Anasayfa Sektörel İptal Edilen İzinler Sonrası Binance, Özel Bir Domain Tanıttı!

İptal Edilen İzinler Sonrası Binance, Özel Bir Domain Tanıttı!

Sektörel

Binance, FCA'nın iptal ettiği izinler sonrası İngiltere'deki kullanıcılarına yönelik özel bir domain (alan adı) tanıttı.

İptal Edilen İzinler Sonrası Binance, Özel Bir Domain Tanıttı!

Önde gelen bir kripto para borsası olan Binance, İngiltere'deki kullanıcılarına hitap eden özel bir domain (alan adı) tanıttı. Bu stratejik girişim, İngiltere'nin yakın zamanda güncellenen "Finansal Promosyonlar Rejimi"ne uyum sağlamaya yönelik önemli bir çabayı temsil ediyor.

Borsa, ayrıca Finansal Davranış Otoritesi (FCA) tarafından düzenlenen bir firma olan Rebuildingsociety.com Limited ile güçlerini birleştirdi. Bu ortaklık, kripto ile ilgili pazarlama ve iletişim materyallerini doğrulamaya yönelik olup borsanın İngiltere'deki yeni düzenleyici çerçeveye uyma konusundaki kararlılığını daha da sağlamlaştırmaktadır.

Binance, İngiltere'ye Özel Platformunu Başlattı

Binance'in İngiltere'ye özel domain'i; itibari ve kripto işlemleri, spot ve marj ticareti ve NFT piyasasına erişimi kapsayan çeşitli hizmetler sunacak. Kullanıcılar; ayrıca Binance Pay, kripto kredileri ve launchpad gibi özelliklere de erişebilecek. Fakat 8 Ekim 2023'ten itibaren belirli hizmetler, İngiltere'deki perakende kullanıcılar için kısıtlanacak. Bu hizmetler arasında hediye kartları, Binance Academy, araştırma materyalleri, feed işlevleri ve yönlendirme teşvikleri yer alıyor.

Yeni Finansal Promosyonlar Rejimi'nin öncelikle kurumsal ve profesyonel yatırımcılara fayda sağlayan muafiyetler sunduğunu vurgulamakta fayda var. Perakende kullanıcılar, bu düzenlemeleri deneyimleyecek olsa da belirli yatırımcı kategorileri, daha geniş bir hizmet yelpazesine erişmeye devam edecek.

Binance'in İngiltere pazarına yeniden vurgu yapması, özellikle de FCA ile yaşadığı önceki sorunlar göz önünde bulundurulduğunda oldukça önemlidir. FCA'nın 2021'in ortalarında Binance'in yerel varlığını "düzenlenmemiş" olarak nitelendirmesinin ardından borsa, küresel çapta düzenleyici uyarılar aldı. Sonuç olarak Haziran ayında borsa, zorunlu FCA kaydı için yaptığı başvuruyu geri çekmeyi tercih etti. Fakat borsa, İngiltere'nin gözden geçirilmiş "Finansal Promosyonlar Rejimi"ne uyum sağlamaya öncelik vererek odak noktasını değiştirdi.

FCA Tüketici Yatırımları Direktörü Lucy Castledine, düzenleyici beklentiler konusunda net konuştu. Castledine, 8 Ekim'den itibaren İngiltere'deki tüketicilere yasa dışı pazarlama yapan firmalara karşı harekete geçeceklerini belirtti. FCA'nın kripto para birimi endüstrisi için reklam kuralları katıdır. Kripto firmalarının kayıt olmaları ve reklamlarını onaylatmaları gerekmektedir. Ayrıca, potansiyel yatırımcıların yatırım kararlarını yeniden gözden geçirmek için 24 saatlik bir pencereye sahip olmalarını sağlamak üzere sistemlerini ayarlamaları gerekir.

İptal Edilen İzinler Sonrası Binance, Özel Bir Domain Tanıttı!

Binance'in Yasal Zorlukları

19 Haziran'da FCA, borsanın İngiltere birimine daha önce verilen çeşitli izinleri iptal etti. Binance Markets Limited, İngiltere'de hiçbir zaman fiilen yürütülmeyen veya sunulmayan faaliyetler için Finansal Davranış Otoritesi'nden (FCA) çeşitli izinler almıştı.

Sözcü, şirketin söz konusu izinlerin geri çekilmesini talep ettiğini doğrulayarak bunlara ihtiyaç duyulmadığı için Binance Markets Limited'in, FCA'nın tavsiyeleri uyarınca bunları iptal etmenin akıllıca olduğuna karar verdiğini açıkladı. Sözcü, bu kararın İngiltere'de herhangi bir kripto hizmetine sahip olmayan veya işletmeyen Binance.com'u etkilemediğini ve İngiltere'deki tüketicileri tarafından yalnızca ters talep temelinde erişilebilir olduğunu açıkladı.

Bu gelişmelere ek olarak borsa, diğer yetki alanlarında da düzenleyici zorluklarla karşılaşıyor. ABD birimi ve kurucu Changpeng Zhao, menkul kıymetler sattığı ve kayıt dışı bir ticaret platformu işlettiği iddiasıyla Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan bir davayla karşı karşıya. Bunun yanı sıra Fransız yetkililer, en az 2022 yılına kadar uzanan "ağırlaştırılmış kara para aklama" şüphesiyle platform hakkında devam eden bir soruşturma olduğunu doğruladı.

2021 yılında FCA, borsanın etkin bir şekilde denetlenemeyeceğini belirtti ve İngiltere koluna ülkede düzenlenmiş faaliyetler yürütmesinin yasak olduğunu bildirdi. Düzenleyici kurum, Binance Group'un Binance.com web sitesi aracılığıyla İngiltere'deki müşterilere bir dizi ürün ve hizmet sunduğunu kaydetti.

ABD'deki düzenleyici zorluklara yanıt olarak borsa, Avrupa'daki varlığını da azaltıyor. Buna Kıbrıs'taki düzenlemeye tabi iştirakinin kaydının silinmesi ve Hollandalı düzenleyicilerin sanal varlık hizmet sağlayıcısı (VASP) lisansını alamaması nedeniyle Hollanda'dan ayrılması da dâhil.

İptal Edilen İzinler Sonrası Binance, Özel Bir Domain Tanıttı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?
Rehber Burak Atik
Binance Nedir? Binance Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Ayı Piyasası (Bear Market) Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan