Anasayfa Rehber Huobi Global Nedir? Huobi Global Güvenilir mi?

Huobi Global Nedir? Huobi Global Güvenilir mi?

Rehber

Huobi nedir? Kripto para borsasının özellikleri, kurucusu, çalışma sistemi ve güvenilirliği hakkında tüm merak edilenleri burada bulabilirsiniz.

Huobi Global Nedir? Huobi Global Güvenilir mi?

Çin'in kripto para birimleri ile gerçekleştirilen bütün işlemleri yasa dışı ilan etmesinin ardından çok sayıda borsa, söz konusu ülkedeki faaliyetlerini durdurarak dünyanın farklı noktalarına sığınmıştır.

Bu süreçte bazı kripto para platformlarının işlevlerini devam ettiremediği, bazılarının ise sağ kurtulmayı başardığı görülmüştür. Huobi de ayakta kalmayı başaran platformlardan biri olmuştur.

Huobi Global Nedir?

Huobi Global Nedir? Huobi Global Güvenilir mi?

Yeniden markalaşma kapsamında yalnızca "Huobi" adını alan kripto para borsasının merkezi başlangıçta Pekin olsa da şu anda Singapur'dur. En büyük kripto para platformlarından biri olan Huobi, ICO (İlk Dijital Para Arzı) tokenlerini ve kripto para birimlerini desteklerken blockchain ekonomisinin ilerleyen süreçteki gelişimine de önem veriyor.  

Söz konusu platform, aynı zamanda "Huobi Trading Bot" denilen bir özelliği barındırıyor. Bu özellik, kullanıcıların kripto bot ticareti esnekliğine sahip olmalarına imkân tanıyor.

Huobi; Çin hükûmetinin ICO'ları ve kripto para birimlerini kesin olarak yasakladığını açıklamasının ardından 2020 yılında Singapur'a taşınmış, ardından Hong Kong, ABD ve Güney Kore gibi farklı noktalarda ofislerini açmış ve Japonya'da kripto piyasalarını keşfetmeye başlamıştır.  

Yaşananlar, kripto para platformunun faaliyetlerinin önüne geçememiştir. Platformun şu anda 3 milyonun üstünde aktif hesap sahibini barındırdığı fark ediliyor.  

Platformda 100'ün üstünde önemli kripto para birimi tutuluyor. Diledikleri kripto çiftlerini seçebilen kayıtlı kullanıcılar, bunları herhangi bir sorun yaşamadan takas edebiliyorlar.

Kripto para borsası, kayıtlı kullanıcıları için şu özelliklere sahiptir:

Kolay Bir Kullanıcı Arayüzü

Çok sayıda kripto para platformunda olduğu gibi Huobi internet sitesinde kolay bir şekilde gezinmek mümkündür. Söz konusu internet sitesi; zarafeti, görsel zevki ve işlevleri dengeliyor.

Ticaret arayüzü içerisinde yapısal olarak yerleştirilmiş uygun piyasa derinliği verileri, grafik araçları ve fiyat feed'leri yer alıyor.  

Daha küçük tokenlere ve altcoinlere destek veren alternatif HADAX kripto piyasası da bu platformun profesyonel işlevlerinden ve arayüzünden faydalanıyor.  

Birden Çok Emir Türü

Huobi, "limit emri, "piyasa emri" ve "stop limit emri" olmak üzere üç farklı emir türünü sunuyor. Borsa, aynı zamanda gün boyunca yüzde 0,1 ücret ve 5x kaldıraç ile Bitcoin (BTC) ve Litecoin (LTC) varlıklarında marj ticaretini destekliyor.  

Flash Trade

Flash Trade; piyasa grafiği, grafik indeksi ve emir defteri içeren platformdaki en dikkat çeken niteliklerden biridir. Flash Trade, müşterilerin özellikle volatilitenin yüksek olduğu zamanlarda gerçek zamanlı işlem hacmini deneyimlemelerine olanak sağlıyor.  

Çok Sayıda Platform ile Uyumluluk

Huobi; Android, iOS, Windows ve Mac olmak üzere çok sayıda platform ile uyumluluk gösteriyor.

Güvenlik

Huobi, güçlü güvenlik tedbirlerine sahiptir. Platformun merkezi, gelişmiş kripto para düzenlemelerine sahip olan ve birçok blockchain girişimine destek veren Singapur'dur. Borsa, SMS ve Authenticator uygulamalarının her ikisinde de mevcut olan iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) gibi güvenlik mekanizmaları sunarak kullanıcıların hesaplarını güvence altına alıyor.  

Hızlı Müşteri Desteği

Huobi, kullanıcılarının problemlerine hızlı bir şekilde yanıt veriyor. Müşteri desteği ekibi ile oldukça kolay bir şekilde iletişim kurulabiliyor. Söz konusu ekip, ticaret ile ilgili yaşanan herhangi problemi bir saat içerisinde yanıtlıyor.  

Huobi Global Kime Aittir?

Huobi Global Nedir? Huobi Global Güvenilir mi?

Huobi platformunun geçmişi, eski bir Oracle mühendisi olan Leon Li ile başlıyor. 2013 yılında Huobi alan adını satın alan Leon Li, aynı yılın ilerleyen zamanlarında Bitcoin (BTC) canlı ticaretine başlamıştır. Platform, Sequoia Capital şirketi gibi önemli yatırımcıların yatırımlarından faydalanmıştır.

Kripto para platformu, lansmanının üzerinden yalnızca üç geçmiş olmasına rağmen 4 milyar dolardan fazla ciro yapmıştır. 2014'e kadar cirosunu dört katına çıkarmayı başaran Huobi, böylece Asya'nın dijital varlık platformu ihtiyaçlarını yerine getireceğini ispatlamıştır.

Huobi, 2016'da 247 milyar dolar değerinde bir ciro açıklamış ve bunun da dünyanın kripto para borsası pazar payının yaklaşık yarısı olduğu ifade edilmiştir.  

Çinli yetkililerin kripto para kullanımını tamamen yasaklamaları üzerine platform, bu hamlenin üstesinden gelebilmek amacıyla bütün faaliyetlerini ülkeden çekmiş ve yeni bir plan üretmiştir.

Huobi, o zaman Singapur'a taşınmış ve kripto sektöründe varlığını sürdürebilmek amacıyla operasyonlarını küreselleştirmeye başlayıp Kore, Rusya ve Japonya gibi pazarları keşfetmiştir.  

Huobi Global Nasıl Çalışır?

Huobi Global Nedir? Huobi Global Güvenilir mi?

Huobi çalışma sistemi kapsamında ilk olarak temel hizmetlere göz atmakta fayda var. 

  • Bu hizmetlerden biri geniş çaplı kripto çiftleri listesidir. Platformun geniş kripto çiftleri yelpazesi, genel olarak Asya'dan proje getirmeye yoğunlaşıyor. Aynı sebepten dolayı platform; Singapur, Çin ve Kore'den gelecek daha fazla proje için en ideal kripto alım satım yeri olarak değerlendiriliyor.  
  • Bir diğer hizmet kullanıcı koruma fonu olarak karşımıza çıkıyor. Huobi; kârını, daha çok "Kullanıcı Koruma Fonu"na kanalize ediyor. Söz konusu fon; genel olarak bilgisayar korsanlığı, hırsızlık ya da müşterilerin cüzdanlarını etkilemesi muhtemel olan diğer beklenmedik olaylar karşısında bir "sigorta poliçesi" işlevi görüyor. Bu da kullanıcılar için oldukça büyük bir artı olarak kabul ediliyor. Böyle bir sigorta teminatına sahip olmak, platformda işlem gerçekleştirirken herhangi bir şeyin kontrol dışına çıkması halinde bu kullanıcıların fonlarını geri alabilecekleri manasına geliyor.  
  • Türev ürünler ve marj ticaretine gelelim. Huobi kurucuları, sadece kripto para birimi için bir alım satım platformu sunmanın yetersiz olduğunu anladılar. Kripto para piyasasında kullanıcıların hayatta kalabilmek için Huobi’den daha fazlasını beklediklerinin fark edilmesi üzerine platform hem swap ticareti hem de vadeli işlemler piyasaları için kendi türev ürünlerini kullanıma sunmuştur. Türev ürünlerini piyasaya süren kripto para platformu, daha sonra marj ticaretine yoğunlaşmıştır. Platform, şu anda C2C (Consumer to Consumer) ve marj borç verme için destek sunan piyasa liderlerinden biri olarak ön plandadır.  
  • Dünyanın en büyük kripto para platformlarından biri olan Huobi, dünyanın farklı noktalarından traderların ve kurumsal alanda yatırım yapanların ilgisini çekmiştir. Platform, kurumsal traderların ihtiyaçlarını yerine getirmek amacıyla bir yandan OTC (Tezgâh Üstü Piyasa) diğer yandan karanlık havuz ticareti bulunan farklı bir ticaret masası başlatmıştır.  
  • Smart-Chain analizi, Huobi tarafından sunulan ve oldukça kullanışlı olan bir işlevselliktir. Bu, müşterilere farklı blockchain varlıklarının yanı sıra 50'nin üstünde ticaret göstergesi ile ilgili olarak fikir veriyor.  
  • Platform, ayrıca müşterilerinin Huobi API anahtarı ya da REST API vasıtasıyla kripto ticaret botlarını kodlamalarına imkân tanıyor. Huobi API ile alım satıma başlamak isteyen müşterilerin, ilk olarak API anahtarlarını üretmeleri gerekiyor. Anahtarların kimseyle paylaşılmaması büyük bir önem arz ediyor.

Huobi Kayıt Süreci

Huobi Global Nedir? Huobi Global Güvenilir mi?

Huobi platformunda kolay bir şekilde hesap açmak mümkün. İşlem yapmaya başlamak için şu adımları takip etmelisiniz:

1. Kayıt  

İlk olarak ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan "Kaydol" sekmesine tıklayabilirsiniz. Bu, sizi bir kayıt sayfasına götürecektir. Söz konusu sayfada "yaşanan ülke", "telefon numarası", "e-posta adresi" ve "güçlü bir şifre" gibi temel ayrıntıların yer aldığı bir kayıt formunu doldurmanız gerekiyor.

Kaydın başarılı bir şekilde gerçekleşmesinin ardından ekip, kayıtlı e-posta adresinize otomatik olarak oluşturulmuş bir aktivasyon maili gönderiyor. Sizden hesabınızı etkin kılmak için bu maile tıklamanız isteniyor.

Bu arada varlıklarınıza ve bilgilerinize yönelik ekstra bir güvenlik katmanının oluşturulması için hesabınıza şifreyle beraber iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) güvenliği de eklemelisiniz.  

2. Doğrulama

Huobi, hesabın oluşturulmasının ve e-posta adresinin doğrulanmasının ardından sizden adınızı ve uyruğunuzu doğrulamanızı talep edecektir.

Platformda kayıtlı olan adınızın, buradaki hesabınız ile ilişkilendirmeyi planladığınız banka hesabınızda görünen ad ile tamamen aynı olması gerekiyor. Öte yandan, vatandaşlık doğrulaması kapsamında sosyal sigorta numaraları, ehliyet veya pasaport gibi devletin vermiş olduğu kimlikleri yüklemeniz talep ediliyor.  

Gerekli belgeleri yükledikten sonra devletin vermiş olduğu herhangi bir belge ile beraber selfie çekip yüklemeniz önem arz ediyor. Bunun dışında son üç para yatırma işleminin anlık görüntüsünü yollamanız gerekiyor.  

3. Alım Satım

Yukarıdaki adımları tamamladıysanız Huobi'nin desteklediği kripto para birimlerinin düzenli bir özetini bulabileceğiniz bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Böylece platformda dilediğiniz kripto çiftini oldukça kolay bir şekilde seçebiliyorsunuz. Fakat yine de ilerlemeden önce daima kendi araştırmalarınızı yapmalısınız.  

Ücretler ve Limitler

Huobi ticaret ücretlerinin rekabetçi olduğunu söyleyebiliriz. Platform, bunu "yerel token tabanlı bir ekonomi"ye geçişine borçludur.  

Ticaret ücretlerinin oldukça makul olduğunu ifade edebiliriz. Platform, piyasa yapıcı ve piyasa alıcı arasında herhangi bir ayrım yapmazken onlardan (alıcılar ve yapıcılar) yüzde 0,2'lik bir sabit fiyat alıyor. Ticaret hacimlerine bağlı olarak bu ücretler, değişken bir ölçekte yüzde 0,1'e kadar düşebiliyor.  

Huobi Token (HT)

Huobi Global Nedir? Huobi Global Güvenilir mi?

Huobi tarafından Ethereum blockchain üzerinde çalışan Huobi Token (HT) piyasaya sürülmüştür. HT sahipleri; azaltılmış işlem ücretleri avantajına sahip oluyorlar. 

Platform, VIP statüsüne sahip müşteriler için çok sayıda indirim sunuyor. Huobi, HT takasını kolaylaştırmak amacıyla söz konusu varlığı birçok yaygın kripto para birimi ile birlikte kripto çiftlerinin bir parçası olarak destekliyor.  

HT sahipleri, yeni kripto para birimlerinin listelenmesiyle birlikte coin ve cüzdan bonusu alıyorlar. Platformun satın aldığı tokenler, bir yatırımcı koruma fonuna gönderiliyor. Bu fon ile herhangi bir finansal kaybın telafi edilmesi amaçlanıyor.

HT sahipleri, oy kullanarak karar verme sürecine katılabiliyor ve böylece Huobi'nin ve daha geniş bir ekosistemin gelişimini etkileyebiliyorlar. Şimdi Huobi Global güvenilir mi? sorusuna yanıt arayalım.  

Huobi Global Güvenilir mi?

Huobi Global Nedir? Huobi Global Güvenilir mi?

Huobi Global güvenilir mi? sorusunun yanıtı birçok kişi tarafından merak ediliyor. Dünyaca ünlü risk sermayesi şirketi Sequoia Capital ile fon toplayan platform, kripto para alımları ve ticareti için güvenli bir platform olduğunu ispatlamıştır.

Platform, kullanıcıların kişisel bilgilerini ve varlıklarını dış tehditlerden, dâhili hatalardan ve dâhili yetkinin kötüye kullanılmasından korumak amacıyla birtakım güvenlik tedbirleri uygulamıştır.

Kullanıcıların dijital varlıklarını soğuk ve sıcak cüzdanlara ayırmak üzere katı bir protokole sahip olan platformun web sitesine göre; kripto para birimlerinin yüzde 98'i çevrim dışı olarak çoklu imza soğuk cüzdanlarında saklanıyor. 

Huobi Global güvenilir mi? sorusunun yanıtı için platformun 20,000 BTC tutarında bir Huobi Güvenlik Rezervi uyguladığını hatırlatabiliriz. Platforma ait olan bu fonlar, beklenmedik bir hack ya da olay yaşanması halinde kullanılmak üzere farklı cüzdanlarda tutuluyor.

Genel olarak koruma seviyesi, kullanıcıların Huobi cüzdanını kullanarak güvenli bir şekilde kripto alım satımı yapmaları ve kripto tutmaları için önemli ölçüde güvenlik sağlandığına işaret ediyor.  

Yıllar içerisinde müşterilerin az miktarda para kaybetmelerine yol açan bazı olaylar yaşanmış ancak şirket hızlı bir şekilde yanıt vererek söz konusu müşterilere geri ödeme yapmıştır. Bunun daima iyi bir işaret olduğunu söyleyebiliriz.

Diğer yandan; platform, 2023 yılının Ocak ayında ayı piyasasını gerekçe göstererek çalışanlarının yüzde 20'sinin işine son verme kararı almıştır. Huobi Global güvenilir mi? sorusuna net bir yanıt vermek mümkün değildir.

Kripto endüstrisinde ayı piyasası koşulları altında her an her şey yaşanabiliyor. Bu nedenle coin alım satımları ile ilgili tüm süreçlerde temkinli bir şekilde hareket etmek gerekiyor. 

Huobi Global Nedir? Huobi Global Güvenilir mi? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)