Bitcoin HaberleriBlockchain HaberleriKripto Para Haberleri

İş, Hisse ve Otorite Kanıtları Nedir?

Ortak fikir mekanizmaları eşler arası ticari işlemlerin en önemli etmenidir. Satoshi Nakamoto Bitcoin kavramını oluşturduğunda, dijital mal varlıklarının eşler arası ticari işlemlerinin yapılabilmesi için tek kayıp noktanın dijital dünyanın doğasında bulunan kopyalama yeteneğini ortadan kaldırmak olduğunu biliyordu. Eşler grubunun ağda yapılan her işlemi düzgün bir şekilde doğrulaması, ağ da yapılan her bir ticari işlemin gerçek olup olmadığını kontrol etmesi ve eşler arası değiştirilemez ticari işlemlere sahip dengeli ve sıklıkla kontrol edilen bir sistemin oluşturulması dijital güvenlik açısından çok önemlidir.

İş kanıtları (PoW)

İş kanıtları (PoW); karışık algoritmaların çözülmesini gerektiriyordu ve bunu yaparken de hem çok büyük miktarlarda elektrik harcanıyordu hem de çok yüksek oranda bilgisayar gücüne sahip olmak gerekiyordu. Ticari işlemlerin doğrulanması için amaç bu algoritmaları çözmekti ve bu algoritmaları çözen kişilere de dijital mal varlığı hediye olarak veriliyordu. Kripto paranın evrimleşmesi ile İş kanıtlarının pahalı bilgisayar donanımı ve endüstriyel alt yapı gereksinimi olduğundan dolayı bazı kişiler piyasaya girme konusunda fikirlerinden vazgeçti.

Hisse kanıtları (PoS)

İş kanıtları hakkında ki düşüncelerden dolayı yine de anonim olsa da daha çok kullanıcı yanlısı bir ortak fikir mekanizması olan hisse kanıtları ortaya çıktı.  Hisse kanıtları (PoS) ortak fikir mekanizmasında bireylerin ticari işlemleri doğrulayabilmek için kendi cüzdanlarında mal varlığı bulundurması gerekiyordu. Bu sürece katılan kişiler süreçte ne kadar uzun süre kalırlarsa o kadar çok ödüllendiriliyorlardı. Hisse kanıtlarının da ağı destekleyen eski katılımcılar için daha fazla teşvik sağlaması ve yeni katılımcıları için bir giriş bariyeri yaratması gibi kendine özgü sorunları var.

Otorite kanıtları (PoA)

Otorite kanıtları (PoA) hisse kanıtlarının ortaya çıkardığı sorunlara çözüm getiriyor. Otorite kanıtları hisse kanıtları ortak fikir mekanizmasının değiştirilmiş bir halidir. Otorite kanıtları bir katılımcının iş yükünü dijital mal varlıklarının değerine oranla ortadan kaldırarak ve bir ağın doğrulaması için bireyin kimliği ile bireyin doğrulama yeteneklerinin birleştirilmesine odaklanıyor.

Otorite kanıtları katılımcıların ağ doğrulaması yapabilmeleri ve bunun karşılığında hediye alabilmeleri için katılımcıların kişisel kimliklerini doğrulamasını istiyor.  Ortak fikir mekanizmasının bu çeşidi tamamen herkese açık bir ağ doğrulama yöntemi getirmiş oluyor ve kötü amaçlı kişilerin anonimliklerini koruyarak yaptığı saldırılardan korumuş oluyor.  Otorite kanıtları ağına katılabilmek ağ yöneticisinin kararlarına göre çok basit ya da çok karışık olabilir.  Bir kişinin kimliğine karşı sistem doğrulamalarını ve dengelerini yapabilme yeteneği bir bireye karşı işe almadan önce yapılan geçmiş kontrolü kadar basittir.  Birey çeşitli testleri geçince ve ön koşulları yerine getirince ağ ticari işlemlerini doğrulamak için gerekli izinlere sahip olmuş oluyor.

Otorite kanıtları (PoA) kripto para topluluğunun esas düşüncesi olan anonimliğe ve gizliliğe uymasa da, blockchain teknolojisinin ilk amacının verileri merkezi bir yetkili olmadan ve çok yüksek güvenlik önlemleri ile, merkezsizleştirilmiş bir biçimde saklamaktır. Daha güvenli ve bireysel kimliğe dayanan bu gibi ağlar ile kötü niyetli kişilerin saldırı olasılığını tamamen ortadan kaldırmış oluruz.  Nihayetinde otorite kanıtları kanuna uyumluluk, daha fazla güvenlik ve kripto para-blockchain teknolojisine uzun süreli büyüme sağlayacaktır.

 

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu