Bitcoin Haberleri

İsrail, Hamas’ın Topladığı Bitcoin Bağışlarına El Koymaya Başladı

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Filistin İslamcı hareketi Hamas tarafından toplanan kripto para fonlarına el konulmasını emretti. Departmanının, terörist grup tarafından yurtdışından kripto bağışları toplamak için kullanılan dijital cüzdanların kontrolünü ele geçirmeye başladığı bildiriliyor.

İsrail Savunma Bakanlığı Hamas Tarafından Kullanılan Kripto Adreslerini Hedef Aldı

Times of Israel Cuma günü bildirdiğine göre, Bakan Gantz 30 Haziran’da cüzdanlara el konulmasını onayladı. Ulusal Terörle Mücadele Finansmanı Bürosu (NBCTF) , Hamas tarafından Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerinde fon toplamak için kullanılan hedeflenen adreslerin ve cüzdan ayrıntılarının bir listesini yayınladı. Savunma Bakanlığı ile ortak operasyonda kimlikleri tespit edildi.

İsrail, Hamas'ın Topladığı Bitcoin Bağışlarına El Koymaya Başladı
Savunma Bakanlığı, İsrail

Yayın, kripto para stoklarının Hamas’ın kontrolü altındaki Gazze Şeridi’nden yönetildiğini ekliyor. Cüzdanlar, Filistin örgütü tarafından Mayıs ayında İsrail ile 11 gün süren çatışmanın ardından yabancı kaynaklardan para toplama çabalarında kullanıldı. El koyma, Hamas’ın askeri kanadı El Kassam Tugaylarını etkiledi.

Blockchain adli tıp firması Chainalysis tarafından yayınlanan bir blog gönderisine göre, soruşturma büyük ölçüde sosyal medya gönderileri ve blockchain verileri gibi açık kaynaklı istihbaratın analizine odaklandı. Blockchain analizi, bağış fonlarının borsalara hareketini ortaya koyuyor. Chainalysis, çoğu bağış kampanyalarına katılan kişilere atfedilen, NBCTF tarafından listelenen adresler tarafından gerçekleştirilen Bitcoin işlemlerini gösteren bir grafik yayınladı.

İsrail, Hamas'ın Topladığı Bitcoin Bağışlarına El Koymaya Başladı

Chainalysis, “Turuncu altıgenler, büyük bir ana kripto para borsası tarafından barındırılan ve NBCTF duyurusunda adı geçen kişiler tarafından kontrol edilen mevduat adreslerini temsil ediyor” diye açıklıyor. Şirket, “Grafikte, fonların Hamas bağış adreslerinden bu değişim adreslerine nasıl taşındığını, genellikle ilk önce aracı cüzdanlardan, yüksek riskli kripto para borsalarından ve para hizmetleri işletmelerinden (MSB’ler) geçtiğini görüyoruz.”

İlginizi Çekebilir: Bitcoin (BTC) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi

Rapora göre, duyuruda adı geçen iki adres, terör finansmanı davalarıyla bağlantılı bir Suriye kripto para borsası olan Bitcoin Transfer’in İdlib ofisi ile ilişkili adreslerden fon aldı. Üçüncü bir adres, daha önce terör finansmanıyla bağlantılı başka bir kuruluş olan İbn Teymiyye Medya Merkezi’nden (ITMC) fon alan Orta Doğu merkezli bir MSB’den fon aldı.

Ayrıca BTC, bakanlık ödemeleri yakalanan ETH, XRP, USDT ve Doge’deki, İsrail iddiaların Times. Kripto paraya, 2016’dan itibaren İsrail’in Terörle Mücadele Yasası uyarınca el konuldu. Savunma bakanlığı tarafından yayınlanan bir açıklamada, Benny Gantz’ın şu sözleri kaydedildi:

Dünyanın her yerinde teröristlerin parasını ele geçirmemizi sağlayan istihbarat, teknolojik ve yasal araçlar operasyonel bir atılımdır.

Hamas’ın Fonlarına El Koyması Bitcoin’in “Güvenli” Bir Para Birimi Olduğunu Kanıtlıyor

btc

İsrail Bitcoin Derneği CEO’su Noa Mashiah’a göre, “Hamas’ın bağışlarına el konulması ve müsadere edilmesi, Bitcoin’in güvenli bir para birimi olduğunu kanıtlıyor.” “Bu finansal sistemi kullanan suçlular, açık işlem günlüğünün, blok zincirinin, onları ifşa etmesinin zor yolunu öğrenecek ve kolluk kuvvetlerinin kendilerine karşı harekete geçmesine izin verecek” dedi.

Yönetici, müsadere haberlerinin “kara para aklama yasağına ve ayrıca bir banka gizlilik duvarının arkasına gizlenmiş uluslararası banka hesaplarına göre önemli bir gelişme” olduğunu söyledi. Operasyonun, İsrail’deki düzenleyicilerin , kötüyü açığa çıkarmayı ve iyiyle birlikte iyilik yapmayı mümkün kıldığı için Bitcoin’i “kabul etmesi ve kullanması” gerektiğini kanıtladığı konusunda ısrar etti .

“Blockchain’in sınırlarının ötesine geçerek ticaret platformları dünyalarına geçtiğinizde, hemen anonimliğinizi kaybedersiniz ve ardından mevcut davada olduğu gibi eyaletler ve kolluk kuvvetleri suç ve terör örgütlerinin para birimlerini bulup dondurabilir.” Siber güvenlik firması Profero’nun CEO’su Omri Segev Moyal’ı ekledi. Ayrıca, “Ağ tamamen açığa çıktığında, madeni paraların yörüngesini çok doğru bir şekilde izleyebilir ve nihai varış noktalarını belirleyebilirsiniz” dedi.

İlginizi Çekebilir: Bitcoin Neye Göre Artar? 2021

Hamas, destekçilerini, İslamcı hareketin finansal sorunlarıyla başa çıkmak için paraya ihtiyaç duyduğu 2019’da bitcoin göndermeye çağırdı. Birkaç ay sonra, terörist grup, uluslararası kripto para bağışlarını kolaylaştırmak için tasarlanmış ayrıntılı bir sistem aracılığıyla para toplamak için deneysel bir program kurdu.

İsrail’in Hamas tarafından toplanan kripto para fonlarına el koyması hakkında ne düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: 1 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu