Coin Rehberi

ICO’lar Nasıl Oluşturulur ?

İlk ICO konsepti tanımlandığında kurumların ICO oluşturup fon toplaması yeterliydi. Fakat günümüzde bu oluşumların aynı zamanda kötü amaçlar ile kullanılabilmesinin ardından blockchain topluluğu ve yatırımcılarının somut elle tutulur projelere yatırım yapmak istemeleri ICO’larda konsept değişikliğine gidilmeye sebep olmuştur. Artık, fon toplamak isteyen kuruluşlar, şirket yapılandırmasından, token dağıtımına, yatırımcılara güven sağlamaktan, tokenlerine değer katacak yeni projelere imza atmasına kadar daha kompleks ürünler sunmak zorundadırlar.

White-Paper

ICO fon toplama yönteminin ilk adımı muhtemel projenin ilan edilmesiyle başlamaktadır. Bu yöntem projenin “white-paper” dediğimiz detaylı raporunun halka sunulmasıyla olmaktadır. Şirketin yayınlamış olduğu bu detaylı raporda, yapılacak olan projenin tüm detaylarıyla konuşulmasını, kuruluşun şirket yapısını, projenin geliştirici ekibinin gelecek çalışmalarını, projenin dijital varlıklar ile nasıl ilişkilendirileceğini, beyin takımı ve son olarak da insanlığa faydalarını bulabiliriz.

Fizibilite Çalışması

Genelde ilk yapılan anonslar projeyle yakından ilgilenen şahıslara ve kurumlara bahsedilir. Ardından Reddit ve Bitcoin Talk websitelerinde yayınlanır. Muhtemel yatırımcıların projeye olan ilgileri araştırılırken, katılımcıların arasında fikir alış-verişi yapıldıktan sonra projenin ana hatları daha kesinleştirilir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin Profit Nedir?

Halka Arz

Ana hatları kesinleştirilen projenin halka arz dönemi gelmiştir. Proje takımı yeni bir dijital kontrat hazırlayarak, hükumet idari kuralları çerçevesinde, token detaylarını, transfer şartlarını, projenin yaşam döngüsünü, ihtiyaç duyulan fon miktarını ve son katılım tarihini belirler. Katılımları kuruluşun yönettiği belirli aşamalarda gerçekleştirilebilir. Private Sale (Özel Satış) ve Public Sale (Kamu Satışı) gibi bölümlere ayrılabilir.

Kampanyalar

ICO projelerinde pazarlama kampanyaları ve halkla ilişkiler kampanyaları çok büyük bir öneme sahiptir. Son yıllarda artan ICO fonlamalarının sektörde başarılı olabilmesi için şirketlerin ciddi efor sarf etmeleri gerekmektedir. Bunun için farklı pazarlama şirketlerinden yardım almaları ve hedef kitlelerini iyi bir şekilde tayin etmeleri gerekmektedir.

Projenin pazarlama bölümü tamamlandıktan sonra, kuruluş fon toplamak için ICO’yu hayata geçirmektedir. Özel satışlar sırasında alınan ekstra indirimler öncü yatırımcılar için çok büyük bir fırsat olup, şirketin belirlemiş olduğu fon miktarına ulaşması halinde Kamu Satışlarının iptali ile sonuçlanmaktadır. Bu da erken yatırımcılar için müthiş bir fırsat olmaktadır.

Sıradaki yazımız ICO’ların Geçmişi ve Günümüz

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu