Bitcoin Haberleri

IMF ve El Salvador Başkanı Bitcoin Hakkında Konuşacak

Uluslararası Para Fonu (IMF) El Salvador’un, ülkede Bitcoin’i yasallaştırması konusundaki son kararının yasal ve finansal endişeleri artırabileceğini söyledi. Uluslararası Para Fonu daha önce Marshall Adaları gibi dijital para birimlerini yasal ödeme aracı olarak tanıyan daha küçük ülkelere karşı konuşmuştu.

Bitcoin Konuşmanın Ana Konusu Olacak

IMF kısa süre önce düzenlediği bir basın toplantısında, sözcü Gerry Rice IMF’nin geçen yıl pandemi ile ilgili acil durum fonlarını onayladıktan sonra ülke ekonomisini desteklemek için bir kredi hakkında El Salvador’daki milletvekilleriyle zaten görüştüklerini söyledi. Ancak Rice, bir IMF ekibinin bugün ülkenin başkanı Nayib Bukele ile görüşeceğini ve Bitcoin’in muhtemelen tartışma konusu olacağını söyledi.

Gerry Rice:

Bitcoin’in yasal olarak benimsenmesi, çok dikkatli analiz gerektiren bir dizi makroekonomik, finansal ve yasal sorunu gündeme getiriyor. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve yetkililerle istişarelerimizi sürdüreceğiz.

El Salvador örneğinde ise IMF, fikrin tanıtılması ile eylem alınma arasındaki sürenin görünüşte kısa olduğunu söyledi. Ülkenin başkanı Nayib Bukele ilk olarak, geçtiğimiz hafta sonu Bitcoin 2021 konferansında önceden kaydedilmiş bir video mesajında ​​El Salvador’da Bitcoin’i (BTC) yasallaştıracak bir yasa tasarısı önereceğini duyurdu. Yasa dün El Salvador Meclisinde oy çokluğuyla kabul edildi.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  John McAfee: Ben 73 yaşındayım, ayı piyasasındayız rahatlayın

El Salvador, bu yıl pandemi ile ilgili olarak hala IMF’den destek arasa da Bitcoin madencilerinin enerji ihtiyaçlarını şimdiden düşünmeye başladı. Nayib Bukele, devlete ait elektrik şirketi LaGeo’ya, madencilere ülkenin yanardağlarından gelen jeotermal gücü kullanmaları için belirli tesislerin sağlanması talimatını vereceğini söyledi.

Son olarak IMF sözcüsü Gerry Rice; “Kripto varlıklar önemli riskler oluşturabilir. Etkili düzenleyici önlemler, bunlarla uğraşırken çok önemlidir.” dedi.

IMF Dijital Paralar Hakkında Uyarıyor

IMF sözcüleri şimdiye kadar dijital para birimlerini benimseyen ülkeler hakkında sık sık endişelerini dile getirdiler. Mart ayında IMF, Marshall Adaları’nın SOV adlı dijital egemen para birimini benzer yasal ve finansal riskler oluşturabileceği için yasal olarak tanımasına karşı benzer bir uyarı yayınladı. Bu durumda bir sözcü, ülkenin yerel ekonomisinin pandeminin ekonomik etkileri nedeniyle gergin olduğunu ve muhtemelen SOV ile düzeltilemeyeceğini söyledi.

İlgili İçerik: Bitcoin Nasıl Alınır?

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: 1 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu