Coin Rehberi

ICO ve IPO Karşılaştırması

IPO

Temelde ICO ve IPO’lar birbirine çok benzese de temel farklılıkları mevcuttur. Her ikisi de kurumlar için fon toplama yöntemi olup, dinamikleri, mekanikleri ve mevzuat altyapısı farklıdır.

IPO’lar köklü oturmuş kurumlar tarafından oluşturulurken, ICO’lar yeni şirket oluşumları tarafından oluşturulmaktadır. En büyük fark ise ICO’yu düzenleyen kuruluşun ortada herhangi bir ürününün olmamasıdır. Genellikle oluşturulan ICO’lar bir proje, ürün, program vb muhtemel oluşumlarını detaylı raporlarında (whitepaper) sunarlar.

ICO vs IPO

IPO‘yu gerçekleştirecek olan kuruluşun bağlı olduğu ülkenin yetkili kuruluşlarından onay alması gerekmektedir. Örneğin Amerika’da faaliyet göstermekte olan bir kurum SEC’ten onay almak zorundadır. Fakat ICO‘lar için durum böyle değildir. ICO’lar genellikle merkeziyetsiz platformlar olduklarından dolayı uluslararası sınırlara tabi değildirler.

IPO’nun temel kazancında kâr payı dağılımı olup, ICO’da ise gelecek değerlerinde katlama olasılığı yatmaktadır. Fakat blockchain sektöründeki türünün ilk örneği olan SEC onaylı NEXO tokenleri kâr payı dağılımına olanak sunmuştur. Ayrıca bazı şirketler ICO fon toplamasının sonunda dağıtılan tokenlerini kendi servislerinde alacakları hizmetler için kullanma şansı tanımışlardır. Bazı dijital varlıklar tüm dünya genelinde genel geçerlilik kazanmıştır. Bu da değerlerine değer katmıştır.

Sıradaki yazımız ICO’lara Nasıl Yatırım Yapılır ?

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu