Kripto Para Borsaları

Huobi Global Nedir? Huobi Global Güvenilir mi?

Huobi Global Nedir?

Eğer kripto para piyasasında uzun zaman geçirmişseniz, öyle ya da böyle Huobi adını bir yerlerden duymuşsunuzdur. Huobi, 2013 yılında Çin’de kurulmuş olan ve kripto para piyasasının yükselişini ilk başlarda görmüş borsalardan bir tanesidir. Yakın zamanlarda Türkiye’de ofis açmış olan Huobi şu anda kripto para dünyasındaki en önemli isimlerden bir tanesi. Her ne kadar Çin’de kurulmuş olsa da, Çin’de ortaya çıkan kripto para yasaklarından sonra Singapur’a taşınmış olan Huobi China şu anda Çin ofislerini sadece danışmanlık vermek ve araştırma yapmak için kullanıyor.

Şirketin şu anda Singapur merkez ofisinin dışında Güney Kore, Japonya, ABD, Hong Kong ve Türkiye’de ofisleri var. 2013-2016 yılları arasında hızla yükselen borsa, zirvesindeyken global kripto para ticaretinin %60’ını yönetiyordu ancak Çin’in kripto paraları yasaklaması sonucu operasyonunu taşımak zorunda kalmıştı. Daha sonra yanına gelen “Global” ismi de Huobi’ye Çin’den çıkışı ve global olarak hizmet vermeye başlaması sonucu verilmişti.

Huobi Global Ne İşe Yarar?

Huobi de tıpkı diğer tüm borsalar gibi kripto para ticareti yapabileceğiniz bir platform. Ancak, Huobi sadece ticaret sunmakla yetinmiyor; aynı zamanda Huobi Pool uygulaması sayesinde madencilik havuzlarına katılarak madencilik yapabilirsiniz. Huobi aynı zamanda kendi yerel parası olan Huobi Token’e de sahiptir, bu token ile yapacağınız işlemlerde kendinize komisyon indirimi sağlayabilirsiniz.

 Huobi grubu bir de kendi blok zinciri altyapısına sahip ve adı Huobi Chain. Finans sektörü için bir düzenleyici ağ olan bu zincir kullanıcılarının merkezsiz finans hizmetlerini özelleştirmelerini, sağlamanın yanı sıra varlık saklama, yönetişim ve finansal veri hizmetleri gibi ek faydalara da sahip.

Daha önce Testnet haliyle yayınlanmış olan zincir, dijital varlık altyapısı olarak kullanılmayı bekliyor.

Huobi Global Nasıl Kayıt Olunur?

Huobi Global üzerinde bir hesap oluşturmak için öncelikle Huobi’nin Türkiye sitesine gitmeniz gerekiyor, yani örneğin Huobi’nin Japon sitesinde Türk bir kullanıcı olarak işlem yapamazsınız. Öncelikle https://www.huobi.com/tr-tr/register/ adresine gidin ve karşınıza çıkan ekranda sizden istenilen bilgileri doldurun. Şifrenizin başka bir yerde kullanmadığınız bir şifre olduğundan ve tercihen 15-20 karakter arası bir uzunluğa sahip olduğundan emin olun. Mümkünse karakterleri kombinasyon halinde kullanın; örneğin semboller ve sayılar da olsun.

Daha sonra “Kaydol” seçeneğine tıklamanız durumunda Huobi hesabınız oluşturulmuş olacaktır. Eğer tercih ederseniz, Huobi hesabınızı telefon numaranız ile de açabilirsiniz. Sizi Huobi’ye davet etmiş olan bir arkadaşınız var ise, size verdiği referans kodunu da girerek birbirinize ödüller kazandırabilirsiniz.

Hesabınızı oluşturduktan sonra 2 adımlı doğrulama ve KYC (Müşterini Tanı-Know Your Customer) sürecini tamamlamanız şiddetle önerilir.

Eğer KYC işleminin nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, aşağıda açıklayacağız:

Doğrulama sayfasına gidin

Menüyü kullanarak “Doğrulama” seçeneğine tıklayın. Bu sizi doğrudan KYC işleminizi yapacağınız ekrana götürecektir.

Formu Doldurun

Bu adımda, pasaport, ehliyet ve diğer yasal belgeler yazan kısma T.C. kimlik numaranızı girmeniz gerekmektedir. Daha sonra isim, soyisim gibi sizden istenen diğer bilgileri doldurduktan sonra kimlik fotoğrafınız istenen alana kimlik, ehliyet veya pasaporttan herhangi birinin net bir fotoğrafını yüklemeniz gerekiyor.

Daha sonra “Doğrula” seçeneğine tıklarsanız, yapacağınız tek şey hesabınızın doğrulanmasını beklemek olacaktır.

Huobi Global Avantajları Nelerdir?

Huobi Global eski bir borsa olması sayesinde bir çok özellik ve deneyimi bünyesinde biriktirmiş bir borsa. Bu, doğal olarak bir çok avantaj olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin, Huobi birden fazla oldukça kullanışlı ticaret platformu içeriyor, yani bir çok diğer borsada olduğu gibi sadece tek bir ticaret stili veya stratejisine saplanıp kalmak zorunda değilsiniz, ancak an itibariyle ne yazık ki bu işlemler henüz Türkiye’de desteklenmiyor. Bu araçlar arasında kredi verme ve marj ticareti gibi olanaklar mevcut. Sunulan araçlar size oldukça yardımcı olacaktır. Bunun yanında, Huobi’nin minimum yatırma limiti oldukça düşük.

Huobi’yi en güçlü kılan şeylerden biri ise bol bol eğitici materyali olması. Yeni yatırımcılar bir çok borsada ne yapacağını bilemeden rastgele şekilde ticaret hayatlarına başlıyorlar. Huobi’nin medium.com hesabı ise borsa ile ilgili her şeyi açıklıyor ve dahası, bu hesabın Türkçe bir versiyonu da var. Bunun yanında 7/24 müşteri hizmetleri sunan Huobi, aynı zamanda çok geniş bir kripto para yelpazesini de destekliyor. Bir diğer yandan ise Huobi piyasadaki en güvenli borsalardan bir tanesi olduğunu da iddia ediyor ve bu iddiası kesinlikle boş değil.

Bunların yanında, Huobi Türkiye’de resmen tanınmış bir şirket olarak var. Yani Türkiye sınırları içerisinde yasal bir varlık sürdürüyor. Bu, gelecekte Türkiye için bir çok yatırımın devam edeceğini gösteriyor, hatta TL kullanarak kripto alımı işlemlerine başladılar.

Huobi Global Dezavantajları Nelerdir?

Tabii ki de her borsanın da kendi dezavantajları her zaman söz konusu. Öncelikle, Huobi’deki çekim limitleri diğer borsalara göre düşük ancak bunun ne kadar büyük bir dezavantaj olduğu size kalmış. Biraz daha problemli olan şey ise, Huobi’nin daha önce ticaret hacimleri konusunda yalan söylemiş olduğu iddiası ancak bunun ne kadar gerçek olduğu tartışılır.

Huobi Global Kullanıcı Yorumları

Huobi Global hakkındaki kullanıcı yorumları Türkiye’ye giriş yapışından çok zaman geçmemesinden olacak ki oldukça az. Ancak genel olarak 2019 sonrasında borsanın Türkiye’de açılması üzerine yazılan yorumlar genellikle borsayı karmaşık bulmaktan şikayet ederken altcoin yelpazesini övüyor.

Uzmanlardan Huobi Global Yorumları

Huobi Global sadece Türkçe değil uluslararası uzmanlar tarafından oldukça beğenilen ve genellikle de öncelikli olarak güvenlik seviyesi için övülen bir borsa.

Huobi Global Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Huobi hesabınızın kaldırılması için müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Huobi Global Yasal mı?

Huobi Global Türkiye’de ofis açmayı başarmış ve Türkiye’ye ofis açmış sayılı borsalardan bir tanesi.  Yani evet, yasal.

Huobi Global Güvenilir mi?

Huobi Global güvenlik konusunda şu anda piyasadaki en yüksek derecede korunaklı borsalardan bir tanesi ancak bu yine de sizi yanıltmasın, tüccarın güvenliği her zaman tüccarın sorumluluğunda ve elindedir. Borsanın güvenli olması kendiniz için alabileceğiniz çok sayıda önlem olduğunu değiştirmez.

Huobi Global En Az Ne Kadar Para Yatırılır?

Huobi Global’in Türkiye ayağında minimum yatırma limiti bulunmamaktadır.

Huobi Global Komisyon Oranları

Huobi’nin komisyon oranları taker ve maker için %0.2000’dır. Ancak, bu komisyon oranlarını hesabınızda HT bulundurarak düşürebilirsiniz. Hesabınızda 10 HT üzerinde bulunması takdirinde komisyon oranları %0.1800, 100 HT üzerinde %0.1600, 500 HT üzerinde %0.1200, 1000 HT üzerinde %0.0900, 2000 ve 5000 HT üzerinde de sırasıyla %0.0800 ve %0.0700 olacaktır.

Huobi Global Nasıl Kullanılır?

Huobi’yi kullanabilmek için öncelikle borsaya para yatırmış olmanız gerekiyor. Bunun nasıl yapılacağını daha sonra açıklayacağız. O sebeple şimdilik zaten para yatırılmış bir hesabın nasıl kullanıldığını açıklayacağız.

Öncelikle Huobi hesabınızda oturum açtıktan sonra sol yukarıdaki “Spot İşlemler” kısmına gitmemiz gerekiyor. Bu ekran karşımıza oldukça sıradan bir borsa arayüzü olarak gelecektir. Bu ekranın orta kısmının (grafiklerin olduğu) yukarısında işlem yaptığınız kripto çifti bulunuyor. Grafiğin hemen sol tarafındaki kripto listesinden ise işlem yapmak istediğiniz parayı seçebilirsiniz. Sağ tarafta ise kırmızı ve yeşil sayılarla gösterilen piyasadaki alım ve satım emirleri görünecektir. Yine orta kısmın aşağısına inersek, burada alım ve satım alanlarını göreceğiz. Bu alanlarda almak istediğiniz veya satmak istediğiniz kripto parayı, birim fiyatını belirleyerek alabilir ve satabilirsiniz.

Aynı seçeneklerin hemen üzerinde ise kolayca kullanabildiğimiz stop-loss emirleri mevcut. Eğer bir limit emri koyacak olursanız, alım veya satımdan önce bir kriptonun çıkmasını veya düşmesini istediğiniz değeri yazmanız gerekecektir. Siz değeri ve alım-satım miktarını girdikten sonra, limit emirleri hedefinizdeki kripto para sizin istediğiniz seviyeye düştüğü veya çıktığı anda işlemi gerçekleştirecektir. Aksi takdirde bir piyasa alım emri vermek, sağ üstte gördüğünüz işlemlerden en ucuzu hangisiyse istediğiniz miktarda doğrudan onu alacaktır.

Huobi Global Kimin?

Huobi Global, Leon Li tarafından kurulmuştur. Leon Li Huobi Global’ı kurmadan önce Oracle’da bir yazılım mühendisiydi.

Huobi Global Ne Zaman Kuruldu?

Huobi Global 2012 yılında kurulmuş ve 2013 yılında faaliyete geçmiştir.

Huobi Global İletişim Numaraları

Huobi’ye erişebilmek için mail adreslerini veya müşteri hizmetlerinin canlı sohbet özelliğini kullanmanız gerekiyor.

Huobi Global Para Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Huobi’de para yatırma ve çekme işlemleri oldukça basittir. Öncelikle, bakiye menüsünden “Borsa Hesabı” (Yatırma ve Çekme) seçeneğine gidin. Bu seçeneğe tıklamak sizi borsa hesabınızı görüntüleyen ekrana götürecektir.

Bu sayfada bir çok kripto para birimi ve sağ tarafında “Yatır” ve “Çek” seçenekleri görünecektir. Yatırmak istediğiniz birimin yanındaki “Yatır” seçeneğine tıklayın. Bu ekranda sizin için önemli olan dört şey vardır, bunlar Güvenlik Uyarısı, blok zincir altyapısı (eğer yatırım yapacağınız kripto için geçerli ise, örneğin USDT ERC-20, TRC20 veya Omni üzerinden yatırılabilir, bunun üzerinde daha sonra duracağız), adres ve aşağıdaki ipuçları.

Karşınıza çıkan ekranda, örneğin eğer USDT yatırıyorsanız, yatırmak istediğiniz doğru USDT altyapı tipini seçmelisiniz. USDT için 3 farklı altyapı olarak ERC-20, TRC-20 ve Omni mevcuttur. Bu altyapı, eğer başka bir cüzdandan yatırıyorsanız elinizdeki token altyapısı ile aynı olmalıdır, aksi takdirde yatırımınızı kaybedeceksiniz. Bu seçimin hemen altında ise, varsa seçtiğiniz altyapıya bağlı olarak bir adres oluşturulacaktır. Bu adresi kendi cüzdanınızın gönderme adresi alanına kopyalayarak işleminizi başlatabilirsiniz. Eğer doğrudan kredi kartınızı kullanarak kripto satın almak istiyorsanız “OTC” sayfasına giderek doğrudan itibari para karşılığında kripto satan bir satıcıdan alışveriş yapabilirsiniz ancak komisyon ücretleri daha yüksek olacaktır bu sebeple halihazırda var olan bir kripto cüzdanından aktarım yapmanız önerilir.

Huobi Global Para Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Huobi hesabınızdan paranızı çekmek için yapmanız gereken şey para yatırmak için kullandığınız sayfanın aynısına giderek bu sefer “Çekme” seçeneğini kullanmak. Okumanız, dikkat etmeniz ve yapmanız gereken şeyler aslen çekme işlemi ile birebir aynı sayılır, ancak tek fark bu kez, sitenin size verdiği adres alıcı değil gönderen adresi.

Huobi Global Para Çekme Ücreti Ne Kadar?

Para çekme limitleri ve ücretleri tamamen kriptoya bağlı olacaktır.

USDT için minimum para çekme tutarı 200 USDT’dir ve 20 USDT ücret alınmaktadır.

BTC için minimum çekme tutarı 0,01 BTC’dir ve bu çekim ücretsizdir ancak ağ işletim ücretlerine tabi tutulabilirsiniz.

ETH için minimum çekim tutarı 0,015 ETH’dir ve 0,01 ETH ücret alınacaktır.

HT için minimum çekim tutarı 1 HT’dir ve çekim ücreti 0,5 HT’dir.

EOS için minimum çekim tutarı 100 EOS’tur ve çekim ücreti 0,1 EOS’tur.

HUSD için minimum çekim tutarı 200 HUSD’dir ve çekim ücreti de 5 HUSD olacaktır.

Huobi Global Para Yatırma Kodu

Huobi için para yatırma kodu, cüzdanınızdan para yatırmak için kullandığınız adres kodudur.

Huobi Global Yaş Sınırı Var mı?

Her borsada olduğu gibi, Huobi’de de ticaret için en az 18 yaşında olmanız gerekiyor.

Huobi Global Mesai Saatleri

Tüm kripto para borsaları gibi Huobi’de 7/24 çalışma halindedir.

Huobi Global Müşteri Hizmetleri

Türkçe destek ekibine ulaşmak için hafta içi her gün 09:00-17:30 arasında https://www.hbg.com/tr-tr/ adresinden Huobi canlı  yardım ekibinden yardım alabilir veya destek@huobi.com adresinden mail yoluyla sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Huobi Global Anlaşmalı Bankalar Hangisi?

Henüz Huobi’nin doğrudan anlaşmalı olarak çalıştığı bir banka bulunmuyor.

Huobi Global Binance Transfer Süresi Ne Kadar?

Huobi’den Binance’e kripto para transferi yaptığınızda transferin ne kadar süreceği tamamen kripto paraya ve ağın üzerindeki yüke bağlı olacaktır. EOS gibi daha küçük kripto paralarda aktarım işlemlerinin yarım saat kadar sürmesini bekleyebilirsiniz.

Huobi Global Bitcoin (BTC) Transfer Süresi

Ancak iş Bitcoin’e geldiğinde, hemen hemen tüm borsalarda daha uzun bekleme sürelerine maruz kalacaksınız çünkü A) Bitcoin ağı her halükarda diğer kriptolara göre daha meşgul olacaktır ve B) Borsalar Bitcoin işlemleri için gereken doğrulamaları daha kapsamlı yapmayı tercih eder. Bu sebeple Bitcoin transferleri için genellikle bir kaç saat beklemek standarttır.

Huobi Global Bitcoin (BTC) Nasıl Alınır?

Huobi kullanarak BTC satın almak için öncelikle ya OTC satın alım kısmına gidip doğrudan itibari para ile BTC satın alabilirsiniz. Aksi takdirde daha önce açıkladığımız şekilde “Spot İşlemler” kısmına gidin ve BTC ile işlem yapmak istediğiniz birimi seçin; örneğin BTC/ETH. Daha sonra, Almak istediğiniz BTC miktarını ve limit üzerinden birim fiyatını ayarlamanız gerekiyor.

Bu ayarlamayı yaparken BTC’nin güncel fiyatını dikkate aldığınızdan emin olun. Eğer doğrudan piyasadan alım emri vermek istiyorsanız, bu durumda sadece satın almak istediğiniz miktarı girmeniz gerekiyor, sistem sizin için piyasadaki en uygun olan işlemi yapacaktır.

Huobi Global Bitcoin (BTC) Nasıl Satılır?

Bitcoin satmak için ise yapmanız gereken şey de eşit derecede basit. Aynı ekrandan alım yerine satım emri doldurmalısınız. Satacağınız miktarın Huobi cüzdanınızda olduğundan emin olun. satmak istediğiniz miktarı ve birim fiyatını girin. Yine bir limit emri ile belirli bir fiyatta paranızın otomatik olarak borsadan çekilmesini sağlayabilirsiniz. Satış emrini oluşturduktan sonra tek yapmanız gereken şey bir taker beklemek.

Huobi Global Ethereum (ETH) Nasıl Alınır?

ETH satın almak için BTC aldığınız yöntemin aynısını takip etmelisiniz. Bu adımdaki tek fark sadece işlem çiftinde ETH’yi seçmek olacaktır. Tekrar almak istediğiniz miktarı ve istiyorsanız limit emrini koymalısınız.

Huobi Global Ethereum (ETH) Nasıl Satılır?

Yine BTC ile aynı adımları takip ederek, ancak bu kez işlem çiftini ETH’ye öncelik verecek şekilde ayarlayarak ETH satış işleminizi yapabilirsiniz.

Huobi Global Ripple (XRP) Nasıl Alınır?

Huobi Global üzerinde Ripple satın almanın da BTC veya ETH almaktan farkı yoktur. Tek fark, sadece işlem çiftinde XRP’ye öncelik vermek olacaktır.

Huobi Global Ripple (XRP) Nasıl Satılır?

Huobi üzerinde Ripple satın almak da doğrudan BTC ve ETH satmakla aynı şekilde işlemektedir. Sadece satmak istediğiniz miktarı ve birim fiyatını girmek satış emri oluşturmanıza yetecektir.

Huobi Global Tether (USDT) Nasıl Alınır?

Huobi üzerinde Tether satın almak için doğrudan Huobi’nin kendi kredi kartı ile kripto satış hizmetini kullanmanız önerilir. Aksi takdirde diğer kriptolar karşılığında başkasından USDT satın almak tam olarak kriptonuzu dolar karşılığında bozdurmak olmuş oluyor.

Huobi Global Tether (USDT) Nasıl Satılır?

USDT satışı yapılan bir para değildir, sadece dolar ile kripto paralar arasında köprü olması amaçlanmış ve değeri her zaman 1 dolar olarak kalması planlanan bir stabilcoin’dir. USDT diğer kriptoları satın almak içindir, satış için herhangi bir değeri yoktur.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu