Kripto Para Haberleri

Hindistan, Asya’nın Yeni Kripto Para Merkezi Olabilir mi?

Sert yaptırımların artmasıyla Hindistan, Asya'nın kripto para birimi merkez üssü olarak ortaya çıkma potansiyeline sahip...

Çin, halkının Bitcoin madenciliğini yasakladığından beri, top mahkemede yuvarlanmaya devam ediyor. Evet, Bitcoin madenciliğine en büyük katkıyı yapan Çin hükümetinin duyurusu birçok kripto para madencisine bir darbe olarak geldi. Çin’deki Bitcoin üzerindeki toplam baskı, dijital para meraklılarının Asya’nın kripto para birimi merkez üssü haline getirilmek için alternatif bir ülke aramasıyla sonuçlandı.

En olası aday Hindistan. Bir kripto para birimi lideri olarak Hindistan, Çin’in ne yaptığını düşünebilirdi. Yüksek nüfus ve artan teknolojik benimseme ile Hindistan, yakında kripto para  birimi merkezi haline gelebilir. Ama şimdilik, rüya oldukça uzak…

Hindistan’daki düzenlemelerle ilgili belirsizliğin ortasında, kripto yatırımcıları dijital para  yatırımlarına yönelik iyimser bir yaklaşım benimsedi. Hindistan hükümeti, ülkede kripto para ticaretine katı düzenlemeler getirebileceklerini söyleyerek vatandaşları korkutsa da , Hintli yatırımcılar hareketlerden daha az endişe duyuyor.

Öte yandan, bankalar dijital para birimiyle uğraşırken çok temkinli davranıyorlar. Bankaların çoğu,  Hindistan Merkez Bankası’nın 2018’de kripto ticareti yasağını gerekçe göstererek kripto para birimiyle ilgili tartışmalardan uzak  duruyor. Ancak gerçek piyasa sonuçları aksini söylüyor. Hintli yatırımcılar daha önce hiç olmadığı kadar kripto para birimlerine akın ediyor ve trend büyük ölçüde yükselmeye devam edebilir.

Daha önce, yalnızca kripto para piyasası hakkında bilgi sahibi olan eğitimli kişiler dijital para birimi alanına yatırım yapıyordu. Ancak son zamanlarda, yerel bir pazarlama ve ağ oluşturma dalgası, meslekten olmayanları kripto para ticaretinde ellerini denemeye etkiledi.

Hintliler, Nisan 2020’ye kıyasla bu yıl Mayıs ayına kadar kripto para birimlerine yaklaşık 6,6 milyar ABD doları yatırım yaptı. Dikkat çekici bir şekilde,  bir kripto para birimi lideri olarak Hindistan, kripto para birimini benimseme açısından 154 ülke arasında on bir sırada yer alıyor. Hindistan’daki dijital para biriminin evrimini değerlendiren ülke, Asya’nın kripto para birimi merkez üssü olarak ortaya çıkma potansiyeline sahip.

Hindistan’daki Düzenlemeler

Fintech sektörü, pandeminin başlangıcından bu yana yıkıcı trendlere kapılarını açtı. Kripto para ticareti, Hintlilerin Covid-19 esintisinde yakaladığı çığır açan kavramlardan biriydi. Bitcoin, Ripple, Dogecoin vb. gibi dijital para birimlerinin popülaritesi Hintlilerin dikkatini çektikçe, dünyanın en büyük ikinci nüfusu kripto para radarına yoğun bir şekilde yatırım yapmaya başladı.

Hindistan hükümetinin kripto para ticaretine karşı çıkması 2013 yılına kadar uzanıyor. Kullanılmayan bir değişim ve yatırım aracı olan Hintli kripto yatırımcıları, kripto para piyasasına bir kez daha akın etti. Dijital para yatırımındaki sert artışı gören Hindistan Merkez Bankası (RBI), bir basın açıklaması yayınlayarak halkı Bitcoin de dahil olmak üzere sanal para birimleriyle uğraşmaya karşı uyardı. Bunu takiben, Hindistan Hükümeti, dijital para biriminin kullanımına ilişkin çeşitli konularda rapor vermek üzere 2017 yılında üst düzey bir Bakanlıklar Arası Komite oluşturdu. Komite, Hindistan’ın merkezi olmayan finans sistemine genel bir yasak getirmesi gerektiği sonucuna vardı.

btc madenciliği

Öte yandan, en iyi banka kripto para yatırımcılarına da sert davranıyordu. 2018’de RBI, tüm ticari ve kooperatif bankalarının, küçük finans bankalarının, ödeme bankalarının ve NBFC’nin her türlü sanal para ticareti ile uğraşmasını engelleyen bir genelge yayınladı. Ancak Yüksek Mahkeme, 2020 yılında kripto para ticareti yasağını kaldırdı.

Geçmiş kripto yatırım hikayelerini geride bırakan Hintliler, geçtiğimiz yıl dijital para piyasasına büyük ilgi gösteriyor. Bir yönetim organı olan Hindistan hükümeti, başlangıçta kripto para birimini tamamen yasaklamayı düşünüyordu, ancak daha sonra hareketi yeniden gözden geçirmek zorunda kaldı. Şu anda, Hindistan hükümeti, altta yatan teknolojiyi ve kripto para ticaretini teşvik etmek ve kripto para birimi ticaretini teşvik etmek için belirli istisnalar dışında Hindistan’daki özel kripto para birimlerini yasaklamayı amaçlayan “Kripto Para Birimi ve Resmi Dijital Para Birimi Yasası Düzenlemesi, 2021” başlıklı yeni bir yasa tasarısı sunmayı onaylıyor. RBI tarafından çıkarılacak resmi bir dijital para birimi oluşturmak için çerçeve.

Hindistan’da kripto para birimlerinin geleceği

Kripto para birimi şüphecileri, nihayetinde hükümetlerin kripto para ticaretini ortadan kaldıracağına inanmak için iyi bir neden olduğunu düşünüyor. Ya da belki de tahminleri yanlış olabilir. Hükümetler, merkezi olmayan bir finans modunun burnunun dibinde çalışmasına izin vermek için değişse de, dünyadaki tüm yetkililerin dijital para birimlerine yasak getirmesi pek olası değildir.

Özellikle Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, ülkede kripto para kullanımı konusunda tam bir yasak olmayacağını söyledi. Olumlu hareketler, Hindistan’ın gelecekte Asya’nın kripto para birimi merkez üssü olarak gelişebileceğine işaret ediyor.

Ancak olumsuz tarafta, şüpheciler, Hindistan’ın bir kripto para birimi lideri olmak yerine kripto ticareti açısından bir sonraki Nijerya olabileceğinden endişeleniyor. Kumar gibi, zaten yoksul olan Nijerya halkı, hikayelerinin bir gün bir peri masalına dönüşeceği inancıyla körü körüne kripto para birimine yatırım yaptı. Hindistan’da şu ana kadar dijital para yatırımındaki büyüme göz önüne alındığında, yetkililerin şirketin uçurumdan düşmesini önlemek için dikkatli olmaları gerekiyor.

İlginizi Çekebilir: Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

İçeriğimize Puan Vererek Bize Destek Olur musunuz?
[Toplam oy: 1 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu