Blockchain HaberleriCoin RehberiKripto Para Haberleri

IOTA Nedir?

IOTA, yeni bir dağınık hesap defteri teknolojisi olan Tangle’ı kullanan veri transfer platformudur.

IOTA takımı 2015’de ICO düzenledi ve neredeyse 1.500 BTC topladı. Proje 2017’de denemelere başladı ve 2017 yaz aylarında IOTA koinleri Bitfinex’de listelendi.

Platformu insanlar ve makineler para ve veri ticari işlemi yapmak için herhangi bir ücret olmadan kullanabiliyor. IOTA dağınık hesap defteri teknolojisini kullanmasına rağmen platform blockchain üzerine kurulu değildir.

Tangle Nedir ve Blockchain’den Farkı Nedir?

IOTA’nın Tangle teknolojisi birbirine bağlı özel ticari işlemlerden oluşur. Bu ticari işlemler merkezi olmayan ağa dağıtılmıştır. Bu kavram blockchaine benzer gibi gelse de aslında benzemez.

Blockchain yerine platform Directed Acyclic Graph (DAG) kullanır. Bu tür yapı sayesinde ticari işlemler anında ve sürekli gerçekleştiği için daha hızlı tamamlanmış olur. Blockchainin tersine Tangle madenci kullanmaz. Blockchainde madenciler ticari işlemleri doğrulamak için kullanılır ama Tangle da yeni bir ticari işlem kendisinden önce gelen iki ticari işlemi doğrular.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Son dakika! ABD En büyük uyuşturucu baskınında kripto para buldu!

Tangle’ın blockchaine göre bir kaç tane daha avantajı vardır. Örneğin, ticari işlem ücreti yoktur ve blockchaine göre daha fazla ölçeklenebilirdir.

Blockchainin yapısında bulunan teknik kusurlardan dolayı ölçeklenme ve ticari işlem ücreti sorunlarına çözüm bulunamamıştır. IOTA bu sorunlara çözüm getirmeyi hedefliyor.

IOTA Bunu Nasıl Başarabilir?

Herhangi bir kusur ve verimsizlik olmadan blockchainin kullandığı aynı dağınık hesap defteri teknolojisiyle IOTA bu sorunlara çözüm getirmeyi hedefliyor. Platform para ve veri transferi için güvenli, işlem ücreti olmayan ve ölçeklenebilir ticari işlem imkanı sunuyor.

IOTA’nın Diğer Koinlerden Farkı Nedir?

IOTA normal bir kripto paraya benzemez. İlk olarak IOTA blockchain’de değil Tangle’da tasarlanmıştır. İkinci olarak token tedarik miktarı 2.779.530.283.277.761’a sabitlenmiştir.

IOTA kripto para dünyasında benzersiz bir projedir. Dağınık hesap defteri teknolojisini kullanmasının yanı sıra Microsoft, Tesla ve Porsche gibi şirketlerle ortaklık kurmuştur. Platform gelişme aşamasının daha başlarında olduğundan dolayı IOTA’nın tam potansiyelini görebilmemiz için biraz daha beklememiz gerekmektedir.

 

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu