IBM ve Lenovo’dan ortak Blockchain adımı

2 Dakikada Okunabilir


IBM, bu hafta, 200’den fazla ülkedeki saha servis çözümleri ile Lenovo’nun Veri Merkezi Grubu’nun müşteri hizmetleri deneyimini destekleyeceğini açıkladı. Bu çözümler, basın açıklamasına göre Blockchain ve bilişsel teknolojinin kullanımını içerecek.

IBM’in kendi araştırması, yılda 1 trilyon doların üzerinde müşteri hizmetiyle ilgili 265 milyar çağrıya harcandığını tahmin ediyor. Bu çağrıların yarısı gerçekte düzelmedi ve müşteri hizmetleri maliyetinde 75 milyar dolar seviyesinde bir gidere sebep oldu. Çağrı merkezlerine gelen taleplerin %50’sinden fazlası çözülse de bir bölümünün gereksiz ve çözülemeyen çağrılar olması kayıplara sebep oldu. Bunu engellemek için IBM ise Lenovo ve diğer şirketler tarafından atılan ortak adımlar ile adından söz ettirmeye başladı.

IBM çalışıyor

Lenovo ile yapılan bu yeni işbirliği bu konunun üstesinden gelmeyi hedefliyor. Müşteriler Lenovo temsilcilerine bağlandığında, IBM’in Teknik Destek Sanal Asistanı konuşmayı kişiselleştirmek için doğal dil yeteneklerinden yararlanarak yapay bir zeka ile konuşuyor.

Kritik müşteri bilgilerine erişirken hızlı ve proaktif müşteri desteği sağlayan hizmet sorunları hakkında hedeflenen sorular soracak ve tavsiyelerde bulunacaktır. Lenovo Veri Merkezi Grubu Başkan Yardımcısı GM Laura Laltrello şunları söyledi:

GÜNÜMÜZDE İŞLETMELER, MÜŞTERİLERİNE BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR DESTEK SUNMAK VE BİRİNCİ SINIF BİR MÜŞTERİ DENEYİMİ SUNMAK İÇİN İNŞA EDİLMİŞ BİR DİZİ YENİ TEKNOLOJİ ÇÖZÜMÜ İLE DONATILMIŞTIR. VERİ MERKEZİ DESTEĞİNDE SEKTÖR LİDERİ OLARAK MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ SAĞLAMAYA DEVAM ETMEMİZİ SAĞLAYAN KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ VE KUSURSUZ BİR DENEYİM SUNMAK İÇİN MÜŞTERİLERİMİZLE BİR SONRAKİ ADIMI ATMAK İÇİN IBM İLE BİRLİKTE ÇALIŞMAYI DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ. 

Blockchain teknolojisi aynı zamanda merkezin daha güvenli ve şeffaf olmasını sağlayacak ve kullanıcıların kritik donanım ve yazılım ekipmanları satın alıp almadığı gibi bilgileri de görebilecek. Ancak bu teknolojinin olası veri hataları ve gizlilik sorunlarını yaratıp yaratmayacağı, belirli yazışmaları kaydedip bu yazışmaları nasıl ve ne zaman sistemde kullanabileceği merak ediliyor. Kripto paralar ve zincir teknolojisi konusunda yeni adımlar atacak olan IBM ve Lenovo’nun zincir teknolojisi konusunda da bu tür adımlar atması sektörde bir ilk değil. Lenovo ne kadar kripto para ile ilgili herhangi bir adım atmamış olsa da gelecekte kripto paralar için de bazı yeni adımlar atması bekleniyor. Arttırılmış gerçeklik kullanımı sayesinde, 19.000’den fazla saha ajanı, kullanıcıların ve teknisyenlerin tamir, teşhis, çözümlere yardımcı olmak için makinelerin gerçek zamanlı destek videoları paylaşmalarına yardımcı olabilir.

IBM zincir teknolojisiyle çalışan bir sistem istiyor

IBM, bundan 5 yıl sonra teknoloji dünyasının zincir teknolojisi ile çalışacak olduğunu ve zincir teknolojisinin gelecek yıllarda daha fazla kullanılacak olduğunu belirtiyor. IBM yeni nesil teknolojilere çok daha fazla ilgi gösterirken, birçok şirkette bu konuda IBM’i takip etmeyi sürdürüyor.

IBM ve diğer şirketlerin Blockchain teknolojisi üzerinde çalışmalar yapması da geleceğin Blockchain teknolojisi ürünlerini hızlandırmak ve iyileştirmek için iyi bir adım.


İçeriğe Nasıl Tepki Verdiniz?

Kızgın Kızgın
121
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
121
Şaşkın
Lol Lol
242
Lol
Harika Harika
121
Harika
Korkunç Korkunç
80
Korkunç
Soner Özcan
26 yaşındayım ve hala üniversite eğitimime devam ediyor. Geleceği değiştirmesini beklediğimiz kripto paralar hakkında hem kendimi, hem koinbox.net okuyucularını bilgilendirmek ve doğru haberler sunmak için editörlük yapıyorum.
error: Kopyalama Engellendi!