Anasayfa Sektörel İspanya, MiCA için Harekete Geçti: Daha Erken Kabul Edecek!

İspanya, MiCA için Harekete Geçti: Daha Erken Kabul Edecek!

Sektörel

İspanya, MiCA'yı son tarihten altı ay önce kabul etmek için harekete geçti. İşte konu ile ilgili ayrıntılar...

İspanya, MiCA için Harekete Geçti: Daha Erken Kabul Edecek!

İspanya, Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) mevzuatının uygulanmasından önceki geçiş dönemini kısaltma planlarını açıkladı.  

Hükûmetin yakın tarihli bir yayını, ilk başkan yardımcısı Nadia Calvino ve Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasa Otoritesi (ESMA) Başkanı Verena Ross ile ülkenin düzenleyici çerçevesini güncel hale getirmek ve son tarihi altı ay öncesine çekmek için bir toplantı yapıldığını gösteriyor.

2026 yılının Temmuz ayı; 27 üye devletin tamamının, düzenlemeler yasasını uygulaması için son tarihtir. Yasa, piyasa düzenlemelerini genişletmeye yönelik ilk dönüm noktası niteliğindeki girişim olarak kabul edilmektedir. Bu, üye devletlere yerel piyasanın tüm sektörlerini düzenlemeler yasasına uygun hale getirmeleri için 36 aylık bir geçiş süresi tanımaktadır.

İspanya'nın yerel düzenlemelere yönelik hızlı girişimi, Ekonomi Bakanlığı'nın yatırımcıları ve kripto varlık kullanıcılarını koruma ihtiyacını belirttiği gibi, yasanın son tarihten 18 ay önce yani 2025 yılının Aralık ayında yürürlüğe gireceğini görecek.

Bu, söz konusu varlıklarda İspanyol yatırımcılar için yasal kesinlik ve daha fazla koruma sağlayacaktır.

İspanya, MiCA için Harekete Geçti: Daha Erken Kabul Edecek!

Yasanın erken uygulanması, yerel olarak faaliyet göstermek için lisans alan Coinbase, Kraken ve Binance gibi uluslararası dijital varlık firmalarını etkileyecek.

Hareketin uygulanması, tüm ilgili tarafların 2025 yılının Aralık ayından önce uyumluluğu hızlı bir şekilde takip etmeleri gerekeceği gerçeğine dayanıyor. Yukarıda listelenen borsaların, tüm yetki alanlarında mevzuata uygun olacaklarını belirttikleri unutulmamalıdır.

MiCA'nın Avrupa Birliği (AB) tarafından imzalanmasından bu yana birçok ülke, son tarihten önce düzenlemelerle uyumlu hale gelmek için çaba sarf etti.

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA) de üye devletleri kendi ülkelerindeki yasaların uygulanmasını hızlandırmaya çağırdı.

Milyarlarca doların piyasadan silindiği 2022'deki büyük piyasa çöküşlerinin (Terra Network ve FTX) ardından yatırımcı koruması her zaman küresel kripto çevrelerinin etrafında olmuştur. 

İspanya, Dijital Euro'ya hazırlanıyor

İspanya Merkez Bankası Banco de España, Avrupa Birliği'nin Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) olan dijital euro'nun potansiyel faydaları konusunda vatandaşlarını bilgilendirdi.

19 Ekim tarihli bir belgede banka; para biriminin doğasını vurgulayarak, dijital işlemlerin ve sınır ötesi ödemelerin sorunsuz bir karışımıyla kullanıcıları birbirine bağlayacağını belirtti.

Birçok Avrupa ülkesi CBDC'ye olumlu yaklaşsa da gizlilik departmanları; Merkez Bankaları ve onların lisanslı özel firmaları tarafından olası veri ihlâllerine işaret etti.

Kaynak: Cryptonews

İspanya, MiCA için Harekete Geçti: Daha Erken Kabul Edecek! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?
Rehber Burak Atik
Binance Nedir? Binance Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
BitTorrent (BTT) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
BtcTurk Nedir? BtcTurk Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik