Kripto Para Haberleri

İngiltere hükumeti merkez bankası dijital para birimi (CBDC) görev gücü kurdu

Birleşik Krallık, bir merkez bankası dijital para birimi oluşturma olasılığını keşfetmeye başlayan en son ülke oldu.

Majesteleri Hazinesi (HM Hazine) ve İngiltere Merkez Bankası (BoE), ulusal bir dijital para biriminin oluşturulmasıyla sonuçlanabilecek merkez bankası dijital para birimi çalışmalarına başladı.

HM Hazine tarafından yayınlanan bir belgede, Birleşik Krallık maliye bakanlığı Birleşik Krallık merkez bankası ile iş birliği içinde bir CBDC görev gücü oluşturulduğunu duyurdu.

İngiltere Merkez Bankası başkan yardımcısı Jon Cunliffe ve HM Hazine mali hizmetler genel müdürü Katharine Braddick görev gücünün eş başkanlığını yapacak.

Referans şartları belgesine göre, İngiltere dijital para görev gücü CBDC geliştirmeleri ile ilgili Birleşik Krallıktaki tüm ilgili yasal kurumların çabalarını birleştirecek.

İngiltere dijital para görev gücü ne yapacak?

Dijital para görev gücü, Birleşik Krallık’ta CBDC tasarımı, uygulanması ve işletilmesi ile ilgili ön konuları araştıracak. Yeni görev gücü egemen bir dijital para birimi yaratmak için ilgili teknolojik engelleri belirlemek için akademi, fintech ve diğer ilgili sektörlerdeki paydaşlarla da konuşacak oluşturacaktır.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Kripto para madenciliğine ilgi azalma eğiliminde

HM Hazine ve BoE görev gücünden oluşan Birleşik Krallık merkez bankası dijital para görev gücü özellikle diğer ülkelerle aktif olarak kendi merkez bankası dijital para projelerini araştırırken aynı zamanda CBDC ile ilgili gelişmeleri uluslararası sahnede izleyecek.

Pazartesi günü yayınlanan bir İngiltere Merkez Bankası basın açıklamasına göre, merkez bankası Jon Cunliffe başkanlığındaki kendi dahili CBDC birimini de yönetecek.

Görev gücünün kurulması, İngiltere hükumetinin Brexit sonrasında dijital para birimleri ve fintech’e odaklanmasının bir başka göstergesi olarak geldi. Kasım 2020’de Maliye Bakanı Rishi Sunak, Brexit’in İngiltere’ye finansal hizmetler sektörünü canlandırma fırsatı sunduğunu söyledi.

Brexit’ten bu yana Rishi Sunak, CBDC ve stablecoinler gibi yeni fintech teknolojilerinden yararlanmaya yönelik önemli bir politika değişikliği yaptı. Birleşik Krallık finansal hizmetler bakanı John Glen, stablecoin düzenlemelerini hükumetin kripto para birimi düzenlemeleri alanındaki ana odak noktası olarak belirledi.

Reuters tarafından hazırlanan bir rapora göre İngiltere’nin finans piyasası odak noktası, dağıtılmış muhasebe teknolojisi şirketlerine doğru genişliyor. Pazartesi günü bir finans endüstrisi konferansında konuşan Maliye Bakanı Rishi Sunak, hükumetin blockchain girişimleri için bir fintech sandbox kurmayı planladığını duyurdu.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu