Dikkat Çekenler

Herkes merak ediyor! İşte balonu patlamak üzere olan yatırımlar

Geçen yıl, benzeri görülmemiş korona virüs salgını yatırımcı topluluğunu tarihi bir yolculuğa çıkardı. 2020’nin ilk çeyreğindeki rekor düşüşlerden sonra tüm zamanların en güçlü geri dönüş rallilerinden biri yaşandı. Tarihsel olarak düşük kredi faizleri ve ABD’nin devam eden mali destekleri hızlı büyüyen hisse senetleri ve kripto para sektörü için tam anlamıyla gerçekleşen bir hayaldir.

Aşağıda balonu patlamak üzere olan 3 yatırıma bakacağız.

Balonu patlamak üzere olan kripto paralar

Son dakika: Uzmanlar Açıklıyor! 2020’de kripto para yatırımı yapılır mı?

İlk ​​olarak, kripto paralar ile ilgili olan neredeyse her şey bir balon gibi görünüyor. Dijital paraların çılgınlığından az miktarda gelir elde eden bir avuç yardımcı olsa da birincil odak noktası kripto paralar olan hisse senetleri en tehlikeli yatırımlardan biridir.

Bitcoin son zamanlarda ne kadar boğa hareketinde işlem görse de lider kripto paranın balonu eninde sonunda patlayacaktır. Bitcoin arz kıtlığı ve faydaları ile tanıtılan bir varlıktır, ancak Bitcoin tam olarak bu ikisine de sahip değildir. Örneğin, Bitcoin’in 21 milyon token arz sınırı gevşek vaatlerle ve somut hiçbir şeyle yerinde tutulmaz. Topluluk mutabakatı yapılarak bu arz artırılabilir.

Ayrıca ABD’de sadece 2.300 işletme Bitcoin’i ödeme şekli olarak kabul ediyor, bu ülkedeki en az bir çalışanı olan 7,7 milyon işletmeye kıyasla pek de önemli bir rakam değildir. Çoğu kişi Bitcoin’in küçük yüzdelik yatırımlarına olan sağladığından dolayı çok büyük bir yatırım olduğunu söylese de şu anda dolaşımda neredeyse yeterli dolaşım Bitcoin yoktur.

Bitcoin’in bir balon olduğu özellikle Riot Blockchain ve Bit Digital gibi Bitcoin şirketlerinin hisse senet fiyatı açısından belirgindir. Riot Blockchain ve Bit Digital, yenilik gücü ile hisse fiyatlarını belirlemek yerine işlemlerini yürütmek için tamamen Bitcoin fiyatını güveniyor. Bitcoin madenciliği için gereken sermaye çok yüksek olduğundan dolayı Riot veya Bit Digital’ın işlemlerini sürdürebilmesi için Bitcoin fiyatının 35.000 doların çok üzerinde olması gerekiyor.

Bitcoin tarihi parabolik hareketlerin ardından BTC’nin ayı döngüsüne girdiğini gösteriyor. Bu, lider kripto para Bitcoin’i, diğer kripto paraları ve kripto para hisse senetlerini 2021’de patlamak için en büyük aday konumuna getiriyor.

Reddit’in pompaladığı hisse senetleri

Belki de en tehlikeli balon perakende yatırımcılar tarafından Reddit’in WallStreetBets sohbet odasında yaratılan pompalama çalışmalarıdır.

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca WallStreetBets perakende yatırımcıları büyük ölçüde shortlanan veya çok düşük fiyat değişikliklerine oranlarına sahip hisse senetlerini satın almak için bir araya geldi. Perakende yatırımcılar bu açığa satılan hisse senetleri biriktirerek bir short squeeze yaratmayı hedefliyor. Kötümser kişiler hemen bu tarz hisselerden çıkıyor ve bu sözdeki hisse senedinin hisse fiyatının daha da yüksek olmasına neden oluyor. Buradaki asıl sorun ise, bu yükseliş hareketlerinin hiçbiri somut bir şey tarafından desteklenmemiş olmasıdır.

Video oyun ve aksesuar şirketi GameStop’ın hissesi WallStreetBets pompalaması ile 2021 Ocak ayında %1.600’den fazla değer kazandı. Bundan sonra GameStop hisseleri geçen hafta (1 Şubat ve 4 Şubat arasında) değerinin %84’ünü kaybetti. Reddit topluluğundan ne duyarsanız duyun GameStop, dijital platformlara geçiş yapan bir oyun dünyasında ağırlıklı olarak gerçek dünyada hizmetlerini sunan bir şirkettir. Bu yeterli değilse GameStop son 3’da  üst üste para kaybetmiştir.

GameStop balonu etkili bir şekilde patlarken bireysel hisse senetlerine veya diğer hisse senetlerinde Reddit pompası durmadı. Bu perakende yatırımcıların yeni aldıkları hisse senetlerinden 2021 boyunca kazançlı çıkamama riskini daha da artırıyor.

Elektrikli araç hisse senetleri

Yakında aramıza tekrardan katılacak 3. yatırım balonu ise elektrikli araçlardır. Yatırımcıların elektrikli araçlar konusunda neden bu kadar heyecanlı olduğunu anlamak zor değildir. Çin Otomotiv Mühendisleri Derneği’ne göre 2035 yılına kadar Çin’de satılan tüm araçların yaklaşık yarısı alternatif enerjiyle çalışacak ve bunların çoğunluğu elektrikli araba olacak. Bu arada Edison Electric Institute, 2018’de Amerikan karayollarındaki elektrikli araç sayısının 2018 ile 2030 arasında 1 milyondan 19 milyona çıkacağını iddia ediyor. Kısacası elektrikli araçlar, otomotiv endüstrisinin geleceğidir ve yatırımcılar bu yüzden elektrikli araç üreten şirketlerin hisse balonuna katılmaya can atıyordur.  

Yine de bir anlığına geri adım atalım ve yatırımcıların gerçekten neyi satın aldığına gerçekten bakalım…

Çin merkezli elektrikli araç tasarımı ve geliştirilmesinde uzmanlaşmış şirket NIO arka arkaya 2 ayda 7.000’den fazla araç teslim etti. Bu satışlar şirketin başlangıcından bu yana ürettiği araç sayısını 82.000’in üzerine çıkardı. Bununla birlikte NIO, General Motors gibi devlerin sadece birkaç gün içinde üretebileceği miktarda aracı açıldığı tarihten itibaren günümüze kadar toplamda 82.000 adet araç üretmesine rağmen şirketin piyasa değeri 90 milyar dolar civarında. Ayrıca NIO, elektrikli araçların ön maliyetini düşüren yenilikçi bir pil modeline sahip olsa bile yeni bir şirket olarak 90 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaşmasını haklı göstermenin hiçbir yolu yoktur.

Elektrikli araçların büyük piyasa değerli bir endüstri olabileceğine dair bir şüphe yoktur. Bununla birlikte tarih son çeyrek yüzyıldaki bir sonraki büyük yatırım balonlarının eninde sonunda patladığını göstermiştir. Elektrikli araç hisse senedi balonunun patlayıp patlamayacağı değil de asıl soru bunun ne zaman olacağıdır…

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu