Anasayfa Sektörel Insider Trading Vakası: Coinbase 470 Bin Dolar Tazminat Alacak!

Insider Trading Vakası: Coinbase 470 Bin Dolar Tazminat Alacak!

Sektörel

Coinbase, kripto içeren ilk "insider trading" vakası olarak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu da dahil olmak üzere birçok kişinin dikkatini çekti.

Insider Trading Vakası: Coinbase 470 Bin Dolar Tazminat Alacak!

Coinbase, içeriden bilgi ticareti (insider trading) programından yararlandığı iddia edilen eski bir çalışanın erkek kardeşinden yaklaşık 470.000 dolar bekliyor. Eski Coinbase ürün müdürü Ishan Wahi'nin kardeşi Nikhil Wahi, içeriden öğrenenlerin ticaretiyle ilgili suçlamaları kabul etti. Kardeşi ve başka bir ortağı Sameer Ramani ile birlikte çalıştığı iddiasıyla tutuklandıktan sonra, elektronik dolandırıcılık komplosu suçlamalarından suçunu kabul etti. 

Nikhil, sanal bir duruşmada Ishan'dan elde ettiği gizli bilgileri kripto ticaretinden kâr elde etmek için kullandığını itiraf etti. Bu arada Ishan, o sırada şirkette bir çalışandı. Coinbase'in ürün müdürü olarak, token lansman tarihleriyle ilgili gizli bilgileri kardeşi ve ortağıyla paylaştı. Üçlü, kripto ticareti yoluyla kendilerinden fon elde etmek için içeriden öğrenilen bilgileri kullanmayı planladı.

Savcılar, İşhan'ın borsa ve yeni listelemelerle ilgili ayrıntılar hakkında bilgi sahibi olduğunu iddia etti. Bu nedenle, varlık listelerinin kamuya açıklanmasından önce bilgiyi Ramani ile paylaşan erkek kardeşine ifşa etti. Savcılar, Nikhil'in ABD hükümetine kaybetmesi istenen 892.500 kâr elde ettiğini ekledi.

Coinbase kurucu ortağı ve CEO'su Brian Armstrong, şirketin olası içeriden öğrenenlerin ticaretini fark ettikten hemen sonra bir soruşturma başlattığını açıkladı. Şirketin, biri çalışan ancak işten atılan 3 şüpheli tespit ettiğini de sözlerine ekledi.

Coinbase, Yaklaşık 470 Bin Dolar Tazminat Alacak

Suçu kabul etmesinin ardından ve 10 aylık hapis cezasını çekerken, New York Bölge Mahkemesi eski Coinbase çalışanının erkek kardeşi için bir tazminat kararı çıkardı. 

6 Nisan'da imzalanan ve 10 Nisan'da yayınlanan dosya, Nikhil'in Coinbase'e toplam 469.525,50$ tutarında tazminat ödemesi yapmaya başlayacağını söylüyor. Mahkeme, davalının indirimsiz olarak ödemesine karar verir. Finansal kapasitesi göz önüne alındığında, Nikhil'den Coinbase'e taksitli içeriden bilgi ticaretindeki rolü için tazminat ödemesi istendi.

Insider Trading Vakası: Coinbase 470 Bin Dolar Tazminat Alacak!

“Sanık, hapis cezasını çekerken eski haline döndürmek için taksit ödemeleri yapacaktır ve bunu Cezaevleri Bürosu'nun (BOP) Mahkum Mali Sorumluluk Planı (IFRP) aracılığıyla yapabilir. Tahliyeden sonra kalan ödenmeyen tutar, sanığın brüt gelirinin en az yüzde 10'u oranında taksitler halinde her ayın 15'inde ödenir.”

Coinbase, kripto içeren ilk içeriden bilgi ticareti vakası olarak SEC dahil birçok kişinin dikkatini çekti. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), üçlüyü ABD menkul kıymetler yasalarının dolandırıcılıkla mücadele hükümlerini ihlal etmekle suçladı. Karşılıklı görüşmelerden sonra Komisyon, eski Coinbase ürün yöneticisinin içeriden öğrenenlerin ticareti davasını çözmek için "prensipte bir anlaşmaya" vardığını söyledi.

Insider Trading Vakası: Coinbase 470 Bin Dolar Tazminat Alacak! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Gate.io Nedir? Gate.io Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?
Rehber Burak Atik
BitTorrent (BTT) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Shit Coin Nedir? Dikkat Çeken Shit Coin’ler!
Rehber Banu Fırıncılar