Kripto Para Haberleri

IBM, Google’dan Sonra En Büyük Kripto Para Tehdidi Oldu

Teknoloji devi Google kısa süre önce Quantum Supremacy’ye ulaştığını açıkladı. Şimdi, başka bir teknoloji şirketi IBM, kripto paralar için zararlı olabilecek kuantum hırslarını duyurdu.

IBM, Kuantum Gücünü CES 2020’de Sergiledi

Dünkü CES 2020 konferansında IBM, 32 kuantum hacmine ulaşmak için Raleigh adlı 28 qubit kuantum bilgisayarını kullandığını duyurdu. Bu kripto kodunu kırma konusunda çok önemli bir sayı olmasa da önemlidir IBM Kuantum hacmini her yıl ikiye katlıyor.

Kuantum Hacmi, bir kuantum bilgisayarının çözebileceği sorunların karmaşıklık düzeyini tanımlamak için kullanılan bir sayıdır. Daha yüksek bir Kuantum Hacmi daha güçlü bir bilgisayar anlamına gelir. Dünya yapay zeka, kripto paralar, blockchain, IoT ve diğer gelişen teknolojiler hakkında konuşmaya devam ederken, bu yüzyılın en önemli yeniliği kuantum hesaplamadır. Kuantum bilgisayarları neredeyse her sektöre ve her tür yaşam tarzına dokunma yeteneğine sahiptir ve ortaya çıkan diğer teknolojileri önemli ölçüde etkileyebilir.

Google ve IBM Yarışı Yönetiyor

Kullanışlı ilk kuantum bilgisayarı Jonathan Home tarafından 2009 yılında tanıtıldı, ancak o zamandan beri IBM ve Google gibi teknoloji devleri yeni nesil güçlü bilgi işlem sistemlerinin oluşturulmasına öncülük etti. Uzun süredir Bitcoin kuantum bilgisayarların saldırısına karşı savunmasız olarak kabul edildi. Bu nedenle, Google ve IBM’in gelişmeleri kripto para sektörünün varlığı için önemli bir tehdit oluşturabilir.

Kripto grafi üzerine Haziran 2017 tarihli bir makale, 2.500 qubit işlem gücüne sahip bir kuantum bilgisayarın, Bitcoin blockchaininde kullanılan 256 bit şifrelemeyi kıracak kadar güçlü olacağını öne sürdü. Günümüzde ki en güçlü kuantum bilgisayarı, bu işlem gücünün sadece bir kısmını elinde tutuyor, yani 72 qubit’e sahip.

David Chaum, topluluğu Google ve IBM’in kuantum güçlerine karşı bir cevap bulmak için çalışmaya başlaması konusunda uyardı. Kuantum bilgisayarlarının işlem gücü şu anda önemsiz görünse de kripto para topluluğunda dalgalanmalar yaratmaya başlayabilecekleri gün çok uzak olmayabilir.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu