İran yaptırımları kripto para ile aşabilir mi?

3 Dakikada Okunabilir


Kripto para birimleri finansal piyasaları etkileyen araçlar olarak görülebilir, ancak 2019 aynı zamanda son derece hassas jeopolitik durumları etkilediği yıl olabilir. İran, yaklaşık bir ay önce, öncelikle ABD tarafından uygulanan yaptırımları aşmak kendisine ait yeni başka bir kripto para oluşturmak istediğini ve kendi kripto para birimlerinin olabileceğini iddia etti. İran altın destekli kripto para birimi konusunda da bazı adımlar attı ancak hiçbirisinde başarılı bir sonuç alamayacak ve başarı elde edemeyecek olduğu için vazgeçmek zorunda kaldı.

İranlı devlet dairesi ve bakanlar, ülkede para kalmadığını, ülkenin ABD yaptırımlarından sonra elinde avcunda olan tüm parasının bittiğini açıkladı. Ülkede para kalmadığı ve paranın olmamasının dışında mevcut yaptırımlar nedeniyle hiçbir ürün satamayan, sattığı ürünlerin ise parasını bankacılık sektöründen ABD tarafından izin verilmediği için alamayan İran, bu konuda atılan tüm adımlara rağmen kripto paralar ile başarı şansı olup olmayacak olduğu konusunda tartışmaların odağında kaldı.

İran ve ABD

İran kripto paraların kullanımı hakkında ise yapılan tüm çalışmalarda hiçbir başarı elde edemeyecek olduğunu ve kripto paralar hakkında daha fazla çalışmak gerektiğini ve kripto paraların ABD yaptırımlarından kurtulmaya asla izin vermeyecek olduğunu anladı.

Bu ayın başında, İranlı yetkililer ve bazı bankalar, rakibi Paymon adında bir altın destekli kripto para birimi konusunda bazı yeni açıklamalarda ve iddialarda bulunmaya başladı. 

Her ne kadar Paymon, Venezuela’nın Petro kripto para birimine benziyor olsa da, SWIFT’in tarafında güçlü bir ülke para birimi ve farklı amaçlar ile tasarlanmış olan bir kripto para birimi olarak olarak tanınabilir.

  • Paymon daha fazla güvenilirliğe sahip olacak, çünkü Venezuela ve devlet kontrolündeki petrol şirketi PDVSA’da olduğu gibi ülkeye yaptırımlar şirketlerden uygulandığı için bazı riskler var ve bunlar Petro kripto para biriminin fiyatını belirlemede büyük bir unsur.
  • *
  • İran’ın Rusya dahil Orta Doğu’daki müttefikleri bu parayı kullanan ülke ile ticaret yapmaya teşvik edebilirler. Türkiye’de ABD’ye rağmen bu konuda İran ile ortak çalışma yapabilecektir.
  • *
  • İran’ın Orta Doğu’daki ilgileri ve bölgedeki faaliyetlerini finanse etmek için Paymon’u kullanma lojistiği var.
  • *
  • Coğrafi olarak, İran kripto para birimi için Venezuela’dan daha fazla potansiyele sahip.

Paymon yaptırımları yenebilir mi?

Kısa cevap “belki” olabilir. Hiçbir şeyin Paymon’un blok zincirini durduramaması koşuluyla, ülke istediği şeyi yaptırımlara kısıtlamalara ve baskı gibi sorunlara karşı her türlü harekete imzasını atabilir.

İran düzenleyici hükümleri vatandaşların kripto para birimleri kullanma hakkını korumakta, bu da ülkenin içindeki daha güçlü bireylerin bu sistemi SWIFT ödeme sisteminden etkilenen pazarlardan kaçınmak için kullanacağını varsaymanın fazla zorlanmayacağı anlamına gelebilecek olan bir şey.

İran Merkez Bankası’nın önerdiği yeni düzenleyici çerçeveye göre, bankaların ve işletmelerin Kripto-Rial / Paymon tekelini korumak için küresel kripto işlemlerinde işlem yapmaları yasaklanmış olsa da, bireylerin Bitcoin’e sahip olmaları ve uluslararası yollarla işlem yapmalarına izin verilebilecek.

İran’ın finansal otoriteleri bu kripto para birimini gerçeğe dönüştürecek irade ve birliğe sahip olduklarından, Paymon’un yakın gelecekte kullanımını görmesi muhtemel. Onunla yapılan işlemler gri ve karaborsalardan geçiyor, hatta belki de uluslararası para yasalarına aldırış etmeyen borsalarda Bitcoin (BTC) veya diğer kripto para birimlerinin dönüştürülmesine imkan verebilecek bir alternatif olabilir.

İran bu sayede kripto paralar ile beraber yaptırımları geçebilir ancak ABD buna karşı da yeni bir takım yaptırım engelleri getirip İran’a yeni yasal yaptırımlar ile karşılık verecektir.

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ABD tarafından kontrol ve takip altında tutulabilir ve takip edilebilir.


error: Kopyalama Engellendi!