemli bir ilerleme kaydetti. Dünyadaki en büyük LoRaWan ağının arkasında bulunan Helium blok zinciri, HNT ödemeleriyle Hotspot teşvikleri sağlıyor.

Helium ağının başarısı, bu ağı kullanan cihazlar için güvenilir bir kablosuz ağ kapsama alanı oluşturabilmesiyle doğru orantılıdır. Bunu gerçekleştirebilmek için özel bir çalışma algoritması yani kapsam kanıtı (proof-of-coverage) gerekli oldu. Kapsam kanıtının dayandığı özellikler şu şekilde:

  1. Radyo frekansı, kısıtlı bir fiziksel yayılmaya ve mesafeye sahiptir.
  2. Alınan bir radyo frekansı sinyalinin gücü, vericiye olan uzaklığın karesi ile ters orantılıdır.
  3. Radyo frekansı, gecikme olmaksızın ışık hızında hareket eder.

Blok zinciri, Hotspot’ları kapsamları ve konumları hakkında sorgulamak için “kapsam kanıtı zorluğu” mekanizmasından faydalanıyor. Bu, Hotspot’ların sağladığı kablosuz kapsama alanını kesin bir şekilde doğrulamak amacıyla oluşturulmuş verilerin Helium ağı tarafından daima kullanılmasına imkân tanıyor. Kapsam kanıtı zorluğu, kapsam kanıtı algoritmasının kullandığı ayrı bir çalışma birimi olarak tanımlanıyor. Helium ağının piyasaya sürüldüğü tarihten beri Helium blok zincirinin işlemden geçirdiği birçok zorluk ortaya çıktı.

Kapsam kanıtı zorlukları, ağ üzerinde 3 farklı role sahip. Bunlardan biri meydan okuyandır. Meydan okuyan, kapsam kanıtı zorluğu çıkarıyor. Hotspot’lar, neredeyse her 240 blokta bir zorluk çıkarıyor. İkincisi meydan okunandır. Kapsam kanıtı zorluğunun hedefi haline gelir. Yakın Hotspot’lar tarafından tanıklık edilmesi muhtemel olan zorluk paketlerinin işaretlenmesinden sorumludur. Üçüncüsü ise tanıktır. Tanık, konum olarak meydan okunana yakındır. İşaretlenmiş durumda olan zorluk paketinin varlığını bildirir.

Helium (HNT) Hangi Borsalarda Bulunur?

Helium (HNT); Binance, FTX, WazirX, Pionex, Bilaxy ve Hotbit gibi borsalarda bulunur. Likiditenin en yüksek olduğu borsa Binance’dir. İşlem hacminin en fazla olduğu borsalardan birinin Binance, diğerinin de Pionex olduğu görülüyor.

Helium (HNT) Fiyatı ve Grafiği – Helium (HNT) Kaç TL Kaç Dolar?

Son Dakika Helium (HNT) Fiyatı 2021

Helium (HNT) fiyatı şu anda dolar seviyesinde. Türk Lirası karşılığına baktığımızda, Helium (HNT) fiyatı şu anda TL seviyesinde. Helium (HNT), 10 Haziran 2020 tarihinde 0,2534 dolar ile tüm zamanların en düşük seviyesini gördü. Öte yandan, Helium (HNT), 28 Mayıs 2021 tarihinde 23,01 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Helium (HNT) Piyasa Değeri

Helium (HNT) piyasa değeri şu anda dolar olarak ifade ediliyor. Helium (HNT) piyasa değeri, 2021 yılının başında 86,615,259 dolar olarak kayıtlara geçmişti. Helium (HNT) toplam arzı 223,000,000 HNT olarak belirtiliyor. Şu anda dolaşımda 89,125,672 HNT yer alıyor. Maksimum arz ise 223,000,000 HNT ile sınırlandırılıyor.

Helium (HNT) Hacmi

24 saatlik Helium (HNT) işlem hacmi şu anda dolar olarak ifade ediliyor. Helium (HNT) işlem hacmi, 2021 yılının başında 358,941 dolar olarak kayıtlara geçmişti. Helium (HNT) işlem hacmi, Haziran ayının başında ise 16,316,484 dolar olarak gerçekleşmişti.

Helium (HNT) Grafiği

Helium (HNT) grafiğine baktığımızda, 8 Haziran 2020 tarihinde 0,2735 dolardan işlem görmeye başladığını, 10 Haziran 2020 tarihinde tüm zamanların en düşük seviyesi olarak kabul edilecek şekilde 0,2534 dolara gerilediğini, söz konusu tarihte 82,810 dolarlık işlem hacmine sahip olduğunu görüyoruz. Helium (HNT), 13 Ağustos 2020 tarihinde 1 doları geçmesinin ardından 2021 yılındaki yolculuğuna 1,30 dolar seviyesinde başladı.

28 Mart 2021 tarihinde 11,97 dolara kadar yükselen Helium (HNT), 6 Nisan 2021 tarihinde ise 20 doları geçti. Helium (HNT), 28 Mayıs 2021 tarihinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kabul edilecek şekilde 23,01 dolara ulaştı. Söz konusu tarihte 1,646,149,566 dolarlık piyasa değerine ve 156,626,301 dolarlık işlem hacmine sahip oldu.

Helium (HNT) grafiği şu şekilde:

Helium (HNT) Alınır mı?

Wallet Investor, Helium (HNT) hakkında “harika bir uzun vadeli (1 yıllık) yatırım” değerlendirmesini yapıyor. Helium (HNT) fiyatının, bir yıl içerisinde 31,772 dolara kadar yükselebileceği, yani yüzde 140’tan fazla getiri sağlanabileceği, bu durumda Helium (HNT) yatırımının kârlı olabileceği aktarılıyor.

5 yıllık tahminlerini de paylaşan Wallet Investor, Helium (HNT) fiyatının, 4 Temmuz 2026’da 105,874 dolara kadar yükselebileceğini belirtiyor. Şimdi 100 dolarlık bir yatırım yaptığınızı düşünelim. Söz konusu yatırımınız, bu tahminlere göre 2026 yılında 800 doları geçebilir.

İlginizi Çekebilir: Shiba Coin Geleceği 2021 – SHİB Coin Alınır mı?

Helium (HNT) Madenciliği

Helium (HNT) madenciliği yapılabiliyor. Fakat Helium (HNT) madenciliği, diğer kripto para birimlerindekinden biraz farklı. Helium (HNT) madenciliğinde; düğümleri yöneten kullanıcılar, madencilik yaparak ödüllerini HNT (Helium ağının yerel kripto para birimi) olarak alıyorlar.

Helium ağının teşvik olarak HNT tokenlerini sunuyor olması, birçok insanın söz konusu ağa iyi niyetli bir şekilde yardım etmeyeceği şeklinde yorumlanıyor. Fakat teşvik ödüllerinin varlığı, Helium Hotspot çalıştırılmasıyla HNT tokenlerinin kazanılabileceği manasına geliyor. Helium ağı, ödülleri Hotspot’lara dağıtıyor. Hotspot’lar, söz konusu ödülleri her bir devrin sonunda kazanıyor. Helium ağında her bir devir 30 bloktur. Söz konu ağ, her blokun 60 saniye içerisinde oluşturulmasını hedefliyor. Yani, bir devir için toplam teorik süre 30 dakikaya denk geliyor.

Madencilik ödüllerinin yüzde 65’i, 2021 yılının Nisan ayı itibarıyla Hotspot’lara teşvik olarak dağıtılmaya başlandı. Kalan yüzde 35’i ise hem Helium Inc.’ye hem de ilk yatırımcılardan bazılarına dağıtılıyor. Hotspot’lar şu aktiviteler sayesinde ödüllendirilebiliyor:

  • Meydan okuyan olarak geçerli bir kapsam kanıtı zorluğu çıkarmak,
  • Meydan okunan (hedef) olarak kapsam kanıtına başarılı bir katılım sağlamak,
  • Kapsam kanıtı zorluğuna tanık olmak,
  • Cihaz verilerini ağ üzerinden aktarmak,
  • Konsensüs grubu üyesi olarak hizmet sunmak.

Madencilik ödüllerinin yüzde 65’inin Hotspot’lara teşvik olarak dağıtıldığını söyledik. Peki, bu ödüllerin dağılımı nasıl oluyor? Ödüllerin yüzde 0,95’i meydan okuyanlara, yüzde 5,31’i kapsam kanıtına katılanlara, yüzde 21,24’ü tanıklara, yüzde 32,5’i verileri cihazlardan ağa aktaranlara, yüzde 6’sı ise konsensüs grubuna veriliyor.

Helium ağında madencilik gerçekleştirmek amacıyla kullanılan fiziksel cihaza Helium Hotspot deniliyor. Hotspot çalıştırarak Helium ağına katılım göstermek isteyenlerin, Helium Hotspot satın almaları gerekiyor. Helium Hotspot’u kurmadan önce şunu aklınızda bulundurun: Mümkün olan en iyi menzili sağlamak için Helium Hotspot’u bir pencerenin yakınına kurun. Asla duvarların veya metal kutuların arkasına yerleştirmeyin. Maddi imkânınız varsa Hotspot’un menzilini artırmak için bir anten ekleyebilirsiniz. Kurulumdan sonra yapmanız gereken başka bir şey yok. Kazancınızı görmek için giriş yapmanız yeterli.

Helium (HNT) Yorumları

Helium (HNT) hakkında yapılan yorumlar şu şekilde:

Youtube’da HNT madenciliğiyle alakalı bir videoya denk geldim. Daha sonra da bir miktar aldım. Temeli çok mantıklı geldiği için madencilik işine de girmeyi düşündüm ama ciddi derecede değer kaybetti.

Güzel bir amacı var ama sattıkları ürünler piyasadaki diğer ürünlere kıyasla 4 kat daha pahalı. Bu işi daha iyi yapanla karşılaşıncaya kadar Hotspot tokenlerine iyi gözle bakmayacağım.

Bir yılı aşkın bir süredir 2 tane Helium Hotspot ile 7 bin 400’den fazla HNT ürettim. Değeri de şu anda 100 bin dolardan fazla. Fakat söylediklerime bakıp Hotspot işine yüklenmenizi tavsiye etmiyorum. Önceki gibi kazandırmıyor. Şu anda haftalık olarak 1-2 HNT üretebiliyorum. Biraz da bölgedeki kullanıma bağlı sanırım. Hotspot’ların çok olduğu noktalarda verim çok daha yüksek olacaktır.

İlgili İçerik: Helium (HNT) Yorum ve Tahminleri 2021

Helium (HNT) Geleceği 2021

Digital Coin Price tarafından yapılan tahminlere göre, Helium (HNT), Ağustos ayında ortalama 19,03 dolar seviyesinde işlem görebilir. Eylül ayında ortalama 20,88 dolar ve Ekim ayında ortalama 21,06 dolar seviyesinde olacağı tahmin edilen Helium (HNT), Kasım ayında ortalama 17,07 dolardan ve Aralık ayında ortalama 21,35 dolardan işlem görebilir.

TradingBeasts tarafından yapılan tahminlere de göz atalım.

Helium (HNT) Ağustos ayı fiyat tahmini

Helium (HNT) fiyatının, Ağustos ayının başında 11,867 dolar seviyesinde olacağı tahmin ediliyor. Beklenen maksimum fiyat 15,131 dolar, beklenen minimum fiyat ise 10,289 dolar olarak ifade ediliyor.

Helium (HNT) Eylül ayı fiyat tahmini

Helium (HNT) fiyatının, Eylül ayının başında 12,105 dolara ulaşacağı öngörülüyor. Beklenen maksimum fiyat 15,427 dolar, beklenen minimum fiyat ise 10,490 dolar olarak belirtiliyor.

Helium (HNT) Ekim ayı fiyat tahmini

Helium (HNT) fiyatının, Ekim ayının başında 12,341 dolardan işlem görmesi bekleniyor. Beklenen maksimum fiyat 15,711 dolar iken, beklenen minimum fiyat ise 10,683 dolar olarak ifade ediliyor.

Helium (HNT) Kasım ayı fiyat tahmini

Helium (HNT) fiyatının, Kasım ayının başında 12,568 dolar seviyesinde olacağı tahmin ediliyor. Beklenen maksimum fiyat 16,002 dolar iken, beklenen minimum fiyat ise 10,881 dolar olarak belirtiliyor.

Helium (HNT) Aralık ayı fiyat tahmini

Helium (HNT) fiyatının, Aralık ayının başında 12,801 dolardan işlem göreceği öngörülüyor. Beklenen maksimum fiyat 16,281 dolar iken, beklenen minimum fiyat ise 11,071 dolar olarak ifade ediliyor.

Helium (HNT) Güvenilir midir?

Helium (HNT), daha önce de belirttiğimiz gibi kapsam kanıtı denilen konsensüs mekanizmasını kullanıyor. Söz konusu mekanizmada kullanıcılar, istikrarı sağlamaları ve madenciliğe katkıda bulunmaları karşılığında ödül alıyorlar. Kapsam kanıtı, HoneyBadger BFT protokolüne dayanıyor. Söz konusu protokol, güvenliği tehdit eden şartların ortaya çıktığı durumlarda düğüm iletişimini sağlamak üzere oluşturulmuş bir protokoldür.

HoneyBadger BFT, bilinen düğümlerin, bir grup güvenilmez bağlantı üzerinde konsensüs sağlamalarına imkân tanıyor. Seçilmiş Hotspot’lardan meydana gelen konsensüs grubu, şifrelenmiş işlemleri alıyor ve söz konusu işlemlerin nasıl sıraya konulacağı konusunda anlaşmaya varmak için çaba harcıyor. Daha sonra bu işlemler, yeni bir bloka ekleniyor. Blok da blok zincirine ekleniyor.

Helium platformunun kendi cüzdanı, asimetrik anahtarlar kullanıyor. Böylece özel anahtar güvenliği hususunda kullanıcılara yardım ediliyor.

Helium (HNT) Nereden Satın Alabiliriz?

Helium (HNT), Binance, FTX, WazirX, Pionex, Bilaxy ve Hotbit gibi borsalardan satın alınabilir. Kripto paralarda fiyat oynaklığı yaşandığını artık hepimiz biliyoruz. Bu nedenle herhangi bir kripto parayı satın almadan önce iyi bir planlama yapmanız şart.

Diyelim Binance’den HNT satın almak istiyorsunuz. Bunun için söz konusu borsaya önce üye olmanız, daha sonra da TL gibi bir itibari para yollamanız lazım. Sonraki aşamada ise BTC veya USDT almanız gerekiyor. Böylece HNT/BTC ve HNT/USDT gibi işlem çiftlerinde alım yapabileceksiniz.

Helium (HNT) Fiyatı ve Grafiği – Helium (HNT) Kaç TL Kaç Dolar?

1 Helium (HNT) Kaç TL?

1 Helium (HNT), şu anda TL’den işlem görüyor. Helium (HNT), şu ana kadar en yüksek 199,45 TL’yi gördü. En düşük seviye ise 2,20 TL olarak gerçekleşti.

1 Helium (HNT) Kaç Dolar?

1 Helium (HNT), şu anda dolardan işlem görüyor. Helium (HNT), şu ana kadar en yüksek 23,01 doları gördü. En düşük seviye ise 0,2534 dolar olarak kayıtlara geçti.

Helium (HNT) Yükselir mi?

Digital Coin Price tarafından yapılan tahminlere göre, Helium (HNT) fiyatının, 2022 yılında 22,69 dolara, 2023 yılında 26,63 dolara, 2024 yılında 33,99 dolara, 2025 yılında 38,5 dolara, 2026 yılında 45,04 dolara, 2027 yılında 52,78 dolara ve 2028 yılında 58,34 dolara kadar yükselmesi bekleniyor.

Wallet Investor, Helium (HNT) fiyatının, bir yıl içerisinde 31,772 dolara ve 5 yıl içerisinde 105,874 dolara yükselebileceğini ifade ediyor.

Gov Capital, Helium (HNT) fiyatının, bir yıl içerisinde 55,549278 dolara ve 5 yıl içerisinde 535,428 dolara ulaşabileceğini belirtiyor.

TradingBeasts tarafından yapılan tahminlere göre, Helium (HNT), 2022 yılının Ocak ayında ortalama 13,254 dolar ve Aralık ayında ortalama 15,581 dolar, 2023 yılının Ocak ayında ortalama 15,784 dolar ve Aralık ayında ortalama 17,837 dolar, 2024 yılının Ocak ayında ortalama 18,016 dolar ve Aralık ayında ortalama 19,834 dolar seviyesinde işlem görebilir.

Helium (HNT) Ne Zaman Çıktı?

Helium (HNT), 2013 yılında kuruldu. Helium ana ağı ise 2019 yılının Temmuz ayında piyasaya sürüldü. Söz konusu ekosistem kısa bir süre içerisinde büyüdü. Helium ekibi tarafından yol haritasının başarılı bir biçimde uygulanması durumunda daha fazla kişinin Helium’a yöneleceği, böylece HNT tokenine yönelik talebin artacağı ve fiyatların da yükseleceği tahmin ediliyor.

Helium (HNT) Kurucusu Kim?

Helium (HNT) kurucuları; Sean Carey, Amir Haleem ve Shawn Fanning’dir. Kuruculardan sadece Amir Haleem, Helium’da kaldı. Söz konusu isim, şu anda Helium’un CEO’su olarak görev yürütüyor. İlk başta video oyunu startup’ı Diversion’ın baş teknoloji yöneticisi olarak çalışan Amir Haleem, Battlefield 1942 isimli oyunun arkasındaki orijinal programlama ekibinde yer aldı.

Helium’un baş teknoloji yöneticisi Marj Nijdam’dır. Teknoloji uzmanı olarak 25 yıldan fazla tecrübeye sahip olan Marj Nijdam, Yahoo!’da kıdemli mühendis olarak görev yaptı. Aynı zamanda, Qualcomm gibi teknoloji liderlerinde de birçok görev üstlendi. Söz konusu isim, 2015 senesinde ise Helium’a katıldı.

Helium’un operasyon direktörü Frank Mong’dur. Söz konusu isim, şu anda Helyum’da iş geliştirme, pazarlama ve satış sorumlusu olarak görev yürütüyor. Helium’a katılmadan önce Hortonworks’te pazarlamadan sorumlu genel müdür olarak çalışan Frank Mong, Palo Alto Networks’te pazarlamadan sorumlu kıdemli başkan yardımcılığı görevinde bulundu. Frank Mong, ayrıca HP’de güvenlikten sorumlu başkan yardımcısı ve genel müdür olarak çalıştı.

Helium’un kurucu ortağı olan Shawn Fanning, şu anda Helium’a danışmanlık yapan isimlerden biri. Amerikalı bir girişimci ve bilgisayar programcısı olan Shawn Fanning, 1992 senesinde ilk popüler P2P dosya paylaşım platformu olan Napster’ı kurdu. Söz konusu aynı zamanda Airtime ile Path’in kurucu ortağıdır.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: 1 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu