Anasayfa Sektörel İddia: Çinli Firmalar, Uyuşturucu Ticareti için Kripto Kullanıyor!

İddia: Çinli Firmalar, Uyuşturucu Ticareti için Kripto Kullanıyor!

Sektörel

ABD Adalet Bakanlığı, Çinli firmaların uyuşturucu ticaretinde kripto para kullandıklarına dair ciddi bir iddia ortaya koydu.

İddia: Çinli Firmalar, Uyuşturucu Ticareti için Kripto Kullanıyor!

Salı günü ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), morfinden 50 ila 100 kat daha güçlü bir sentetik opioid olan fentanil üretimi ve dağıtımıyla bağlantılı olduğuna inanılan Çin merkezli şirketlere ve çalışanlarına karşı sekiz iddianame açıkladı.

DOJ'un iddiası, bu şirketlerin şüpheli yasa dışı faaliyetleriyle ilgili finansmanı yönetmek için kripto para kullanmış olabileceklerini de gösteriyor.

DOJ'un eylemlerine paralel olarak ABD Hazinesi Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (OFAC), ilgili 28 kuruluş ve kişiye yaptırım uyguladı ve suçlanan taraflarla ilişkili olduğuna inanılan 16 kripto para cüzdanını belirledi.

OFAC; Hanhong Pharmaceutical Technology ve Hebei Crovell Biotech'in yanı sıra Bitcoin, Ethereum, USD Coin, Tether ve Tron dâhil olmak üzere çeşitli kripto varlıklara sahip birkaç kişiyi şüpheli yasa dışı faaliyet şüphesiyle işaretledi.

Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo düzenlediği basın toplantısında, "Bu aktörlerle ilişkili bir düzineden fazla sanal para cüzdanı tespit ettik ve bloke ettik. Yüzlerce mevduat üzerinden milyonlarca USD fonu alan bloke edilmiş cüzdanlar, bugün hedeflenen operasyonun kapsamını ve ölçeğini göstermektedir." dedi. 

Kripto Para ve Uyuşturucu Ticareti

İddia: Çinli Firmalar, Uyuşturucu Ticareti için Kripto Kullanıyor!

Bugünkü eylemler, kripto para birimlerinin suç teşkil eden uyuşturucu ticareti arasında ilk kez bulunuşu değil. Yinelenen bağlantı, politikacılar arasında harekete geçme çağrılarına yol açtı.

Geçtiğimiz Haziran ayında ABD Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren, fentanil ticaretinin finansmanında kripto para kullanımına ilişkin endişelerini dile getirerek sektörün daha sıkı bir şekilde düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Senato Bankacılık Komitesi'ndeki bir duruşma sırasında Warren, "Bu grup, kripto para karşılığında 540 milyar dolar değerinde fentanil hapı üretmeye yetecek kadar öncül ilaç sattı. Bu, yaklaşık 9 milyar insanı öldürmeye yetecek kadar fentanil demektir. Ayrıca, tüm ödemesi kripto para ile yapılmıştır." ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz yıl fentanilin, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde 67.000'den fazla kişinin ölümüne neden olduğu tahmin ediliyor. Adalet Bakanlığı'na göre; iki miligram gibi küçük bir doz, yetişkin bir insanı öldürebilir.

Kaynak: Decrypt

İddia: Çinli Firmalar, Uyuşturucu Ticareti için Kripto Kullanıyor! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar