Anasayfa Bitcoin Haberleri IMF Başkanı’ndan Bitcoin Mesajı: Para Olarak Kabul Edilemez!

IMF Başkanı’ndan Bitcoin Mesajı: Para Olarak Kabul Edilemez!

Bitcoin Haberleri

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, adında “coin” var diye Bitcoin’in para olarak kabul edilemeyeceğini dile getirdi.

IMF Başkanı’ndan Bitcoin Mesajı: Para Olarak Kabul Edilemez!

Kripto para piyasası ve Bitcoin (BTC) gibi varlıkların popülaritesi dünya genelinde artmaya devam ediyor. Fakat uluslararası finans gözlemcileri temkinli olmayı sürdürürken, söz konusu varlıkların muhtemel riskleri ile ilgili uyarıda bulunmaktan hiçbir şekilde çekinmiyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu (WEF) sırasında “kripto ürünlerinin” para birimleri ile karşılaştırılmaması gerektiği konusunda uyardı. 

Güvence altına alınmayan herhangi bir şeyin "varlık sınıfı" olabileceğini ancak "para birimi" olmayacağını savunan Georgieva, Bitcoin’in sırf adında “coin” var diye “para” olarak kabul edilemeyeceğini aktardı. 

Georgieva, kripto ürünleri tarafından sunulan hızlı hizmetlere, daha düşük ücretlere ve daha geniş bir kapsayıcılığa yönelik övgülerini dile getirmeyi de ihmal etmedi. Söz konusu isim, ayrıca “elmaları muzlardan ayırmak” için daha fazla düzenlemeye ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti.

IMF Başkanı’ndan Bitcoin Mesajı: Para Olarak Kabul Edilemez!

Fransa Merkez Bankası Başkanı: Para ve Güven Birlikte Olmalı!

Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

“Kriptodan her zaman para birimi olarak değil, varlık olarak söz ediyorum. Herhangi bir para birimi için mutlaka birinin sorumluluk alması gerekiyor. Fakat sözde kripto para birimlerinde sorumluluk alan kimse yok. Para birimlerinin çok fazla güvenilirliğe olması ve evrensel bir şekilde kabul edilebilir olması önem arz ediyor. Bir tarafta para, diğer tarafta güvenilirlik olamaz. Paranın ve güvenilirliğin birlikte var olmaları gerekiyor.”

IMF Baş Ekonomisti: Düzenlemelere İhtiyaç Var!

Uluslararası Para Fonu (IMF), Hindistan’da kripto düzenlemelerinin öncelikli bir konu olarak belirlenmesi ve El Salvador’a teknik yardım sağlanması gibi konularda ülkelere yardımcı olmaya çalışıyor. Fakat IMF, daha sıkı sermaye kısıtlamalarına sahip olan yozlaşmış ülkelerde kripto kullanımının daha fazla olduğunu ileri sürüyor.

IMF baş ekonomisti Gita Gopinath, daha önce kripto para birimlerinin genel olarak yasaklanmasına karşı olduğunu dile getirmişti. Gopinath, konu ile ilgili yaptığı son açıklamada, sektöre yönelik daha fazla düzenlemenin büyük bir gereklilik olduğunu söyledi. 

IMF Başkanı’ndan Bitcoin Mesajı: Para Olarak Kabul Edilemez! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)