Kripto Para Haberleri

İngiltere Yeni Vergi Yasaları Bitcoini Para Olarak Tanımıyor

Kripto paraların popülaritesi gittikçe arttığından dolayı dünya genelindeki düzenleyici otoriteler kripto paralar ile ilgili yasalarını yeniliyor. Birleşik Krallık, Majestelerinin Gelir ve Gümrük İdaresi (HMRC) kısa bir süre önce kripto para işlemlerinde vergi sürecini açıklayan en sonun kurum oldu.

Birleşik Krallık vergi dairesi 1 Kasım’da yayınlanan belgesinde, “borsa tokenlerini alıp satma, madencilik, diğer varlıkları almak için token takası yapma, ayrıca borsa tokenleri karşılığında mal veya hizmet” sunan işletmeler ve bireylerin ortaya çıktığını ve bu işlemleri yapan işletmelerin ya da bireylerin vergi ödemek zorunda olduğunu belirtti.

HMRC ayrıca, işletmeye göre verginin değişiklik göstereceğini belirtti. Bu vergiler, kurumlar vergisi, sermaye kazancı vergisi, gelir vergisi, ulusal sigorta primi, damga vergisi ve KDV olacak ve kripto para işlemlerinde vergi ödemenin zorunlu olacağını belirtti.

Buna ek olarak HMRC, borsa tokenlerinin ve kripto para birimlerinin döviz veya para olarak kabul edilmediğini ve hatta “hisse senedi veya pazarlanabilir menkul kıymetler” olmadığını da kabul etti. Fayda (utility) ve Mal varlığı (security) tokenleri ile ilgili kuralların gelecekte ayrı bir belge de açıklanacağını belirtti.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Brian Kelly'den Bitcoin açıklaması: Geçici düşüşler

ICO’lar ve benzeri programlar kapsamında çıkartılan tokenler vergilerden muaf olacak.

HMRC Kripto Para Sektörü Çok Hızlı Gelişiyor

“Kripto varlıklarının vergi işlemleri, teknolojinin gelişen yapısı ve kripto varlıkların kullanıldığı alanlar nedeniyle gelişmeye devam ediyor.”

Buna ek olarak HMRC; “kripto para odaklı işletmeler kripto paralar ile işlem kayıtlarını tutmak zorundadır. Borsa tokenleri alımında ise alınan token miktarının karşılığı da belirtilmelidir.”

Daha önce HMRC, ülkedeki kripto para borsalarından müşteri bilgilerini, hesap bilgilerini ve hatta ticari işlem bilgilerini istedi.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

Osman Kolat

Osman Kolat, 1987 Ankara doğumludur. Ekonomi, kripto paralar, fintech üzerine çalışmalar yapmaktadır. Aynı zamanda ekonomi okur yazarlığı yanı sıra, mevcut ekonomik düzeni daha iyi anlayabilmek ve okuyucularına aktarabilmek adına akademik çalışmalar yürütmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu