Anasayfa Rehber IEO Nedir?

IEO Nedir?

Rehber

IEO nedir? Hangi özelliklere sahiptir? IEO nasıl çalışır? Tercih edilme sebepleri nelerdir? İşte konu ile ilgili bütün detaylar…

IEO Nedir?

IEO Nedir?

IEO (Initial Exchange Offering/İlk Borsa Arzı), herhangi bir kripto para borsası tarafından denetlenen bir token satışı olarak karşımıza çıkıyor. Yeni bir proje için fon toplamak amacıyla kripto para borsasının kullanılmasını içeren bir süreç de denilebilir. IEO nedir? sorusunun yanıtı kısacası bu şekildedir. ICO (Initial Coin Offering/İlk Coin Arzı) ile ilgili güven kaybı üzerine ortaya çıkan IEO, aynı amaçla fakat farklı bir platform vasıtasıyla gerçekleştiriliyor.

Yeni projeler tarafından Bitcoin ve Ether karşılığında tokenların satıldığı çok sayıda ICO’nun ABD menkul kıymetler yasasını ihlâl ettiği ortaya kondu. ICO’ya katılmanın çok daha fazla risk taşıması, yatırımcıların akıllı sözleşmeye ya da web sitesine Bitcoin veya Ether göndermek zorunda kalıp token alacaklarını umut etmeleri ve bunun da yatırım yapan kişiler için ciddi bir risk taşıması nedeniyle çok sayıda yatırımcının artık IEO platformlarına daha fazla güvendiği söylenebilir. Yani IEO platformları, yatırımcılara daha fazla güven aşılıyor. 

Binance Launchpad, birçok blockchain projesinin sermaye artırmasına katkıda bulunan bir ticaret platformu olarak nitelendiriliyor. Bazı örnekler arasında WazirX (WRX), Alpha Finance Lab (ALPHA), Axie Infinity (AXS), Band Protocol (BAND) ve BitTorrent (BTT) yer alıyor. Diğer borsaların da kendi IEO platformlarını kurdukları biliniyor. IEO platformları; kendilerine özgü fayda ve gerekliliklerin yanı sıra potansiyel dezavantajlara sahip oluyor. IEO platformları ile ilgili popülaritenin artışından söz ettikten sonra konuyu detaylıca ele alabiliriz. 

IEO Nedir?

IEO Özellikleri Nelerdir?

İlk Borsa Arzı; sabit bir fiyat karşılığında teklif edilen sınırlı miktarda token, kullanıcı başına satın alınabilecek minimum ve maksimum token limitleri, soft cap (kripto para projesinin arzı esnasında amaçlanan en düşük yatırım miktarı anlamına gelen alt sınır), hard cap (kripto para projesinin arzı esnasında amaçlanan en yüksek yatırım miktarı anlamına gelen üst sınır) ve özel kripto para birimlerine sahiptir.

IEO tokenları, toplu satıştan önce basılmış oluyor. Söz konusu tokenların IEO’dan birkaç gün ya da hafta sonra borsalara girmesi ise süreci yatırımcılar için daha uygun hale getiriyor. Fonları idare etmesi için güvenilir bir aracıyı içeren IEO süreci kısacası projeye yönelik yatırımcı güveninin artırılmasına imkân tanıyor. 

Peki, İlk Borsa Arzı neden daha avantajlı kabul ediliyor? İşte nedenleri:

Artan yatırımcı güveni: Yatırımcılar işlerin kötüye gitmesi halinde direkt olarak proje ekibi ile değil onu daha inanılır ve güvenli kılan borsa ile ilgileniyor.

Token çıkaranlar ve yatırımcılar için güvenlik: İlk Borsa Arzı platformlarının tüm katılımcılar için zorunlu KYC/AML kontrolleri gibi düzenlenmelere ilişkin her şeyi yönetmesinden dolayı token çıkaranlar da kazanç sağlıyor. 

Sürtünmesiz süreç: İlk Borsa Arzı platformları, kripto alanındaki tecrübeleri ne olursa olsun hemen hemen herkesin kolay bir şekilde katkıda bulunabilmesine imkân tanıyor.

Garantili borsa listelemesi: Tokenlar, süreçten hemen sonra IEO borsasında listeleniyor. 

Dolandırıcılıkların kaldırılması: Proje ekipleri anonim veya sahte değildir. Bu yüzden paranızı topladıktan sonra ortadan kaybolmazlar.

Projeler için faydalar: Borsa tarafından geliştirilmiş pazarlama çabası, daha fazla güvenilirlik ve projeye yönelik bir ilgiden söz edilebilir.  

Borsalar için faydalar: Yalnızca IEO tokenlarını satın almak ve takas etmek için borsalara kayıt yaptıran yeni kullanıcılar ortaya çıkar. 

Token sahipleri için faydalar: Birçok borsa, yerel tokenlarının (varsa) değerini artırabilecek başka bir kullanım alanı eklemek amacıyla IEO’ları kullanıyor.  

IEO Nedir?

IEO Nasıl Çalışır? 

İlk olarak dolandırıcılığın önüne geçmek amacıyla bir doğrulama süreci uygulanıyor. Borsa platformları, yeni kripto para biriminin gerçekten ileri sürdüğü gibi olduğundan emin olmak amacıyla satışın başlamasından önce çok sayıda kontrol gerçekleştiriyor. Doğrulanmamış bir IEO düzenlenmesi halinde kripto para borsasının adı tehlikede oluyor. 

Öte yandan, bir whitepaper da gerekiyor. Projenin teknik yönlerini, mimarisini ve çözüm getirmeyi hedeflediği sorunu detaylandıran whitepaper, böylece potansiyel yatırımcıların bilgilendirilmesine ve eğitilmesine imkân tanıyor. Öte yandan, projenin token ekonomisi ve ekibin vizyonunun yanı sıra geliştiricilerin ve yatırımcıların neden proje ile ilgilenmesi gerektiğinin sebepleri de burada yer alıyor.

İlk Borsa Arzı platformu, blockchain projesinin hayata geçirilmesinden önce whitepaper ile finansal kayıtların yanı sıra kamu kaynakları vasıtasıyla sağlanan diğer bilgileri inceleyecektir. Kripto para borsasının bakabileceği diğer kriterlerden bazıları ise şu şekildedir:

  • Projenin arkasındaki ekibin geçmişi
  • Projenin arkasındaki teknolojinin incelenmesi
  • Para biriminin eşsiz özellikleri 
  • Projenin token ekonomisi ve talep

Kripto para borsası projeye devam etmeye karar verdiği zaman yatırımcılardan KYC (Müşterini Tanı) ve AML (Kara Para Aklanmasının Önlenmesi) tedbirlerini takip etmeleri isteniyor. Hem yatırımcılara hem de katkıda bulunanlara projenin işleyişi hususunda tam bir şeffaflık sunuluyor.

IEO başlatmak mı istiyorsunuz? Bunun için ekibinizle birlikte ilk olarak yoğunlaşmanız gereken şey projenizi oluşturmak ve birçok yatırımcıyı çekmek için projenizi güçlendirmektir. Sürecin geri kalanını ise borsanın kendisi yönetecektir. 

Yeni kripto para biriminizi üçüncü taraf değişim platformu vasıtasıyla satmanın en iyi yanı, yatırımcıların daha önce kurulmuş bir platforma yönelik güveninden faydalanabilmenizdir. Diğer yandan, doğru bir platform sayesinde potansiyel kullanıcılara ve yatırımcılara erişebilirsiniz.

IEO kripto projenizi hayata geçirmeniz için göz önünde bulundurmanız gereken şeyler şu şekilde:

Fikrinizi ve piyasa senaryonuzu analiz edin: İlk Borsa Arzını başlatmadan önce analiz yaparak ve mevcut piyasa senaryosunu değerlendirerek projenizin uygulanabilir olduğundan emin olun. Piyasanın neye ihtiyacı olduğunu bilmeniz, para biriminizin herhangi bir boşluğu doldurmasını sağlamanız için büyük bir önem arz ediyor. 

Piyasayı inceleyip potansiyel rakiplerin zayıf yönlerini öğrenin. Böylece mevcut problemlerden faydalanabilir ve bu problemlere projeniz vasıtasıyla çözüm getirebilirsiniz. Pazarlamaya da dikkat etmenizde fayda var.

Tokenınızı yatırımcılara nasıl pazarlamayı düşünüyorsunuz? Planlama aşamasındayken bile para biriminizi potansiyel yatırımcılar için nasıl cazip hale getirebileceğinizi düşünmeniz gerekiyor. Sonuç olarak hedefiniz, yatırımcıların tokenınızı satın almak için fonlarını kullanmalarını sağlamaktır. 

Her şeyi sürecin başındayken gerçekler ve güçlü araştırmalarla desteklemeniz halinde projeniz; kripto para borsaları, yatırımcılar ve kullanıcılar tarafından meşru görülecektir. 

MVP’nizi hazırlayın: Kabul görmüş kripto para borsaları, sadece önemli düzeyde ilerleme kaydetmiş olan projeleri listeleyecektir. Bu nedenle MVP’nizin (Minimum Viable Product) hazır olduğundan ya da en azından geliştirme aşamasında olduğundan emin olmak çok önemlidir. Bu, projenizin en iyi borsalarda listelenmesi için bir gerekliliktir. 

IEO Nedir?

Kripto para borsası seçin: Güçlü bir fikre sahip olduğunuza göre artık kripto para borsası seçmeniz gerekiyor. Seçeceğiniz platform, rekabetin hızı konusunda belirleyici olacak ve IEO trendinin geleceğini şekillendirecek. Bu yüzden seçim, durum tespiti ve yatırımcılar ile bağlantı kurma ile ilgili uygulamaların, projenizin türüne uygun olması gerekiyor. 

Kripto para borsası, kullanıcıların özel anahtarları üzerinde tam bir kontrole sahip olacak. Bu yüzden güvenli bir platform seçmenizde fayda var. En iyi platformlardan bazıları şöyle:

  • Binance Launchpad: İşlem hacmine göre dünyanın en büyük borsası olarak bilinen Binance, en güvenilir platformlardan biri olarak nitelendiriliyor. Bütün cihazları birden çok dilde destekleyen Binance; kusursuz bir kullanıcı arayüzü, kayda değer ortaklıklar ve üstün bir teknoloji ile ön plana çıkıyor.
  • Bittrex: 2014 yılında IEO trendine hızlı bir şekilde dâhil olan platformlardan biridir. RAID olarak bilinen ilk denemesinin çeşitli tartışmalardan dolayı durdurulmasına rağmen güçlü bir şekilde geri dönmeyi başaran Bittrex, 2019 yılında VeriBlock’u kullanıma sundu.
  • OKX Jumpstart: Eşsiz bir abonelik ve paylaşım yaklaşımına sahip olan OKXJumpstart, bu özelliğiyle token satışlarının adil ve açık bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlıyor. Abonelik yalnızca 30 dakikalığına açılıyor. Sınıra ulaşılır ulaşılmaz da kapanıyor. Daha sonra ise paylaşım başlıyor. 

Whitepaper hazırlayın: İyi araştırılmış ve iyi yazılmış bir whitepaper hazırlamak kritik bir adımdır. Whitepaper, yatırımcıların projenizi anlamalarına ve takdir etmelerine katkıda bulunacak. Aynı zamanda yatırımcıların projenize katılmalarına yardımcı olacak. Whitepaper; mutlaka gerçeklere dayalı, kapsamlı ve resmî olarak yazılmış olmalıdır. 

İçeriğinizi daha küçük ve daha okunabilir bölümlere ayırmalısınız. Böylece içeriğinizin sonuna kadar okunması için ilgi çekici kalmasını sağlayabilirsiniz. Potansiyel yatırımcıların projenizden nasıl faydalanabileceğini vurgulayın. Bu şekilde yatırımcıların projenizin potansiyelini görmelerine imkân tanıyabilirsiniz. 

Mevcut piyasa durumunu tanımlayıp projenizin çözüm getirmeye çalıştığı problemleri ya da boşlukları belirtin. Bunun için akış şemalarından ve diyagramlardan faydalanın. Son olarak da ekibinizi ve iş deneyimini tanıtın. Güçlü ve tecrübeli bir ekibe sahip olmak, yatırımcıların değerlendirdiği ilk kriterlerden biridir. 

Web sitenizi tasarlayın ve geliştirin: Bir web sitesine sahip olmak, potansiyel yatırımcılara ve katkıda bulunanlara erişilebilir bilgiler sunmanızı sağlayacaktır. Web sitenizin iyi tasarlanmış olması, harika bir kullanıcı arayüzüne ve kullanıcı deneyimine sahip olması, hızlı yüklenmesi ve güvenli olması önem arz ediyor.

IEO Nedir?

Token geliştirin: Yatırımcılar için borsalarda listelenecek olan tokenınızı oluşturun. Bundan önce kaç token çıkaracağınızı belirleyin. Değerini belirlemek için de bir sisteme karar verin. Tokenlar; Ethereum, NEO ve EOS gibi çeşitli blockchain platformları vasıtasıyla oluşturuluyor. Ethereum yaygın bir seçim olsa bile diğer blockchain platformlarını kullanarak da token oluşturmayı tercih edebilirsiniz. 

Net bir finansman hedefine sahip olun: IEO satışına girecek token sayısı ile ilgili bir finansman hedefine karar verin. Seçtiğiniz kripto para borsasında tokenların listelenmesinden önce maksimum finansman ihtiyacınızı mutlaka ortaya koymuş olmanız gerekiyor. Finansman için bir üst sınır ya da projenizin toplayabileceği maksimum fon miktarını belirleyin. Böylece yatırımcılara somut bir hedefiniz olduğunu gösterebilirsiniz.

Tokenın borsada listelenmesi: Tokenlar çıkarıldıktan sonra artık kripto para borsalarında listelenmeye hazır olurlar. Her platformun kendi listeleme kuralları vardır. Bu yüzden tüm gerekliliklere uyduğunuzdan emin olun. Platform tarafından durum tespiti kontrollerinin ve diğer prosedürlerin tamamlanmasının ardından tokenlarınız artık borsada başarılı bir şekilde listelenebilir ve satışlar başlayabilir. 

Tanıtım: Tokenlarınız listelendikten sonra daha fazla yatırımcıya ulaşmak için projenizi daha fazla pazarlamalısınız. Böylece projenizin daha fazla ilgi çekici hale gelmesini sağlayabilirsiniz. 

IEO Nedir?

IEO Neden Tercih Ediliyor?

IEO’lar, ilgili tüm taraflar için genel olarak ICO’lara kıyasla çok daha faydalıdır. Proje öncüleri, IEO için kripto para borsası tarafından sunulan pazarlama uzmanlığından ve güvenlik incelemesinden faydalanabilir. Bu da potansiyel yatırımcılara çok daha kolay bir şekilde erişim sağlamalarına imkân tanıyabilir. Öte yandan, meşru projelerin gerekli finansmanı sağlama şanslarını artırmalarına da katkıda bulunabilir. 

Birçok yatırımcı, halka sunulmadan önce bu tekliflerin yer aldığı büyük bir araştırma ve inceleme sayesinde ICO tokenları yerine IEO tokenlarını satın almayı tercih ediyor. Sonuç IEO yatırımları daha çekici hale geliyor. 

IEO sunan bir kripto para borsası bir yandan yeni traderları çekerken diğer yandan da kendisiyle ilgili söylentileri artırabilir. Bu da şirketleri için artan bir kârlılık ve trafik sağlayabilir. 

IEO Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)