Anasayfa Sektörel İstanbul Blockchain Week 2023 Gerçekleşti! İşte Detaylar

İstanbul Blockchain Week 2023 Gerçekleşti! İşte Detaylar

Sektörel

22 - 23 Ağustos tarihlerinde Hilton İstanbul Bomonti'de gerçekleştirilen İstanbul Blockchain Week 2023, çok sayıda kripto ve blockchain meraklısını ağırladı.

İstanbul Blockchain Week 2023 Gerçekleşti! İşte Detaylar

Hem Dubai'ye hem de Londra'ya bir uçuş mesafesinde olan İstanbul, Türkiye'nin “finansal başkenti” ve etkinlik ve organizasyonlar için popüler bir destinasyondur. Elverişli konumu aynı zamanda organizatörlerin etkinliklerini Doğu veya Batı kültürlerinin özel ihtiyaçlarına göre özelleştirmelerine de yardımcı oluyor; tıpkı İstanbul Blockchain Haftası 2023'te olduğu gibi.

IBW 2023, 22 ve 23 Ağustos tarihlerinde Hilton İstanbul Bomonti'de binlerce yerel ve uluslararası meraklının kripto, blockchain ve Web3 üzerine sohbetlere katılmasına tanık oldu. Web3 ekosistemindeki çeşitli tartışmaları yansıtacak şekilde tasarlanan etkinliğin gündemi, gerçek dünyadan yapay zekâ (AI), düzenleme, Web3 oyunları ve blockchain kullanım örnekleriyle ilgili önemli notlarla doluydu.

IBW 2023'te küresel izleyici kitlesini ilgilendiren güncel konular ve Web3 ekonomisi gibi konuşmalar da yer aldı. Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE), özellikle Dubai'de kripto ve Web3'ün patlayıcı büyümesi, BAE'nin Türkiye piyasasına olan ilgisiyle birleştiğinde, organizatör EAK Digital'in bu yılki etkinliği IBW 2022'den sadece dokuz ay sonra düzenlemesi için uygun bir zaman çerçevesi oluşturdu.

İstanbul Blockchain Week 2023 Gerçekleşti! İşte Detaylar

EAK Digital'in kurucusu ve CEO'su Erhan Korhaliller'e göre etkinliğin ağustos ayında İstanbul'da yapılması stratejik bir karardı. Yaz aylarında Dubai'de herhangi bir etkinlik düzenlenemeyecek kadar sıcak olduğunu, bu nedenle İstanbul'u BAE'deki büyük oyuncular için komşu bir uluslararası merkez olarak sunduklarını ve taktiklerinin işe yaradığını açıkladı.

Erhan Korhaliller:

"Bu yıl 25'in üzerinde standımız var. 50.000 $ ödüllü bir hackathon. Ayı piyasası sırasında hükümet temsilcilerinin ve büyük bankaların burada yanımızda olması çok önemli.”

Ana sahne gündeminin yanı sıra, etkinlik salonu çeşitli geçmişlerden gelen blockchain ve kripto meraklıları ile doluydu; ağ kuruyor, yuvarlak masa tartışmaları ve atölye çalışmaları düzenliyor, metaverse için kendilerini taratıyor ya da SingularityNET (AGIX) ve Yaya Labs'ın konuşma yapay zekâ robotu Desi ile sohbet edip selfie çekiyorlardı.

AI, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC'ler) ve Web3 dostu taraftar tokenleri ana salonda belirgin bir şekilde öne çıkarken, değiştirilemez tokenler (NFT'ler) belirgin şekilde eksikti. Geçen yıl NFT'lere adanmış bir gün ve bir sergi vardı.

Erhan Korhaliller:

"Organizatörler olarak esnek olmalı ve piyasanın bize söylediklerine uyum sağlamalıyız. NFT ticareti %99 oranında düşüş yaşadı. İlginin burada olmadığı açık ve bu nedenle bu yıl NFT Günü yapmıyoruz.”

Geçen yıla benzer şekilde ana sahne, konuşmaların ve atölye çalışmalarının eş zamanlı olarak gerçekleştirileceği çeşitli etkinliklere bölündü. Genç geliştiricilerden oluşan kalabalık bir kadro, etkinliğin genel misyonuyla uyumlu, geleneksel bankacılıktan memnun olmayan insanlar için etik finansmanı ve sürdürülebilir kalkınmayı teşvik eden işleyen çözümler yaratmak için zamana karşı kodlandı.

Yapay Zekâ (AI) Sahneye Çıkıyor!

Yapay zekâ, İstanbul Blockchain Haftası'nda hem sahnede hem de sahne dışında sıcak bir konuydu; katılımcı şirketler Web3 ve yapay zekânın nasıl senkronize olabileceğine dair görüşlerini sergiledi. SingularityNET (AGIX) pazarlama sorumlusu Loic Claveau, "Blockchain'de Merkezi Olmayan Üretken Yapay Zekânın Geleceği" başlıklı konuşmasında, tarihte ilk kez insanların kendi verilerine sahip olma yeteneğine sahip olduklarını kaydetti.

İstanbul Blockchain Week 2023 Gerçekleşti! İşte Detaylar

Loic Claveau:

"Yapay zeka çok yoğun veri içeriyor. ChatGPT gibi bir şeyi kullanırken çalışabilmesi için bir ton veri çalıştırması gerekiyor. Bu bir Büyük Teknoloji tekelidir. Teknoloji dünyasının tüm büyük devleri koşuyor ve bunu yapıyorlar.”

Claveua'ya göre nispeten daha küçük bir ekiple çalışan yapay zekâ geliştiricilerinin bu noktada iki seçeneği var: Büyük Teknoloji için çalışmak ya da bir sonraki büyük fikirlerini Büyük Teknoloji'ye satmak. “Kariyerinizde ilerlemenin ve çok ilginç projelere girmenin yolu budur.”

Kripto Para Birimlerinin Benimsenmesi: Yavaş ve Emin Adımlarla

Kriptomeda CEO'su Eray Dengiz, "Burada, İstanbul'da, dünyanın geri kalanında olduğu gibi, hâlâ uzun süren bir ayı piyasasının etkisini yaşıyoruz" dedi. Garanti BBVA, Akbank ve Yapı Kredi gibi büyük Türk bankalarının CBDC'lere yönelik bir panele katılmasıyla Türk bankacılık ekosisteminin aktif katılımının öneminin altını çizdi.

Türkiye'de düzenlenen bir kripto etkinliğine ilk kez katılanlardan biri, NFT biletleme platformu Ozaru'nun kurucusu ve BlockShow'un eski CEO'su Addy Crezee oldu. Crezee, IBW 2023'te kripto finansmanı hakkında bir panelin moderatörlüğünü yaptı.

Addy Crezee:

"Açıkçası Türkiye'deki en büyük konu finans. Uçaktan çıktığınızda farklı borsalardan gelen reklamları görüyorsunuz. Etkilendim."

Kripto ekosisteminin on yıldan kısa bir sürede benimsenme ve daha fazla insana ulaşma konusunda kaydettiği genel ilerlemeyi vurgulayan Crezee şunları özetledi:

“2014 veya 2015'te çoğunlukla Bitcoin (BTC) ile ilgili kripto etkinliklerine katıldığımı hatırlıyorum. Yüzden az kişi vardı. Bugün bir etkinlik binden az kişinin ilgisini çektiğinde oldukça küçük sayılıyor.”

İstanbul Blockchain Week 2023 Gerçekleşti! İşte Detaylar içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Bitexen Nedir? Bitexen Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik