Anasayfa Rehber İşlem Süreçlerine Yenilikçi Yaklaşım: Optimism (OP) Nedir?

İşlem Süreçlerine Yenilikçi Yaklaşım: Optimism (OP) Nedir?

Rehber

En popüler Ethereum katman 2 ölçeklendirme çözümü olan Optimism nedir? OP token nedir? Diğerlerinden farkı nedir? İşte tüm detaylarıyla Optimism...

İşlem Süreçlerine Yenilikçi Yaklaşım: Optimism (OP) Nedir?

Geçmişte, merkezi olmayan uygulamaların (dApps) ve akıllı sözleşmelerin yürütülmesini destekleyen popüler ve yaygın olarak kullanılan bir blockchain platformu olan Ethereum (ETH), popülaritesi arttıkça işlem hacmi, onay süreleri ve gas (işlem) ücretleri açısından sınırlamalarla karşılaştı. Bu sebeple, bu sorunları ele alabilmesi için çeşitli katman 2 çözümleri geliştirildi. Şimdi bahsedeceğimiz Optimism ise bunlardan biri ve büyük miktarlardaki işlem verilerini sindirilebilir gruplar halinde bir araya getirmek için optimistic rollups teknolojisini kullanan Ethereum (ETH) için katman 2 çözümüdür.

Eğer siz de, Optimism’in Ethereum’un ölçeklendirme sorununu nasıl çözdüğünü merak ediyor ve optimistic rollup teknolojisinin nasıl çalıştığını öğrenmek istiyorsanız, bu yazıyı okumaya devam edin.

Ethereum'un En Popüler Katman 2 Ölçekleme Çözümü: Optimism Nedir?

Optimism (OP), Ethereum (ETH) için maliyetin bir kısmıyla ışık hızında işlemler sağlamayı amaçlayan bir katman 2 (L2) ölçeklendirme çözümüdür. Optimistic rollups adı verilen ve büyük miktarda işlem verisini sindirilebilir yığınlar halinde bir araya getiren bir teknoloji tarafından desteklenmektedir.

Ana ağı Aralık 2021’de yayına giren Optimism’in amacı; Ethereum'un ölçeklenebilirlik ve satın alınabilirlik sorunlarını çözmektir. Optimism’in Ethereum ağında bu kadar popüler olmasının sebebi, işlem (gas) ücretlerinin daha ucuz olmasıdır.

OP Token Nedir?

OP, Optimism ağının yerel tokenidir. Optimism Collective merkezi olmayan otonom organizasyon (DAO) aracılığıyla Optimism platformundaki üçüncü taraf geliştirme tekliflerinin ve entegrasyonlarının finanse edilmesine yardımcı olur. Ek olarak OP tokenine sahip olan kişiler, ağın geleceğine ilişkin oylamalara da katılabilir. Optimism protokolündeki işlem (gas) ücretleri de OP token ile ödenir.

İşlem Süreçlerine Yenilikçi Yaklaşım: Optimism (OP) Nedir?

Optimism Ethereum’un Ölçeklenebilirlik Sorunun Nasıl Çözer?

En popüler Ethereum katman 2 ölçeklendirme çözümü olan Optimism, blockchain üzerindeki yükü azaltır ve saniye başına işlem sayısını arttırır. Optimism, işlemin niteliğine bağlı olarak ölçeklenebilirlikte 10-100 kat iyileşme sağlayabilir. Peki bunu nasıl başarıyor?

Optimism (OP), Ethereum ağı üzerine inşa edilmiştir fakat bağımsızdır. Ağ, işlem yükünün bir kısmını blok zincirinden alır ve bunları kendi blok zincirinde işleyerek Ethereum'un daha sorunsuz çalışmasına yardımcı olur. Optimism'in amacı Ethereum'un ölçeklenebilirlik ve satın alınabilirlik sorunlarını çözmektir. Böylelikle kullanıcılar, Optimism’i kullanarak maliyetin çok altında ışık hızında işlemlerin tadını çıkarabilirler.

Optimism'in Optimistic Rollup Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Optimistic rollup’lar, Ethereum'un temel katmanının verimini artırmak için tasarlanmış katman 2 (L2) protokolleridir. Bunlar, işlemleri zincir dışında işleyerek ana Ethereum (ETH) zincirindeki hesaplamayı azaltırlar ve işlem hızlarında önemli iyileştirmeler sunarlar. Optimism'in optimistic rollup teknolojisi şu şekilde çalışır:

 1. İşlemler zincir dışında işlenir: Optimistic rollup’lar, işlemleri ana Ethereum zinciri dışında işler, fakat zincir dışı işlemleri (gruplar halinde) zincir üzerindeki bir rollup sözleşmesine gönderir. İşlem verileri ana ağa calldata olarak gönderir.
 2. Durum taahhütleri Ethereum'da yayınlanır: Optimistic bir rollup'ta durum taahhütleri, bu taahhütlerin geçerliliğine dair herhangi bir doğrudan kanıt olmaksızın Ethereum'da yayınlanır. Bunun yerine bu taahhütler, doğru olduklarından emin olmak için Merkle köklerini kontrol eden harici doğrulayıcılardan oluşan bir ağ tarafından doğrulanır.
 3. Güvenlik, Ethereum'un konsensüs mekanizması tarafından sağlanır: Optimistic rollup’lar, ana zincirlerinin konsensüs mekanizmasından yararlanır. Özellikle, Optimistic Rollup'lar Ethereum'un güvenlik garantilerinden yararlanır.
 4. Ethereum ile birlikte çalışabilirlik: Optimistic Rollup'lar Ethereum ana ağı ile birlikte çalışabilirlik için tasarlanmıştır ve kullanıcıların katman 1 (L1) ve katman 2 (L2) arasında mesaj ve rastgele veri aktarmasına olanak tanır. Ek olarak, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumludurlar, böylece mevcut akıllı sözleşmeleri L2'ye taşıyabilirsiniz.
 5. Uygun maliyet ve verimli: Optimistic rollup'lar, merkezi olmayan uygulamaları (dApps) ölçeklendirmek ve akıllı sözleşmelerle daha uygun maliyetli ve verimli bir şekilde etkileşim kurmak için kullanışlı çözümlerdir.

Optimism ile Diğer Ethereum Katman 2 Ölçeklendirme Çözümleri Arasındaki Fark Nedir?

Ethereum’un popüler katman 2 ölçeklendirme çözümleri arasında Polygon (MATIC) ve Arbitrum (ARB) bulunuyor. Peki, Optimism’in diğer katman 2 çözümlerinden farkı nedir? Optimism ile diğer Ethereum katman 2 ölçeklendirme çözümleri arasındaki bazı farklar şunlardır:

 1. Optimistic rollups: Diğer ölçeklendirme çözümlerinin aksine Optimism, Ethereum'u iyileştirmek için daha çok optimistic rollup'lara dayanır. Bunlar, katman 2'de gerçekleşen işlemleri güvenilir bir şekilde kaydetmek için zincir dışı hesaplamaya dayanan bir tür katman 2 ölçeklendirme çözümüdür.
 2. Maliyet etkin ve verimli: Optimism, merkezi olmayan uygulamaları (dApps) ölçeklendirmek ve akıllı sözleşmelerle etkileşim kurmak için uygun maliyetli ve verimli bir çözümdür. Ethereum'dan çok daha ucuzdur ve Arbitrum (ARB) gibi diğer katman 2 çözümleriyle birlikte giderek daha popüler hale gelmektedir.
 3. Otonomi: Optimism, Ethereum ağı üzerine inşa edilmiştir, fakat otonom kalır.
 4. Sütunlar: Optimism’in temel felsefesi, dört ana sütun etrafında inşa edilmiştir: basitlik, pragmatizm, sürdürülebilirlik ve iyimserlik.

İşlem Süreçlerine Yenilikçi Yaklaşım: Optimism (OP) Nedir?

Optimism’in Avantajları Nelerdir?

Optimism, hem geliştiriciler hem de kullanıcılar için çeşitli avantajlar sunar, bunlar:

 • Uygun Maliyet: Optimism, Ethereum kullanıcılarına ve geliştiricilerine Ethereum'dan daha uygun maliyetli bir çözüm sunar.
 • Ölçeklenebilirlik: Optimism, Ethereum kullanıcıları için işlem verimini önemli ölçüde artırır. Protokol, bu stratejinin bir parçası olarak neredeyse anlık işlemleri ve ölçeklenebilir akıllı sözleşmeleri destekler.
 • Kullanım Kolaylığı: Optimism, kullanımından kodlamasına kadar basit olması için tasarlanmıştır. Mümkün olan en az miktarda kodlama kullanılarak, Optimism'i kolaylıkla kullanmak mümkündür.
 • Güvenlik: Optimism, güvenlik önlemleri için Ethereum'un konsensüs mekanizmasından yararlanır.
 • Geliştirici Dostu: Optimism mümkün olduğunca geliştirici dostu olacak şekilde tasarlanmıştır. Optimism sanal makinesi Ethereum ile aynıdır ve geliştiricilerin Optimism'in hızından ve ölçeklenebilirliğinden yararlanması için yalnızca birkaç satır kod gerekir.
 • Geliştirilmiş Performans: Optimism, Ethereum'un yeteneklerini genişletir ve performansını artırır.

Sonuç olarak; Optimism’in bu birleşik çabaları, Ethereum ölçeklendirme sorununu çözmeye ve platformun çok çeşitli merkezi olmayan uygulamaları (dApss) desteklemeye devam edebilmesine, işlem hızlarını iyileştirmesine, işlem ücretlerini düşürmesine ve genel olarak daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmasına olanak sağlamaya yöneliktir.

Ek olarak, Ethereum (ETH), iş kanıtı (PoW) konsensüs mekanizmasından hisse kanıtı (PoS) mekanizmasına geçişini de içeren Ethereum 2.0 yükseltmesini yaptı. Bu yükseltme sayesinde, yeni mekanizmalar ve özellikler sunarak ölçeklenebilirliği, enerji verimliliğini ve güvenliği artırmaya yönelik adım attı. Eğer siz de, Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorunlarından muzdaripseniz ve bir çözüm arıyorsanız, bu kılavuz sayesinde kendinizi Optimism’in güvenli sularına atabilirsiniz.

İşlem Süreçlerine Yenilikçi Yaklaşım: Optimism (OP) Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)