İsrail’de mahkemeden vergi kararı

1 Dakikada Okunabilir


İsrail Bölge Mahkemesi Yargıcı Shmuel Bornstein, kripto paraların vergi ödenmesi gereken varlıklar olarak kabul edildiğini açıkladı. Ülkede yerel olarak bazı yasaların hatırlatıldığı mahkeme salonunda, İsrail Merkez Bankası’nın kripto para birimlerini bir para olarak kabul etmediği ve düzenlemediğini, varlık olarak kabul edilip vergi alındığını açıkladı.

Bir Blockchain firmasının yetkilisi tarafından kurumsal olarak açılan davada iş mahkemesi olduğu bilinen mahkeme kripto paraların para olarak kabul edilmese de vergi verilmesi konusunda itiraz eden firma yetkilisine karşı buna itiraz etmeye hakkı olmadığını, İsrail yasalarına uymaları gerektiğini açıkladı.

Alınan kararın ardından İsrail’de karara tepki gösterilmedi. Çünkü bu davada Blockchain firmasının sahibi haksız olarak gösterildi. Bununla ilgili olarak İsrail Maliye ve Denetim Bakanlıkları tarafından geçtiğimiz aylarda alınan bu karara istinaden herkesin kripto para kazançlarından %25 oranında vergi vermesinin zorunlu olduğu açıklanmıştı.

Resmi şirketlerinde bu ödemeleri yapması gerekiyor ve vergi ödemesinden kaçmak için onlarca farklı neden aransa bile İsrail Bölge Mahkemesi Yargıcı Shmuel Bornstein ve diğer ülkedeki adaleti temsil edenler yasalara göre hareket edeceğinden tersi bir karar almak normal şartlar için mümkün değil.

İsrail Bölge Mahkemesi Yargıcı Shmuel Bornstein, aldığı kararın arkasında İsrail Merkez Bankası’nın olduğunu açıkladı ve Merkez Bankası yönetiminde alınan vergi kararına istinaden bu kararı aldığını açıkladı.


error: Kopyalama Engellendi!