Anasayfa Rehber Holo Coin (HOT) Nedir? Nasıl Alınır?

Holo Coin (HOT) Nedir? Nasıl Alınır?

Rehber

Holochain projesi nedir? Hot Coin nedir? Holo Coin geleceği var mı? İşte projenin meraklıları için tüm ayrıntılar…

Holo Coin (HOT) Nedir? Nasıl Alınır?

Holochain Projesi Nedir?

Holo ağı, akıllı sözleşme kodlama konusunda önemli bir deneyime sahip olan Arthur Block ve Eric Harris-Braun tarafından 2017 yılında hayata geçirildi. Proje, eşler arası (P2P) ticarete güç kazandırmak için gerekli teknolojinin ve araçların sağlanması vizyonuyla tasarlandı. Holo, “hApp” olarak bilinen bütün Holochain uygulamaları için oluşturulmuş dağıtık bir P2P barındırma platformudur.

Ağ, merkeziyetsiz Holochain uygulamaları ile günlük olarak kullandığımız merkezi web arasında bir köprü işlevi görmeyi amaçlar. Holo ağı ve ekosistemi, çok sayıda uygulamayı tipik bir web tarayıcısına getirir. Söz konusu ağ, HOT olarak bilinen kripto para yardımıyla eşler tarafından desteklenen dağıtık barındırma hizmetlerine imkân tanır.

Kullanıcılar, sahip oldukları cihazların bilişimsel gücünü ödünç vererek pasif bir gelir kaynağı oluşturabilirler. Kullanıcılar, bu şekilde sunucu (host) olma ve HoloFuel token cinsinden ödüller kazanma imkânına sahip olabilirler. Ağın tescilli yazılımı, dizüstü bilgisayarlar ve telefonlar gibi elektronik cihazlarda gerçekleştirilen etkinlikleri kesintiye uğratmadan arka planda çalışabiliyor. Bu da projenin en iyi özelliklerinden biridir. 

Kullanıcılar, aynı zamanda barındırma fiyatlarına karar verebilir, önceliklerini belirleyebilir ve hangi Holo uygulamalarının (hApp’ler) hizmet vereceğini seçebilir. 

Ağın temel özellikleri arasında hApp’ler, pasif gelir fırsatı ve daha fazla erişilebilirlik vardır. 

  • hApp’ler: Holochain, insanların erişim sağlayabilmesi için geliştiriciler tarafından ağ üzerinde çeşitli uygulamalar (hApp’ler) oluşturulmasını sağlamayı hedefliyor. Mesela bir geliştirici olmanız halinde harici bir protokole güvenmeden ya da diğer ağ katılımcılarından herhangi bir onay almadan arkadaşlarınız arasında mikro işlemler gerçekleştirmek üzere kendi zincirinizi yaratabilirsiniz.
  • Pasif gelir fırsatı: Kullanıcılar, farklı uygulamalara güç sağlamak üzere kullanılmayan bilişimsel kaynaklarını paylaşabilirler. Böylece HoloFuel token ile güvenilir bir pasif gelir kaynağı oluşturabilirler. Kullanıcılar, hangi uygulama için kaynak sağlamak istediklerini seçebilmelerinin yanı sıra bunun için diledikleri tutarı da belirleyebilirler. Bu nedenle platformun büyük bir esneklik sunduğu söylenebilir.
  • Daha fazla erişilebilirlik: Holochain üzerine inşa edilen Holo’nun amacı, Holochain gibi karmaşık protokolleri kurmaya ve test etmeye hazır olmayan günlük internet kullanıcıları için hApp’leri daha kolay erişilebilir bir hale getirmektir. Holo, bu boşluğu doldurmak üzere geliştirildi. Kullanıcılar, web tarayıcıları vasıtasıyla uygulamaya basit bir tıklama ile hApp’lere erişim sağlayabilir. 

 

Hot Coin Nedir?

Hot Coin nedir? Holo Coin nedir? Kısacası Holochain’in yerel tokenıdır. Ethereum ağı üzerine inşa edilmiş olan token, Holo ağı için hizmet tokenı işlevi görür. Ağa bilişimsel güç sunan kullanıcılar, Hot Coin ile ödüllendirilir. 

Proje, 2018 yılının Mart ayından 2018 yılının Nisan ayına kadar ICO (İlk Dijital Para Arzı) düzenledi. Toplam Hot Coin arzı 177,6 milyar olmakla birlikte bunun 133,2 milyarı açık artırmayla satış için ayrılırken 44,4 milyarı ekip ve şirket için tahsis edildi. Şu anda dolaşımda 173,3 milyar Hot Coin bulunuyor. 

Holo Coin (HOT) Nedir? Nasıl Alınır?

Holo’nun Hedefi Nedir?

Blockchainler, geleneksel yöntemlere kıyasla işlemleri önemli ölçüde daha hızlı gerçekleştirebilir. Bunlar, çoğu durumda işlemlerin büyük bir bölümünü birkaç saniyeden daha kısa bir süre içerisinde işleyebilir. Fakat bu teknolojinin işleyişi ile ilgili birtakım şikâyetler var. Bitcoin gibi blockchain ağları, özellikle ölçeklenebilirlik problemlerine eğilimlidir çünkü iş kanıtı olarak bilinen konsensüs mekanizması büyük miktarda enerjiye ihtiyaç duyar.

Geliştiriciler, enerji maliyetlerini büyük oranda azaltırken halka açık blockchain ağlarını güvence altına almak için sık sık yeniliklerle geliyor. İşlem ücretlerini düşük tutarken ağ hızlarından ödün vermeden yüksek ölçeklenebilirliğin elde edilmesi amaçlanıyor. Bahsedilen problemleri potansiyel olarak ele alabilen Holochain, gerçek P2P uygulamalarının oluşturulmasına olanak sağlayan açık kaynaklı bir sistemdir. 

Holochain, tümüyle dağıtık P2P uygulamalarının oluşturulması için hayata geçirilmiş açık kaynaklı bir sistemdir. Yani tipik bir blockchain değildir.

Normal bir blockchainde ağda yer alan düğümler, aynı ağın durumunu korur. Holochain ise aracı merkezli, enerji bakımından verimli bir defter sistemidir. Bu da her bir temsilcinin (host); güvenli defterin bir kopyasına sahip olduğu, bağımsız olarak hareket edebileceği, işlevsel ve üst seviyede ölçeklenebilir bir dağıtık defter sistemi sunmak için ağda bulunan diğer cihazlarla etkileşime girebileceği manasına gelir.

Holochain ile her bir düğüm, geçmişini bağımsız olarak korur. Holochain, dağıtık hash tablosu uygulayarak ağdaki bütün düğümleri senkronize etme ihtiyacına son vermeyi hedefler. Söz konusu hash tablosu ile her düğüm, dağıtık verilerin bir kısmını taşır. Bu veriler, bir düğüm çevrimdışı olduğu zaman ağda kaybolmaz.

Projenin bu özelliği, her uygulamanın kullanım alanları için kişiselleştirilebilir ve yapılandırılabilir. Doğrulama süreci ile birlikte her bir uygulama kullanıcısı, doğrulama kurallarını kabul eder ve bunların farkında olur. Uygulama kurallarının herhangi bir şekilde ihlâl edilmesi durumunda ağda yer alan diğer düğümler, kuralların kim tarafından ihlâl edildiğini belirleyip ona göre pozisyon alabilir.

Holo Coin (HOT) Nedir? Nasıl Alınır?

Holo ağının konsepti eşsizdir. Söz konusu ağ, güçlü blockchain teknolojisiyle direkt olarak rekabet ederken mevcut altyapının sorunlarına çözüm getirmeyi hedefler. Ağın işleyiş şekli de bu süreci tamamen eşsiz hale getirir. Holochain ağında bir düğüm doğrulayıcısı olmak için büyük miktarda işlem gücünü ya da elektriğe ihtiyaç yoktur. Doğrulayıcı olmak için akıllı telefonlardan bile yararlanılabilir. 

Holochain, blockchain altyapısındaki çok sayıda kritik problemi ele alan yenilikçi bir sistemdir. Holochain, günümüzün herhangi bir protokolüne kıyasla daha yüksek seviyede ölçeklenebilir, enerji bakımından daha verimli ve oldukça hızlıdır. Ölçeklenebilirlik ve hız gibi özelliklerin yanı sıra Holochain, aynı zamanda düşük işlem ücretleri ve üst düzey güvenlik sunar. 

Projenin bazı olumsuz yönleri de vardır. Dört yıldan uzun bir süredir piyasada olsa da projenin henüz kayda değer bir başarısı yoktur. Yine de projenin önemli bir vizyona sahip olduğu bilinen bir gerçektir. Fakat vaat edilenlerle şu ana kadar yapılanlar arasında önemli bir boşluk bulunduğunu belirtmekte fayda var. 

Holo Coin (HOT) Nedir? Nasıl Alınır?

Holo Güvenilir mi?

Holo ağı, geleneksel blockchain teknolojisine dayalı olmayan Holochain ile merkezi internet arasında bir köprü gibidir.  Bu yüzden ağın güvence altına alınabilmesi için küresel bir konsensüse dayanmıyor. Bunun yerine her uygulamanın kendi doğrulama kuralları bulunuyor. Aynı zamanda üzerinde kriptografik olarak imzalanmış kayıtların muhafaza edilebileceği yerel bir hash zinciri bulunuyor. 

Rastgele eşler, verilerin çok sayıda düğüm arasında iletilmesi halinde doğrulayıcı olarak hareket eder. Verileri alan rastgele eşler, bunların uygun kuralları takip ettiğini doğrular. Doğrulayıcılar, “dedikodu protokolü”nü kullanarak iyi verileri birbirleri arasında paylaşırlar.  Kötü verilerle ilgili uyarıda bulunan doğrulayıcılar, kötü aktörleri kara listeye dâhil eder.  

Merkeziyetsiz bir şekilde tasarlanan Holo, bu şekilde herhangi bir varlığa çok fazla güç sağlanmasına ilişkin tehlikeyi azaltıyor. Uygulamalar ve ana bilgisayarlar arasında bulunan bağlantının uçtan uca şifreli olduğu ifade ediliyor. Projenin global olarak dağıtık bir sunucu ağı kullandığı biliniyor. 

HOT Nasıl Alınır?

Hot Coin nedir? sorusuna yukarıda yanıt verildiğine göre şimdi söz konusu varlığı satın almak için ne yapılması gerektiği ifade edilebilir. Hot Coin satın almak için popüler kripto para borsası Binance’i kullanabilirsiniz. Hot Coin satın almak için yapmanız gerekenler sırasıyla şu şekilde:

Adım 1: Binance borsasında hesap açın.

Adım 2: Borsanın ana sayfasına giriş yapın. Söz konusu sayfanın sol üst tarafında bulunan “Kripto Al” seçeneğine gidin. Buradan “Kredi/Banka Kartı” seçeneğine tıklayın.

Adım 3: İşlem yapmayı düşündüğünüz TL miktarını belirleyin. Coin bölümünden “USDT” seçimini yapın.

Adım 4: USDT satın alma işini hallettiyseniz sayfanın sol üst tarafında bulunan “Al-Sat” seçeneğinin ön izlemesini yapın. Ardından “Klasik” seçeneğine basın.

Adım 5: Karşınıza çıkan alanın sağ üst tarafından “USDT” seçeneğine tıklayın. Arama bölümüne “HOT” yazın. Buradan “HOT/USDT” paritesini seçin.

Adım 6: Ortada yer alan “HOT Al” seçeneğine gidin. Ne kadar Hot Coin satın almak istediğinizi yazın.

Adım 7: İşlemleri onaylayın. Bu şekilde Hot Coin satın alma işlemlerini başarılı bir şekilde tamamlamış olacaksınız. 

Hot Coin olarak bilinen kripto para için Binance borsasının dışında Gate.io, Huobi Global, Uniswap, ProBit Global, Crypto.com, Bybit, WazirX ve MEXC gibi kripto para borsaları kullanılabilir. Öte yandan, Hot Coin satın almak üzere Paribu ve Bitexen gibi yerli kripto para borsaları da tercih edilebilir. Yerli borsalarda HOT/TRY paritesi ile işlem yapılabilir. 

Holo Coin (HOT) Nedir? Nasıl Alınır?

Holo Coin Geleceği Var mı?

Holo Coin nedir? Blockchain ağında karşılaşılan senkronizasyon, hız ve ölçeklenebilirlik gibi problemlerin üstesinden gelmek için oluşturulan sistemin varlığıdır. Holo ağının daha fazla benimsenmesiyle birlikte HOT fiyatının da artış göstereceği tahmin ediliyor. Bazı analistler, ekosistemin önemli bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyor.

Holo Coin, 2022 yılının Mart ayında dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Huobi Global’da listelendi. Bu borsanın geniş bir kullanıcı tabanına sahip olduğu biliniyor. HOT, aynı zamanda Coinbase Custody hizmetinde de listelendi. Söz konusu hizmet, Coinbase borsasının kullandığı kurumsal düzeydeki güvenli çevrimdışı depolama çözümüne erişim sunuyor. Bu da Holo Coin’i Coinbase borsasında listelemenin ilk adımlarından biri olarak görülüyor. 

Hot Coin için yapılan fiyat tahminlerinden bazıları aşağıdaki gibidir:

Digital Coin Price platformuna göre; Hot Coin fiyatının uzun vadede artış göstermesi bekleniyor. Hot Coin fiyatının 2023 yılında 0,00483 dolara kadar yükseleceği tahmin edilirken 2024 yılında 0,00682 dolara ulaşacağı öngörülüyor. Grafik, Hot Coin fiyatının 2025 yılında 0,00889 dolara kadar yükselebileceğine işaret ediyor.  

Gov Capital platformuna göre ise Hot Coin fiyatının 1 yıl içerisinde 0,00918 dolara kadar yükseleceği tahmin edilirken 5 yıl içerisinde 0,0559 dolara ulaşacağı öngörülüyor. 

Yukarıda sözü edilen platformlar, Hot Coin yatırımının iyi bir yatırım tercihi olabileceğine işaret ediyor ancak kripto para piyasasının volatilitesi göz önünde bulundurulduğunda her bir yatırımcının kendi portföyüne ve imkânlarına göre yatırım yapması tavsiye ediliyor. 

Holo Coin (HOT) Nedir? Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)